Trwa ładowanie...

Zaszła w ciążę dzięki in vitro. Urodziła dziecko z zespołem Downa (WIDEO)

Avatar placeholder
04.12.2021 09:53

Zespół Downa to jedna z najczęściej spotykanych wad genetycznych. Wpływ na chorobę w dużym stopniu ma wiek matki. U kobiet 30-letnich prawdopodobieństwo wynosi 1:1000. U osób po 49 r.ż. to już 1:10.

Charakterystyczny jest wygląd osób z zespołem Downa. To sprawia, że tę chorobę można rozpoznać właściwie na pierwszy rzut oka.

Typowy dla zespołu Downa jest skośny kształt oczu, kończyny krótsze niż u reszty populacji, wystający język. Zdarza się, że zespołowi Downa towarzyszą dysfunkcje narządów wewnętrznych i wady serca.

Choroba powodowana dodatkowym chromosomem 21, powoduje upośledzenie sprawności intelektualnej. Zwykle jednak jest to lekka niepełnosprawność umysłowa.

Osoby z zespołem Downa coraz śmielej funkcjonują w świecie. Modelki z zespołem Downa odnoszą sukcesy i wygrywają konkursy piękności.

Niektóre pary zawierają małżeństwa i prowadzą udane życie towarzyskie. Osoby z zespołem Downa znane się również z ekranów telewizorów.

Mimo to wiele matek z przerażeniem przyjmuje diagnozę, gdy ten zespół zostanie rozpoznany u dziecka. Zwykle jest to widoczne jeszcze w trakcie życia płodowego.

Jest to jeden z powodów, dla których można legalnie przerwać ciążę. Wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie.

Obawiają się trudności, jakie może powodować wychowanie dziecka z nieuleczalnym zespołem wad.

Jessica Egan jest mamą dziewczynki z zespołem Downa. Kobieta nie ukrywa niepełnosprawności dziecka.

Pokazuje swoją małą córeczkę w mediach społecznościowych. Zdjęcia maleństwa zrobiły na facebooku prawdziwą furorę.

Zobacz WIDEO i przekonaj się, że zespołu Downa nie trzeba się bać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze