Przejdź na WP

Kobieta po przeszczepie macicy od zmarłej dawczyni urodziła dziecko

Przeszczepy macicy u kobiet nie są nowym zjawiskiem. Kilku z nich udało się nawet zajść w ciążę i urodzić dzieci. W Stanach Zjednoczonych w czerwcu urodziło się pierwsze dziecko, którego matka otrzymała przeszczep macicy od zmarłego dawcy.

Zobacz film: "Pierwsze takie dziecko na świecie. Urodziła po przeszczepie macicy"

1. Ciąża po przeszczepie macicy

Przeszczepy macicy są wykonywane w Stanach Zjednoczonych od 2016 roku. Ostatnio w Cleveland Clinic w Ohio, gdzie miał miejsce pierwszy przeszczep, urodziło się zdrowe dziecko. Jego matka otrzymała przeszczep od zmarłego dawcy. 30-latka jest jedną z 10 kobiet, które urodziły się bez macicy i są częścią badań prowadzonych w Ohio.

Przeszczep macicy miał miejsce pod koniec 2017 roku. Rok później kobieta zaszła w ciążę w wyniku zapłodnienia in vitro. Przez całą ciążę kobieta była pod opieką lekarzy, a w czerwcu przyszła na świat jej córka.

Lekarze z Cleveland Clinic nie kryją zadowolenia ze swojej pracy, ale podkreślają, że ta dziedzina transplantologii bardzo szybko się rozwija i wciąż ma wiele tajemnic do odkrycia. W przyszłości może pomóc kobietom, które są niepłodne z powodu braku lub nieprawidłowej budowy macicy.

2. Przeszczepy macicy szansą dla kobiet

Pierwsza próba przeszczepu macicy w Cleveland Clinic w 2016 roku zakończyła się niepowodzeniem. Okazało się, że dawczyni cierpiała na nierozpoznaną wcześniej infekcję bakteryjną. Zmusiło to lekarzy do usunięcia przeszczepu, zanim biorczyni zdążyła zajść w ciążę.

W Cleveland jak dotąd wykonano 5 przeszczepów macicy. Trzy zakończyły się sukcesem, a dwie z kobiet próbują teraz zajść w ciążę. Nie tylko w tym szpitalu odbywają się badania nad przeszczepami macicy.

Pierwsze narodziny dziecka, które rozwijało się w przeszczepionej macicy miały miejsce w 2014 roku. Przeszczep miał miejsce w 2012 roku, a dwa lata później kobieta została matką.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Kobieta po przeszczepie macicy od zmarłej dawczyni urodziła dziecko
Kobieta po przeszczepie macicy od zmarłej dawczyni urodziła dziecko (123rf.com)

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.