Trwa ładowanie...

Trycholog mówi, jak pozbyć się wszy. "Nie pomoże obcięcie włosów ani ich umycie"

 Marta Słupska
26.09.2024 10:46
Tak unikniesz wszy. Trycholog zdradza sposoby, które działają
Tak unikniesz wszy. Trycholog zdradza sposoby, które działają (Getty Images / Instagram)

Na początku roku szkolnego zwykle jak bumerang wraca temat wszawicy. Ta choroba pasożytnicza zagraża przede wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale pamiętajmy, że wraz z nimi często cierpią całe rodziny. Wbrew temu, co wielu myśli, wszy nie lęgną się jednak w brudzie.

spis treści

1. Wszy - skąd się biorą?

Dlaczego wszawica tak często pojawia się wśród przedszkolaków i dzieci szkolnych? Wszystko dlatego, że podczas kontaktów w salach czy klasach, gdzie kilkulatki przebywają w skupiskach, chętnie dzielą zabawki czy przedmioty codziennego użytku, takie jak: szczotki, spinki, nakrycia głowy czy ubrania, poprzez które mogą roznosić się wszy.

Wbrew powszechnej opinii te malutkie stawonogi nie lęgną się w brudzie i nie atakują wyłącznie osób, które nie przestrzegają higieny. Wesz głowowa, bo o niej mowa, występuje we wszystkich krajach świata niezależnie od statusu ekonomicznego i poziomu higieny.

- Nie pomoże obcięcie włosów ani ich umycie, bo wszy nie powstają z brudu, choć brud ułatwia ich przenoszenie. Dlatego myj głowę dziecka raz na trzy dni - przypomina na jednym ze swoich filmów na Instagramie Olga Poniatowska, trycholog kliniczny i mgr kosmetologii.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

2. Po czym rozpoznać wszawicę?

Na początku naszą uwagę powinien zwrócić świąd głowy. Najbardziej intensywny będzie tam, gdzie występują pasożyty (zwykle w okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy).

W przypadku wszawicy skóra głowy może być zaczerwieniona, szczególnie za uszami i na linii włosów.

"Mogą występować przeczosy tj. drobne ranki i zadrapania spowodowane uporczywym świądem i drapaniem. Konsekwencją tego jest uszkodzenie skóry głowy, które może prowadzi do stanów zapalnych i otwiera drogę do zakażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych. W skrajnych przypadkach na głowie osoby zarażonej wszawicą pojawia się tzw. „kołtun” tj. włosy zlepione ropno-surowiczą wydzieliną" - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Wszawicę leczy się odpowiednimi preparatami, które likwidują pasożyty. Mogą one mieć postać szamponu, żelu, lotionu czy kremu. Po ich nałożeniu należy przeczesać włosy grzebieniem, co pozwoli usunąć martwe wszy i ich jaja z pasm.

3. Jak zapobiegać wszawicy?

Istnieją pewne sposoby, które mogą znacząco zminimalizować zarażenie się tymi pasożytami.

- To, co może pomóc jako profilaktyka, to związywanie włosów gumkami chroniącymi przed wszami, które są nasączone olejkami eterycznymi, regularne sprawdzanie głowy dziecka grzebieniem, co pozwala wykryć wszy na wczesnym etapie zanim będzie ich więcej. Są też spraye zapobiegające wszom, które należy stosować codziennie - mówi Poniatowska.

- Ucz też swoje dziecko na wczesnym etapie, że szczotki do włosów, gumek, czapek i ręcznika, podobnie jak szczoteczki do zębów, się nie pożycza - dodaje.

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze