Hiszpańskie imiona. Czy są w Polsce popularne?
Hiszpańskie imiona nie są w Polsce często nadawane. Najczęściej pojawiają się w rodzinach, w których jedno z rodziców jest z kraju hiszpańskojęzycznego.
Hiszpańskie imiona nigdy u nas nie będą tak popularne jak polskie, niemniej jednak są rodziny, w których rozważa się ich nadanie. Moda na obco brzmiące imiona jest ciagle aktualna. Obok imion hiszańskich do wyboru są też te z kręgu anielskojęzycznego czy języka greckiego.
1. Hiszpańskie imiona żeńskie
W Hiszpani często imiona sa dwuczłonowe, np. Maria Dolores czy Anna Maria. Są one równorzędne, używa się ich na co dzień. W Polsce drugie imię, którego nadanie jest dobrowolne, wykorzystywane jest tylko w oficjanlnych dokumentach.
Wśród popularnych imion hiszpańskich, które można nadać dziewczynkom w Polsce, są:
- Alba,
- Ana,
- Andrea,
- Angela,
- Amanda,
- Adriana,
- Blanca,
- Clara,
- Carmen,
- Claudia,
- Dolores,
- Daniela,
- Diana,
- Estefania,
- Esther,
- Elena,
- Emilia,
- Eva,
- Francisca,
- Gabriela,
- Josefina,
- Monica,
- Marina,
- Mía,
- Olivia,
- Patricia,
- Paula,
- Rafaela,
- Rosita,
- Sonia,
- Sofía,
- Valeria.
2. Hiszpańskie imiona męskie
Imiona hiszpańskie dla chłopców wyróżniają się delikatnym brzmieniem. Do najpopularniejszych należą:
- Sebastián,
- Diego,
- Nicolás,
- Samuel,
- Daniel,
- Mateo,
- Gabriel,
- Tomás,
- Emiliano,
- Carlos,
- Leonardo,
- Francisco,
- Fernando,
- Emmanuel,
- Emilio,
- José,
- Luis,
- Simón,
- Hugo,
- Antonio,
- Rafael,
- Esteban,
- Sergio,
- Marcos,
- Luciano,
- Roberto.
3. Kontrowersje wokół imion hiszpańskich
Nie wszystkie imiona hiszańskie uda się nadać w Polsce. I choć prawo jest od niedawna dość liberane w tym zakresie, rodzice mogą napotkać sprzeciw Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.
W Polsce nie można nadać dziecku imienia ośmieszajacego lub obraźliwego. Oświadczenie o nadaniu imienia dziecku nie zostanie też przyjęte, jeśli we wnosku będzie wpisana forma zdrobniała imienia, np. Zosia, Kaśka.
Popularnym w Hiszpanii imieniem jest Jezus. W Polsce jednak próba nadania go dziecku może spotkać się ze sprzeciwem urzędników. Ma on wówczas prawo zwrócić się do Rady Języka Polskiego z prośbą o opinię w tej sprawie (będzie ona jednak niewiążąca). W teorii oznacza to, że rodzice mogą ostatecznie zdecydować o nadaniu dziecku imienia Jezus. Należy jednak pamiętać, że imię wybierane jest na całe życie. Ośmieszające, kontrowersyjne czy jednoznacznie odwołujące się do postaci historyczynych czy fikcyjnych, może być powodem drwin ze strony rówiesników w przyszłości.