Trwa ładowanie...

Kobieta po przeszczepie macicy od zmarłej dawczyni urodziła dziecko

Avatar placeholder
10.07.2019 14:53
Kobieta po przeszczepie macicy od zmarłej dawczyni urodziła dziecko
Kobieta po przeszczepie macicy od zmarłej dawczyni urodziła dziecko (123rf.com)

Przeszczepy macicy u kobiet nie są nowym zjawiskiem. Kilku z nich udało się nawet zajść w ciążę i urodzić dzieci. W Stanach Zjednoczonych w czerwcu urodziło się pierwsze dziecko, którego matka otrzymała przeszczep macicy od zmarłego dawcy.

1. Ciąża po przeszczepie macicy

Przeszczepy macicy są wykonywane w Stanach Zjednoczonych od 2016 roku. Ostatnio w Cleveland Clinic w Ohio, gdzie miał miejsce pierwszy przeszczep, urodziło się zdrowe dziecko. Jego matka otrzymała przeszczep od zmarłego dawcy. 30-latka jest jedną z 10 kobiet, które urodziły się bez macicy i są częścią badań prowadzonych w Ohio.

Przeszczep macicy miał miejsce pod koniec 2017 roku. Rok później kobieta zaszła w ciążę w wyniku zapłodnienia in vitro. Przez całą ciążę kobieta była pod opieką lekarzy, a w czerwcu przyszła na świat jej córka.

Lekarze z Cleveland Clinic nie kryją zadowolenia ze swojej pracy, ale podkreślają, że ta dziedzina transplantologii bardzo szybko się rozwija i wciąż ma wiele tajemnic do odkrycia. W przyszłości może pomóc kobietom, które są niepłodne z powodu braku lub nieprawidłowej budowy macicy.

2. Przeszczepy macicy szansą dla kobiet

Zobacz film: "Pierwsze takie dziecko na świecie. Urodziła po przeszczepie macicy"

Pierwsza próba przeszczepu macicy w Cleveland Clinic w 2016 roku zakończyła się niepowodzeniem. Okazało się, że dawczyni cierpiała na nierozpoznaną wcześniej infekcję bakteryjną. Zmusiło to lekarzy do usunięcia przeszczepu, zanim biorczyni zdążyła zajść w ciążę.

W Cleveland jak dotąd wykonano 5 przeszczepów macicy. Trzy zakończyły się sukcesem, a dwie z kobiet próbują teraz zajść w ciążę. Nie tylko w tym szpitalu odbywają się badania nad przeszczepami macicy.

Pierwsze narodziny dziecka, które rozwijało się w przeszczepionej macicy miały miejsce w 2014 roku. Przeszczep miał miejsce w 2012 roku, a dwa lata później kobieta została matką.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze