Trenerka przesadziła? Ćwiczyła w zaawansowanej ciąży. Posypały się negatywne komentarze
Czy kobieta w ciąży może ćwiczyć z ciężarami? W sieci zawrzało, kiedy trenerka Hannah Bower, opublikowała na swoim Instagramie zdjęcia z treningu, gdzie widać jak będąc w dziewiątym miesiącu ciąży wykonuje ćwiczenia siłowe.
1. Ciężarna na siłowni. Czy może ćwiczyć?
Hannah Bower prowadzi profil na Instagramie, gdzie często publikuje zdjęcia ze swoich treningów. Kobieta jest matką chłopca i teraz spodziewa się kolejnego dziecka. Będąc w zaawansowanej ciąży, Hannah nie rezygnowała ze swoich treningów. W jednym z postów na jej Instagramie widzimy, jak ćwiczy na siłowni, w tym podnosi ciężary.
Internautom te zdjęcia nie przypadły do gustu. Na Hannah spadła lawina hejtu. Trenerka jednak postanowiła zmierzyć się z krytyką. "Ludzie mają taką obsesję na punkcie własnego ciała, że nie przejmują się zdrowiem dzieci". "Myśli tylko o sobie. Nie wydaje się przejmować dzieckiem" - to tylko kilka opinii internautek, które Hannach zebrała, żeby na nie odpowiedzieć.
"Ćwiczenia w ciąży to najlepsza rzecz, którą matka w niezagrożonej ciąży może nadal robić dla siebie i swojego dziecka. Badania niewątpliwie to udowodniły, a zasady dyktowane przez przedstawicieli starej szkoły, zostały w znacznym stopniu obalone (nawet jeśli twój lekarz nadal przestrzega niektórych z nich)" - Napisała Hannach na swoim profilu.
2. Ćwiczenia w ciąży. Przestarzałe przesądy
Zdaniem Hannach wiele osób wciąż wierzy, że ćwiczenia są szkodliwe dla kobiet w ciąży.
"Ogromna większość ludzi ćwiczenia kojarzy negatywnie przez kulturę diet. Zamiast dostrzegać korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego, automatycznie kojarzą ćwiczenia z karą, utratą wagi i próżnością jako jedynymi powodami dla ćwiczeń. Ćwiczenia to coś więcej niż tylko estetyka. To lekarstwo. To kluczowy filar zdrowia" - uważa Hannach.
Zdaniem trenerki istnieją dowody na to, że ćwiczenia z podnoszeniem ciężarów, są dobre dla przyszłych matek. Jednocześnie dodaje, że jeśli ktoś nie chce ćwiczyć z jakiegoś powodu, jest "to w porządku". "Ale nie warto zawstydzać matki, które to robią. Musimy bardziej się wspierać" - konkluduje trenerka.
3. Czy w ciąży można dźwigać?
W różnych krajach normy dotyczące tego, jakie ciężary może podnosić kobieta oczekująca dziecka, istotnie się różnią. Przykładowo w USA są one bardzo liberalnie - kobieta do 20 tygodnia ciąży może podnosić powyżej 23 kg wielokrotnie razy dziennie. Pomiędzy 20. a 30. tygodniem - 11-23 kg, a po 30. tygodniu nie powinna podnosić więcej niż 11 kg. Dotyczy to tylko niezagrożonych ciąż.
Według polskich norm ciężarna bądź karmiąca piersią, może podnosić tylko jedną czwartą tego, co kobieta nieciężarna. Ciężary podnoszone ręcznie przy pracy stałej nie powinny przekraczać 3 kg, a przy dorywczej - 5 kg.
Przeciwskazania do podnoszenia ciężarów w ciąży: Wady macicy lub mięśniaki zwiększające ryzyko porodu przedwczesnego Przepukliny brzuszne Łożysko nisko schodzące Choroby ortopedyczne (zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatia, rozejście spojenia łonowego) Ciąża mnoga Wielowodzie
Zobacz także: Internauci o specjalnym traktowaniu kobiet w ciąży. "Grubym też ustępujesz miejsca, bo dźwigają ciężar?"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl