Tragiczna pomyłka na grzybobraniu. Stan dzieci jest krytyczny
Tragedia po grzybobraniu: trójka dzieci i dorosły mężczyzna, który jest prawdopodobnie ojcem jednego z nich, trafili do szpitala w Essen w zachodniej części Niemiec. Wszystko wskazuje na to, że zatruli się grzybami. Lekarze walczą o życie dzieci, ale ich stan jest krytyczny.
1. Zatrucie muchomorem
Dwójka dzieci, które trafiły do szpitala, jest ze sobą spokrewniona. Nie wiadomo, w jakim są wieku. Z doniesień medialnych wynika, że trafiły do szpitala po zjedzeniu muchomora zielonawego (sromotnikowego). Dwie zaprzyjaźnione rodziny miały go znaleźć podczas wspólnego grzybobrania.
Mężczyzna i trójka dzieci, z których jedno jest przypuszczalnie jego, przebywają obecnie w Szpitalu Uniwersyteckim w Essen. Lekarze walczą o życie dzieci, które, z powodu ostrej niewydolności wątroby spowodowanej zjedzeniem trujących grzybów, pozostają w stanie krytycznym. Informację tę przekazały "Westdeutsche Allgemeine Zeitung" oraz Spiegel.de.
- Cała trójka została wieczorem przyjęta do szpitala dziecięcego. Być może każde z dzieci będzie potrzebować przeszczepu wątroby w trybie nagłym. Jest wysoce prawdopodobne, że będzie to konieczne - przekazał cytowany przez Spiegel.de dyrektor Kliniki Medycyny Dzieci i Młodzieży II Szpitala Uniwersyteckiego w Essen prof. dr. med. Lars Pape.
- Widzimy to co kilka lat (podobne przypadki - przyp. red.). W momencie wystąpienia objawów zatrucia grzybami, powinniśmy natychmiast udać się do szpitala. Szybka pomoc jest ważna, zanim wystąpi niewydolność wątroby - dodał.
2. Jak rozpoznać zatrucie grzybami?
Objawy występujące po zatruciu grzybami mogą być różnorakie. Początkowo mogą przypominać lekką niestrawność. Następnie pojawiają się zwykle bóle brzucha, biegunka, wymioty, zwężenie źrenic i ślinotok.
Silne toksyny, jakie znajdują się w niektórych grzybach, mogą uszkadzać organy wewnętrzne: wątrobę, nerki czy serce. Są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, ponieważ mają one niewykształcony układ odpornościowy oraz metaboliczny. W ich przypadku takie zatrucie najszybciej może się skończyć tragicznie.
Co robić, gdy podejrzewamy zatrucie grzybami? Takich objawów nie wolno ignorować - konieczna jest pilna wizyta u lekarza. Eksperci radzą także sprowokować wymioty i zabezpieczyć je w foliowej torbie - to pomoże zidentyfikować toksynę, a następnie wdrożyć leczenie.
W tym przypadku liczy się czas: im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym większa szansa na uratowanie osoby, która doznała zatrucia.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl