Trwa ładowanie...

4 osoby nie żyją po zatruciu muchomorem sromotnikowym. Gdzie i jak bezpiecznie kupować grzyby?

Avatar placeholder
03.10.2020 17:48
Grzyby - jak je bezpiecznie kupować?
Grzyby - jak je bezpiecznie kupować? (123rf)

Fatalna pomyłka dwóch braci doprowadziła do śmierci czterech osób. Jak się okazało, w zebranych przez nich grzybach były muchomory sromotnikowe. Mężczyźni ofiarowali część grzybów sąsiadkom, a część sprzedali. Eksperci alarmują, aby nie kupować grzybów z niecertyfikowanych źródeł.

1. Cztery osoby zmarły na skutek zatrucia grzybami

Dwie siostry w wieku 66 i 80 lat, mieszkające we Wrześni, zmarły 1 października. Dzień później zmarły kolejne dwie osoby - 70-letnia kobieta i jej syn. Wiadomo, że siostry zostały poczęstowane grzybami przez sąsiadów, a matka z synem kupili grzyby na pobliskim bazarze.

Muchomor zielonawy albo muchomor sromotnikowy
Muchomor zielonawy albo muchomor sromotnikowy (Wikipedia)

Policjanci ustalili, że grzyby zebrali dwaj mężczyźni. Byli oni przekonani, że mają w koszyku gąski zielone. Jak twierdzą, sami również jedli te grzyby. Zdaniem policji doszło do fatalnej pomyłki i wśród grzybów, jakie uzbierali bracia, znalazło się kilka muchomorów. Pomyłki te są dosyć częste, ponieważ młode sromotniki nie przypominają dojrzałych grzybów. Wyglądają natomiast bardzo podobnie do młodych gąsek, a całkiem małe grzybki przypominają pieczarki.

Z raportu GIS wynika, że w 2019 roku w Polsce 27 osób zatruło się grzybami. W roku 2018 zanotowano 16 przypadków, w roku 2017 – 24, a w 2016 r. – 46 zatruć. Za większość przypadków zatruć są odpowiedzialne właśnie muchomory sromotnikowe.

2. Jak bezpiecznie kupować grzyby?

O czym warto pamiętać, wybierając się na grzyby?

Eksperci radzą trzymać się trzech zasad. Pierwsza i podstawowa z nich to: nie ryzykować życia i zdrowia. Lepiej nie zbierać grzybów, których nie jesteśmy całkowicie pewni.

Zasada druga to unikanie grzybów, które łatwo jest pomylić z trującymi. Wśród takich są właśnie gąski zielonki oraz kanie czubajki, które są często mylone z muchomorami sromotnikami. Fatalnych pomyłek unikniemy, jeśli będziemy zbierać tylko grzyby, które pod swoim kapeluszem mają gąbkę zamiast blaszki. Wśród takich grzybów nie ma śmiertelnie trujących.

Trzecią zasadą jest unikanie grzybów niedojrzałych. Niewykształcone w pełni okazy łatwo pomylić z grzybami trującymi.

Jeśli decydujemy się na zakup tych grzybów, muszą one pochodzić tylko z pewnych źródeł. Obecnie osoby, które handlują świeżymi grzybami, muszą uzyskać atest od klasyfikatora. Warto więc przed zakupem upewnić się, że sprzedawca posiada taki certyfikat.

Eksperci z SGGW radzą, by grzyby zjeść bezpośrednio po zebraniu, ponieważ wtedy ich wartość odżywcza jest najwyższa. Przechowywanie przyczynia się do obniżenia ich wartości odżywczej. Co więcej, ich nieprawidłowe przechowywanie może przyczynić się do rozwoju groźnych dla zdrowia drobnoustrojów, które wytwarzając toksyny i karcynogeny.

3. Jak przebiega zatrucie grzybami?

Grzyby śmiertelnie trujące uszkadzają wątrobę, nerki, a w następnej kolejności śledzionę oraz serce. Zawierają takie trujące jady jak: amanityna, falloidyna, giromitryna, orelanina. W tej grupie grzybów wyróżniamy takie grzyby trujące jak: muchomor sromotnikowy, muchomor jadowity, muchomor zielonawy, muchomor wiosenny, piestrzenica kasztanowata, zasłonak rudy i zasłonak brodaty.

Grzyby trujące zawierają trujące jady i mogą doprowadzić do śmierci
Grzyby trujące zawierają trujące jady i mogą doprowadzić do śmierci

Grzyby trujące z kolei zawierają toksyczną muskarynę, przez co dochodzi do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz układu przywspółczulnego.

Przy zatruciu widoczne są objawy muskarynowe czyli: ślinotok, zwolnienie akcji serca, zaburzenia oddychania, łzawienie.

Do grupy trujących grzybów należą: strzępiaki, lejkówka jadowita i strumykowa, muchomor czerwony i plamisty, wieruszka zatokowata, krowiak podwinięty, maślanka wiązkowa, czubajka czerwieniejąca, czernidłak pospolity.

4. Grzyby trujące – objawy zatrucia

Podstawowymi objawami zatrucia grzybami trującymi są: biegunka, wymioty, nudności. Występują też objawy, których nie łączymy z zatruciem, takie jak: łzawienie, ból głowy, zapaść, uczucie gorąca, spadek ciśnienia.

Najczęściej objawy zatrucia grzybami trującymi możemy zauważyć po około 5 godzinach od zjedzenia potrawy. Występują jednak takie grzyby trujące, jak zasłoniak rudy, którego toksyny uszkadzają nerki. Niestety do złudzenia przypomina on prawdziwka, a zatrucie tym grzybem daje objawy dopiero po około 14 dniach. Bez względu na to, który grzyb trujący wywołał niepokojące objawy, konieczna jest niezwłoczna konsultacja u lekarza lub w najbliższym szpitalu.

Zasłoniak rudy może przypominać prawdziwka
Zasłoniak rudy może przypominać prawdziwka (Wikipedia)

Jeśli zauważymy niepokojące objawy zatrucia grzybami trującymi, niezwłocznie należy udać się do lekarza. Dobrze jest wziąć ze sobą resztki potrawy oraz resztki grzybów trujących. Pomoże to w zidentyfikowaniu toksyny, która nas zatruła. Ułatwi również lekarzom podjęcie odpowiedniego sposobu leczenia.

Ważne jest, aby zatrucia grzybami trującymi nie leczyć na własną rękę, ponieważ jeśli dojdzie do zatrucia muchomorem sromotnikowym, mamy małe szanse na przeżycie.

Zobacz także: Zatrucie grzybami - objawy, pierwsza pomoc, leczenie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze