Trwa ładowanie...

Wychowywał się z szympansem. Gdy miał 43 lata doszło do tragedii

Avatar placeholder
14.04.2024 12:55
Adoptował szympansa, by wychować go z własnym synem. Eksperyment do dziś budzi kontrowersje
Adoptował szympansa, by wychować go z własnym synem. Eksperyment do dziś budzi kontrowersje (Facebook)

Kiedy w 1929 roku urodził się Donald, jego rodzice byli zafascynowani rozwojem chłopca. Ojciec, który był psychologiem, postanowił wykorzystać młodego szympansa i własne dziecko, by przeprowadzić badania porównawcze. Z oczywistych przyczyn eksperyment budzi mnóstwo kontrowersji.

spis treści

1. Nieetyczne badanie psychologiczne

Dzisiejsze spojrzenie na badania z zakresu psychologii rozwoju człowieka, przeprowadzone w pierwszej połowie XX wieku, może budzić kontrowersje i zarzuty o nieetyczność. Przykładem jest eksperyment prof. Winthropa Kellogga, psychologa z Nowego Jorku, który do badań porównawczych wykorzystał młodego szympansa i swojego syna.

Donald Kellogg przyszedł na świat w 1929 roku. Już od momentu narodzin, jego ojciec Winthrop zaczął obserwować jego rozwój. Psycholog był zafascynowany ideą wychowania międzygatunkowego, ponieważ był przekonany, że na rozwój psychiczny człowieka decydujący wpływ ma wczesny okres wychowania.

Po konsultacji z żoną Luellą, Winthrop zdecydował się na adopcję małego szympansa o imieniu Gua w celach naukowych. Rodzina Kelloggów traktowała Guę jak brata Donalda. Ubierali małpę w śpioszki, przytulali ją, całowali przed snem i czytali jej książki.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Co więcej, Gua dzielił z Donaldem łóżeczko, zabawki i uczył się chodzić za pomocą chodzika, tak jak on. Między "braćmi" wytworzyła się niezwykła więź. Winthrop regularnie sprawdzał zarówno synowi, jak i zwierzęciu ciśnienie krwi, wokalizację, siłę, zręczność, rozumienie języka, koncentrację, pamięć, a także posłuszeństwo.

2. Wyniki eksperymentu

Mimo że początkowo badania miały trwać pięć lat, zakończyły się po zaledwie dziewięciu miesiącach. Profesor Kellogg nigdy nie podał oficjalnej przyczyny zakończenia eksperymentu, jednak opis badań sugerował, że szympans nie wykazywał żadnych umiejętności, natomiast Donald zaczął przejmować jego zachowania: poruszał się i wydawał dźwięki jak zwierzę.

Pomimo kontrowersji związanych z eksperymentem, Kellogg jest uważany za pioniera badań nad rozwojem. To on dowiódł, że geny i środowisko wychowania mają równie duże znaczenie dla funkcjonowania organizmu.

Jakie były długoterminowe skutki eksperymentu dla badanych? Niestety, po zakończeniu eksperymentu, międzygatunkowi bracia zostali rozdzieleni. Gua został odesłany do ogrodu zoologicznego, gdzie zmarł zaledwie rok później. Donald natomiast podążył śladami ojca i zdecydował się na karierę w psychiatrii. Niestety, sam zmagał się z zaburzeniami psychicznymi i w wieku zaledwie 43 lat popełnił samobójstwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze