Trwa ładowanie...

Tragedia na torach. Dziecko z Ukrainy zginęło, gdy ratowało Polkę

Avatar placeholder
06.09.2023 16:19
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (East News)

Poznańska "Gazeta Wyborcza" opisała dramat, do jakiego doszło w Swarzędzu. Chwilę po północy z 5 września na 6 września na trasie kolejowej łączącej Warszawę z Berlinem pociąg towarowy jadący z Pruszkowa do Niemiec wjechał w dwoje nastolatków.

spis treści

1. Śmierć na torach

W momencie zdarzenia młodzi ludzie - chłopak i dziewczyna - znajdowali się na torowisku. W wyniku wypadku 14-latek z Ukrainy, który mieszkał we Wrześni ok. 40 km od Swarzędza, zmarł. Jego ciężko ranna koleżanka, która jest Polką, została przewieziona do szpitala w Poznaniu. Ma liczne obrażenia i straciła rękę.

Przyczyny, dla których dziewczyna znalazła się na torach, nie są jeszcze znane. Wstępne ustalenia policji wskazują jednak, że 14-latka próbowała na torach odebrać sobie życie, natomiast kolega z Ukrainy, chcąc ją powstrzymać, sam zginął pod kołami pociągu. Ustalenia śledczych wskazują, że chłopiec uratował jej życie.

2. Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli zauważysz u siebie albo bliskich niepokojące zmiany w zachowaniu - obniżony nastrój, problemy ze snem, utratę zainteresowań, brak zadowolenia z życia, niechęć do życia, zamartwianie się, niepokój itp. - nie zwlekaj, tylko porozmawiaj ze specjalistą.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

W sytuacji zagrożenia życia (nasilone myśli samobójcze, chęć zrobienia sobie/komuś krzywdy, zaburzenia świadomości, urojenia) nie wahaj się, tylko dzwoń pod numer alarmowy 112.

3. Telefony zaufania

Jeżeli potrzebujesz rozmowy z psychologiem przez telefon, dzwoń pod:

  • Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123; czynny codziennie od 14.00 do 22.00
  • Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 484 88 01; czynny od poniedziałku do piątku od 15.00 do 20.00, dyżurują tu też lekarz psychiatra i seksuolog
  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji 22 594 91 00; czynny w środy i czwartki od 17.00 do 19.00
  • Telefon Zaufania Młodych 22 484 88 04; czynny od poniedziałku do soboty od 11.00 do 21.00
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111; czynny całodobowo 7 dni w tygodniu

Pomoc znajdziesz też w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej. Są one nie tylko w dużych aglomeracjach, ale też mniejszych miastach. Najbliższy ośrodek znajdziesz przez internet. OIK-i działają w większości całodobowo, jest tam możliwość rozmowy telefonicznej czy bezpłatnego umówienia się na spotkanie z psychologiem, interwentem kryzysowym, prawnikiem.

4. Konsultacja z lekarzem

By odbyć konsultację psychiatryczną w trybie pilnym, możesz udać się do najbliższego szpitala, który ma psychiatryczną izbę przyjęć.

Możesz udać się również do jednego z Centrów Zdrowia Psychicznego. To pilotażowy program szybkiego dostępu do leczenia psychiatrycznego, psychologa, psychoterapeuty. Nie obowiązują tu żadne zapisy, w godzinach pracy do centrum można przyjść w każdej chwili. Pomoc jest bezpłatna i obejmuje również osoby nieubezpieczone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze