Trwa ładowanie...

Coraz więcej przypadków tajemniczej choroby u dzieci. 3-letnia dziewczynka musiała przejść przeszczep wątroby

Avatar placeholder
27.04.2022 09:03
3-letnia dziewczynka musiała przejść przeszczep
3-letnia dziewczynka musiała przejść przeszczep (Facebook)

Lola-Rose Raine od kilku dni źle się czuła. Dziewczynka była apatyczna, skarżyła się na bóle brzucha. Gdy jej oczy zżółkły, rodzice natychmiast udali się z córką do szpitala. Okazało się, że trzylatka musi przejść przeszczep wątroby.

spis treści

1. Niepokojące objawy

Zaniepokojeni rodzice postanowili skonsultować nietypowe objawy (zmęczenie, ból brzucha, żółknięcie oczu), które wystąpiły u ich córki z lekarzem. Udali się z trzylatką do szpitala.

Dziewczynka została przyjęta na oddział. Medycy po przeprowadzeniu specjalistycznych badań stwierdzili zapalenie wątroby. Lekarze musieli wprowadzić trzylatkę w stan śpiączki farmakologicznej i usunąć chory narząd.

- Powiedzieli, że mamy kilka godzin na znalezienie nowego - mówi Alan Raine, tata dziewczynki.

2. 3-letnia dziewczynka musiała przejść przeszczep

Mężczyzna nie wahał się ani chwili. Postanowił, że odda córce część swojej wątroby.

- Patrzyłem, jak umiera na moich oczach. Modliłem się tylko o to, żeby lekarze potwierdzili, że jest między nami zgodność - wspomina 27-latek.

Ojciec dziewczynki postanowił, że odda córce część swojej wątroby
Ojciec dziewczynki postanowił, że odda córce część swojej wątroby (Facebook)

Ojciec dziewczynki został poinformowany o ryzyku związanym z zabiegiem.

- To było oczywiste, że się zgodzę. Dla niej wyrwałbym nawet swoje serce - twierdzi.

Prawie miesiąc po operacji Lola-Rose czuje się bardzo dobrze. Lekarze twierdzą, że dziewczynka miała dużo szczęścia. Za kilka dni zostanie wypisana ze szpitala.

3. Zapalenie wątroby u dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o zgonie dziecka w wyniku ostrego zapalenia wątroby o nieznanym pochodzeniu. Pierwszy przypadek tej tajemniczej choroby odnotowano 5 kwietnia w Wielkiej Brytanii, do soboty 23 kwietnia wiadomo było już o 169 zachorowaniach. Doniesienia pochodzą z kilkunastu krajów Europy, w tym z Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Danii, Holandii, Hiszpanii, Francji, Belgii, Norwegii, Rumunii, Włoch, a także ze Stanów Zjednoczonych i Izraela. WHO nie podaje, z jakiego kraju pochodziło zmarłe dziecko.

Jak donosi Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), wszystko wskazuje na to, że nie jest to typowe wirusowe zapalenie wątroby.

Specjaliści są zdania, że za taki stan rzeczy mogą być odpowiedzialne adenowirusy (powodują one tzw. chorobę brudnych rąk m.in. wymioty i biegunkę).

Do zakażenia adenowirusami dochodzi zazwyczaj w pierwszych latach życia. Może przebiegać pod postacią:

  • przeziębienia,

  • zapalenia spojówek,

  • zakażenia dolnych dróg oddechowych.

Niektórzy eksperci uważają, że tajemnicze zapalenia wątroby u dzieci mogą być powiązane z koronawirusem, a także z czynnikami środowiskowymi, w tym toksynami.

- Badamy szeroki zakres możliwych czynników, które mogą być przyczyną gwałtownego wzrostu przypadków - poinformowała dr Meera Chand, dyrektor ds. infekcji klinicznych w Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA).

Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podaje, że kilkoro dzieci, tak jak Lola-Rose, wymagało przeszczepu wątroby.

Większość przypadków wystąpiła u dzieci w wieku pięciu lat i młodszych.

4. Jakie są objawy zapalenia wątroby u dzieci?

Wiele osób kojarzy zapalenie wątroby jedynie z żółtaczką (zażółceniem oczu i skóry). Jednak u dzieci ostre zapalenie wirusowe wątroby często przebiega bez żółtaczki. Na początku mogą natomiast występować objawy grypopodobne (bóle mięśniowe, poczucie rozbicia, nudności, wymioty oraz gorączka i kaszel).

Dlatego też rodzice powinni być szczególnie wyczuleni na wszelkie niepokojące objawy (np. ciemny mocz, jasnoszary kał, swędzenie skóry, czy też klasyczne objawy przeziębienia) i w razie ich wystąpienia skonsultować się ze specjalistą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze