Trwa ładowanie...

Wszawica – problem wstydliwy, ale nadal aktualny

Avatar placeholder
05.03.2018 16:25
Wszawica – problem wstydliwy, ale nadal aktualny
Wszawica – problem wstydliwy, ale nadal aktualny (123rf)

W przedszkolach i szkołach nie lustruje się już dziecięcych główek. Wydawałoby się więc, że wszawica to dawno nieaktualny problem. Niestety, ta choroba pasożytnicza nadal jest stosunkowo często rozpoznawana i to bez względu na status społeczny czy dbałość o higienę osobistą.

Wszawica to choroba pasożytnicza. Najczęściej diagnozowana jest wszawica głowowa. Wywołuje ją wesz (łac. Pediculus capitis), która ma 2-3,5 mm długości i żywi się krwią po nakłuciu skóry żywiciela. Żyje ok. 30 dni, w tym czasie składa 200-300 jaj (gnid). Z wyglądu przypomina ziarno sezamu. Najłatwiej zaobserwować jej obecność w okolicy karku, skroni i za uszami, bo w tych miejscach skóra jest najcieńsza.

Gnidy z kolei są białe i bardzo mocno trzymają się włosów, przez co trudno je usunąć. Są bardzo małe, ich wielkość można porównać do główki od szpilki.

1. Objawy wszawicy

Sygnałem alarmowym jest silny świąd głowy. Jest bardzo dokuczliwy, stąd nic dziwnego, że dziecko intensywnie się drapie. To prowadzi do powstania przeczosów. W niektórych przypadkach dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, z którym może wiązać się miejscowe powiększenie węzłów chłonnych.

Wszawica nie wymaga konsultacji z lekarzem. Zakażenie można stwierdzić samemu. Jeśli jednak świąd będzie bardzo intensywny lub na skórze głowy pojawią się nadkażenia bakteryjne, warto udać się do dermatologa.

2. Leczenie wszawicy

Leczenie wymaga zastosowanie leków przeciwpasożytniczych, które stosuje się miejscowo. By pozbyć się gnid, należy wyczesywać je gęstym grzebieniem. Wcześniej warto przepłukać włosy w roztworze octu i wody (1:2). Taka mikstura rozpuści lepką substancję. Jeżeli objawy mimo to się nasilają należy włączyć do leczenia preparaty przeciwpasożytnicze.

Dodatkowo można stosować również środki dostępne w aptekach. Wśród nich jest m.in. szampon Seboradin MED Kuracja Przeciw Wszom i Gnidom. Jest to wyrób medyczny, w składzie którego obecne są substancje aktywne pochodzenia naturalnego. Ocet jabłkowy chroni włosy przed przyczepianiem się gnid, a miodla indyjska podnosi odporność skóry na działanie pasożytów i działa odstraszająco.

Ze względu na cykl życia wszy, kurację trzeba powtórzyć. Preparat powinni zastosować również pozostali domownicy. Konieczne jest również zdezynfekowanie wszystkich szczotek i grzebieni oraz wypranie w wysokich temperaturach pościeli i ręczników.

3. Profilaktyka wszawicy

Wszawica dotyczyć może wszystkich, bez wglądu na status społeczny czy wiek. Najczęściej jednak pojawia się u dzieci, zwłaszcza tych uczęszczających do przedszkola i szkoły oraz wyjeżdżających na zorganizowane wakacje (kolonie, obozy).

Wesz nie potrafi latać ani skakać, przenosi się jedynie przez bezpośredni kontakt. Najmłodsi, nieświadomi ryzyka, często pożyczają sobie czapki lub ozdoby do włosów. W ten sposób wesz znajduje nowego żywiciela.

Czasy, gdy szkolna pielęgniarka lustrowała skórę głowy wszystkim dzieciom, odeszły w niepamięć. Teraz ten obowiązek spoczął na barkach rodziców. Czystość włosów powinno się systematycznie kontrolować, by w porę zauważyć obecność pasożytów. Gdy się pojawią, należy rozpocząć leczenie i powiadomić placówkę, do której uczęszcza dziecko.

To bardzo ważne, bo wzbudzi czujność innych rodziców. Zyskają również czas, by prewencyjnie zastosować u swoich dzieci preparaty, które odstraszą wszy, np. Lotion Seboradin Med Przeciw Wszom i Gnidom.

Spryskuje się nim głowę i włosy, co nie tylko zniechęca pasożyty, ale też na skutek działania ekstraktu z kwazji gorzkiej hamuje proces tworzenia pancerzyka wszy. Warto go stosować profilaktycznie, np. w czasie wyjazdu dziecka na kolonie.

Wszawicy nie trzeba się wstydzić. To jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych. Dotyczy ludzi na całym świecie. Na szczęście można skutecznie ją leczyć i nie niesie ze sobą ryzyka powikłań. Na rynku pojawiają się również preparaty, które można stosować profilaktycznie. To w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko zarażenia się.

Partnerem artykułu jest marka Seboradin

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze