Trwa ładowanie...

Przełom w nauce. Jednopłciowe pary będą mogły mieć biologiczne dzieci?

Avatar placeholder
09.03.2023 14:54
Wyhodowali komórkę jajową. Męskie pary będą mogły mieć biologiczne dzieci
Wyhodowali komórkę jajową. Męskie pary będą mogły mieć biologiczne dzieci (GettyImages)

Naukowcy z Uniwersytetu w Osace w Japonii przeprowadzili badania dotyczące powstawania komórek jajowych. Okazało się, że możliwe jest wyhodowanie komórki jajowej wyłącznie z męskich komórek. Badacze prognozują, że w przyszłości jednopłciowe pary będą miały szansę na biologiczne potomstwo.

spis treści

1. Hodowanie komórki jajowej

W środę 8 marca prof. Katsuhiko Hayashi z Uniwersytetu w Osace zaprezentował wyniki badań na szczycie naukowym poświęconym edycji genów człowieka w Instytucie Crick w Londynie. Zespół naukowców wyhodował komórki jajowe myszy wyłącznie z męskich komórek.

Badacze wyodrębnili komórki skóry samca myszy i połączyli pary chromosomów XY, tworząc żeńskie chromosomy XX. Najpierw chromosomy Y zostały zastąpione chromosomami X, a następnie połączone z oryginalnym chromosomem X. Dzięki temu komórka macierzysta mogła stać się komórką jajową.

W badaniach wykorzystano komórki myszy
W badaniach wykorzystano komórki myszy (GettyImages)

Kolejnym krokiem było zapłodnienie jej spermą samca myszy, a dzięki temu na świat przyszło siedem zdrowych myszek. Zwierzęta rozwijają się prawidłowo.

2. Wykorzystanie techniki w praktyce

Jak podkreślił na konferencji w Londynie prof. Hayashi, dzięki tej technice będzie można w przyszłości leczyć różne choroby genetyczne, m.in. zespół Turnera, który występuje tylko u kobiet. Polega on na tym, że brakuje jednego chromosomu X.

Zobacz film: "Myśleli, że to bóle wzrostowe. Diagnozą był rak"

Naukowiec zastrzega jednak, że w przypadku ludzi technika ta będzie mogła zostać wykorzystana dopiero za około 10 lat.

Badania na temat komórek jajowych
Badania na temat komórek jajowych (Getty Images)

Prof. George Daley z Harvard Medical School powiedział w wywiadzie z portalem "SkyNews", że wyhodowanie ludzkich komórek jajowych z męskich komórek będzie znacznie trudniejsze niż w przypadku myszy. Dodał, że to jednak szansa, by w przyszłości jednopłciowe pary - także męskie - miały razem biologiczne potomstwo.

Martyna Krajewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze