Trwa ładowanie...

Zaszła w ciążę dzięki in vitro. Urodziła dziecko z zespołem Downa (WIDEO)

Zobacz film: "Zaszła w ciążę dzięki in vitro, urodziła dziecko z zespołem Downa"

Zespół Downa to jedna z najczęściej spotykanych wad genetycznych. Wpływ na chorobę w dużym stopniu ma wiek matki. U kobiet 30-letnich prawdopodobieństwo wynosi 1:1000. U osób po 49 r.ż. to już 1:10.

Charakterystyczny jest wygląd osób z zespołem Downa. To sprawia, że tę chorobę można rozpoznać właściwie na pierwszy rzut oka.

Typowy dla zespołu Downa jest skośny kształt oczu, kończyny krótsze niż u reszty populacji, wystający język. Zdarza się, że zespołowi Downa towarzyszą dysfunkcje narządów wewnętrznych i wady serca.

Choroba powodowana dodatkowym chromosomem 21, powoduje upośledzenie sprawności intelektualnej. Zwykle jednak jest to lekka niepełnosprawność umysłowa.

Osoby z zespołem Downa coraz śmielej funkcjonują w świecie. Modelki z zespołem Downa odnoszą sukcesy i wygrywają konkursy piękności.

Niektóre pary zawierają małżeństwa i prowadzą udane życie towarzyskie. Osoby z zespołem Downa znane się również z ekranów telewizorów.

Mimo to wiele matek z przerażeniem przyjmuje diagnozę, gdy ten zespół zostanie rozpoznany u dziecka. Zwykle jest to widoczne jeszcze w trakcie życia płodowego.

Jest to jeden z powodów, dla których można legalnie przerwać ciążę. Wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie.

Obawiają się trudności, jakie może powodować wychowanie dziecka z nieuleczalnym zespołem wad.

Jessica Egan jest mamą dziewczynki z zespołem Downa. Kobieta nie ukrywa niepełnosprawności dziecka.

Pokazuje swoją małą córeczkę w mediach społecznościowych. Zdjęcia maleństwa zrobiły na facebooku prawdziwą furorę.

Zobacz WIDEO i przekonaj się, że zespołu Downa nie trzeba się bać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.