Trwa ładowanie...

Sam papież protestował. Już wkrótce zaczną się "diabelskie skoki"

Avatar placeholder
14.05.2024 13:26
Kontrowersyjna tradycja z Hiszpanii. Diabeł skacze nad głowami niemowląt
Kontrowersyjna tradycja z Hiszpanii. Diabeł skacze nad głowami niemowląt (Instagram )

W hiszpańskim miasteczku Castrillo de Murcia od wieków kultywuje się tradycję zwaną El Salto del Colacho (Diabelski skok). Jego przebieg u wielu powoduje szybsze bicie serca i budzi obawę o zdrowie i życie dzieci, które biorą w nim udział.

spis treści

1. Na czym polega El Salto del Colacho?

Kilkoro malutkich dzieci leży na materacu ułożonym na ziemi. Wszystkie płaczą. Obok klęczy kobieta pilnując, by maluchy się nie podnosiły. Wokół tłum ludzi. Nagle do niemowląt podbiega ubrany w tradycyjny strój mężczyzna i przeskakuje nad ich głowami. Za nim biegnie kolejny. Panuje ogromny hałas, który potęgują bębniarze.

Ten osobliwy rytuał to tradycja El Salto del Colacho (Diabelski skok) kultywowany w niewielkim miasteczku Castrillo de Murcia w Hiszpanii. Mężczyźni w jaskrawych przebraniach mają symbolizować diabły. W czasie ceremonii ich zadaniem jest też okładanie przechodniów pejczem - szczególnie dzieci i młodzież.

Cel? Oczyszczenie niemowląt z grzechu pierworodnego i ochronienie ich przed złymi mocami. Maluchy, które biorą w nim udział, muszą być urodzone w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Po udanym skoku dzieci obsypywane są płatkami róż i polewane wodą święconą.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Obchody rytuału mają ruchomą datę, która przypada zawsze na wigilię katolickiego święta Bożego Ciała.

2. Tradycja świecka, ale z udziałem księży

Zwolennicy El Salto del Colacho podkreślają, że chociaż skok nad niemowlętami wygląda ryzykownie, nigdy żadnemu dziecku nie stała się żadna krzywda. Dla mieszkańców miasteczka to wielowiekowa tradycja, która wiąże się z wykonaniem pamiątkowego zdjęcia.

Początki święta, które wypada każdego roku w niedzielę po Bożym Ciele, sięgają XVII wieku. Mimo tego, że obrządek jest typowo świecki, uczestniczą w nim księża.

Kilka lat temu papież Benedykt XVI protestował przeciwko tradycji i apelował do duchownych, by nie kultywowali rytuału z racji tego, że nie ma ono związku z naukami Kościoła rzymskokatolickiego. Tradycja jednak najwyraźniej trzyma się mocno i ma rzeszę entuzjastów, którzy rokrocznie ją świętują.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze