Trwa ładowanie...

Jak wypracować rytm dobowy niemowlęcia?

 Agnieszka Gotówka
29.11.2019 12:03
rytm dobowy niemowlęcia
rytm dobowy niemowlęcia (istock)

O śnie dziecka przyszłe mamy myślą jeszcze będąc w ciąży. Zastanawiają się, czy ich maluszek pozwoli im nabrać sił po porodzie oraz czy będzie przesypiać noce. I choć w teorii noworodek w pierwszych tygodniach życia śpi 16–20 h w ciągu doby, rzeczywistość często okazuje się zupełnie inna.

Dziecko przychodzi na świat z określonym temperamentem. Niektóre noworodki będą spać dużo, nie reagując przy tym na bodźce zewnętrzne, inne – pozwolą sobie i rodzicom na niewielką dawkę odpoczynku. Wiele jednak zależy od nas samych. To rodzice są pierwszymi nauczycielami dziecka. Uczą je określonych zachowań, ale też pomagają ustabilizować rytm dnia. A ten, jak przekonują psychologowie, jest dla maluszka niezwykle ważny.

1. Dobowy rytm niemowlęcia

W pierwszych miesiącach życia dobowy rytm niemowlęcia reguluje uczucie sytości i głodu. Gdy dziecko jest najedzone, jest w stanie spokojnie zasnąć. Z kolei budzi się, gdy tylko poczuje głód, co w przypadku noworodków oznacza pobudki nawet co 2–3 h. I to niezależnie, czy za oknem świeci słońce, czy jest środek nocy.

Z czasem jednak udaje się wypracować dobowy rytm niemowlęcia. Jest to proces, którego opanowanie trwa nawet kilka tygodni, warto jednak rozpocząć go już w pierwszym tygodniu życia maluszka.

2. Pomocne rytuały

Każda rodzina ma swoje przyzwyczajenia. Niektóre czynności wykonujemy w określonej kolejności, np. przed pójściem spać myjemy się, szczotkujemy zęby, czytamy książkę.

To pozwala naszemu organizmowi zrozumieć, że czas na sen. I tak samo zaleca się postępować w przypadku noworodków. Należy wprowadzić do codziennego harmonogramu pewne rytuały, które nauczą maluszka odróżniać dzień od nocy.

Na początku warto skupić się na wieczorach. Powinny być one jak najbardziej spokojne, wyciszające. Najlepiej, by noworodek nie przebywał w tym samym pomieszczeniu, w którym jest włączony telewizor lub radio (im więcej bodźców, tym trudniej dziecku zasnąć). Przed położeniem maluszka spać, dobrze jest je wykąpać, przebrać i nakarmić. Nocą, gdy dziecko się obudzi, należy unikać ostrego światła i hałasu.

W pierwszych dniach życia maluszka należy też zrezygnować z używania zabawek wydających ostre dźwięki. Nawet z pozoru relaksująca karuzela może utrudnić noworodkowi zasypianie. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie przyzwyczajenie dziecka do zasypiania z przytulanką. Pamiętajmy jednak, by była ona bezpieczna dla niemowlęcia. Warunek ten spełnia sympatyczna Wydra-Usypianka marki Fisher Price.

Zobacz film: "Wydra Usypianka-Przytulanka Oddychający uspokajacz"

Jej miękki brzuszek rytmicznie podnosi się i opada, co odwzorowuje naturalny proces oddychania. Ponadto zabawka odtwarza 3 minuty uspokajającej muzyki i innych dźwięków, takich jak biały szum i bicie serca oraz świeci delikatnym światłem. Posiada aż 11 funkcji, które pobudzają zmysł wzroku, słuchu i dotyku. Pomaga dziecku wyciszyć się wieczorem, uspokoić i zasnąć.

3. Wieczór jest dla Was!

Wieczorne rytuały nie tylko mają pomóc dziecku wypracować rytm dobowy, ale pozwalają też budować wyjątkową więź między dzieckiem a rodzicami. Usypianie to doskonały moment na wspólne bycie ze sobą. Można nucić maluszkowi kołysanki, opowiadać bajki, a nawet czytać bajeczki (już od pierwszych dni życia!). Dziecko czuje się wówczas bezpieczne, jest zrelaksowane.

Warto korzystać z tych chwil, bo te bardzo szybko miną. W czasie snu dzieci nie tylko nabierają sił i odpoczywają, ale też dynamicznie się rozwijają. Ważne jest więc, aby proces ten nie był w żaden sposób zaburzony, a sam sen był regenerujący i spokojny.

Wydrę Usypiankę-Przytulankę możesz nabyć w Smyku oraz na Allegro.

Partnerem artykułu jest marka Fisher-Price

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze