Eksperyment przeszedł do historii. Niestety dziewczynka zmarła
Historia Stephanie Fae Beauclair zyskała rozgłos na całym świecie. Dziecko urodziło się z poważną wadą serca i wymagało natychmiastowego przeszczepu. Niestety brakowało ludzkich narządów w tak małym rozmiarze, dlatego lekarz wpadł na nietypowy pomysł: przeszczepił dziecku serce pawiana. Niestety, dziewczynka nie przeżyła.
1. Przeszczep międzygatunkowy
Mimo iż od tego czasu minęło wiele lat, to przypadek ten nadal budzi kontrowersje. Stephanie Fae Beuclair, określana także jako Baby Fae, przyszła na świat 14 października 1984 roku w mieście Barstow w stanie Kalifornia.
Maleństwo urodziło się przedwcześnie z rozpoznaniem zespołu niedorozwoju lewego serca. To jedna z najcięższych wrodzonych wad serca, która - bez pilnej interwencji kardiochirurga - doprowadza do zgonu.
Przerażeni rodzice postanowili działać. W Centrum Medycznym Uniwersytetu Loma Linda znaleźli specjalistę, który zdecydował się na udzielenie pomocy. Kardiochirurg Leonard Bailey zaproponował tzw. przeszczep międzygatunkowy. Serce użyte do przeszczepu miało pochodzić od... pawiana.
2. Walka o życie
Rodzice wyrazili zgodę, szukając ratunku dla noworodka. Operacja odbyła się, gdy dziewczynka miała 12 dni. Dzień 26 października 1984 r. przeszedł do historii. Stephanie Fae Beuclair była bowiem pierwszym dzieckiem z kardiologicznym przeszczepem międzygatunkowym. Nic więc dziwnego, że sprawą zainteresowały się światowe media - to mógł być przełom w świecie medycyny.
Początkowo wszystko wskazywało na to, że przeszczepiony organ się przyjął. Dziecko miało coraz więcej sił, potrafiło ssać smoczek oraz wydawało dźwięki. Niestety radość rodziców nie trwała zbyt długo. Nagle lekarze zaczęli zauważać oznaki odrzucenia organu. Dziewczynka trafiła pod respirator, konieczne było także karmienie dożylne.
W końcu przestały pracować również nerki oraz przeszczepione serce pawiana. Mimo usilnej walki o życie, Baby Fae zmarła 15 listopada 1984 roku. Żyła zaledwie 32 dni. Kilka tysięcy żałobników opłakiwało jej odejście.
3. Eksperyment medyczny
Pomysł przeszczepu międzygatunkowego nie wszystkim się spodobał. Krytycy kardiochirurga uważali, że nie było to etyczne. Przeszczep serca pawiana określano mianem eksperymentu medycznego, który niestety się nie powiódł.
Nie był to jednak pierwszy przypadek próby przeszczepienia organu od zwierzęcia. W 1964 roku lekarz James Hardy dokonał przeszczepu serca u 68-latka, używając serca szympansa. Niestety w tym przypadku również przeszczep się nie przyjął i mężczyzna zmarł zaledwie kilkanaście minut później.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl