Jak wychować dziecko na człowieka sukcesu? Rady dziekana Uniwersytetu Stanforda
Największy wpływ na wychowanie dziecka mają rodzice. To od nich zależy, czy maluch wyrośnie na człowieka sukcesu. Naukowcy ustalili, że jeżeli dziecko wykonuje prace domowe, w późniejszym jego życiu przynosi to korzyści.
1. Dzieci powinny pomagać w domu
Tak twierdzi Julie Lythcott-Haims, była dziekan Uniwersytetu Stanforda. Najmłodsi, którzy nie wykonują prac w domu, mogą mieć później problemy z odnalezieniem się w dorosłym życiu. Według niej posiadanie przez dziecko obowiązków to pierwszy krok do sukcesu. Podczas konferencji "Technologia, Rozrywka i Design", której celem jest popularyzacja idei wartych propagowania, powiedziała, że sama na początku gdy pojawiały się dzieci, chcąc je chronić, robiła wszystko za nie, zamiast dać im szansę na wykazanie się.
Julie korzystała z badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda, z których wynika, że dzieci, które zajmowały się domem od wczesnych lat, później są szczęśliwsze. Jeżeli za dziecko robi się wszystkie zadania domowe, to czuje ono, że jest zwolnione nie tylko z pracy w domu, ale także innych zadań, np. uczenia się. Według byłej dziekan, dzieci, które wykonują nawet proste prace, łatwiej w przyszłym życiu współpracują z innymi. Są bardziej empatyczne i ambitne.
2. Jaki wpływ maja rodzice?
Jeśli chcesz wychować człowieka sukcesu, musisz pamiętać, że wszystkie emocje, których doświadczasz, przekładają się również na dziecko. Ono widzi, jak radzisz sobie ze stresem i czy potrafisz być zorganizowany.
Ważne jest, by pozwalać dzieciom na podejmowanie decyzji. Tak, będą musiały liczyć się z ich skutkami, ale chroniąc je przed konsekwencjami, nie dajesz im dobrych wzorców. Jeśli wyręczasz dziecko albo nie pozwalasz mu na samodzielność, wysyłasz sygnał, że jego zdanie się nie liczy. W przyszłości może mieć przez to problemy z podejmowaniem decyzji, a to jedna z najbardziej wartościowych cech osób na kierowniczych stanowiskach.
Człowiek sukcesu to też taki, który potrafi poradzić sobie z porażką i wyciągnąć z niej wnioski. Dlatego podczas gier i zabaw, nie dawaj zawsze wygrywać maluchowi, bo będzie patrzył na zwycięstwo jako coś, co mu się należy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.