Czy można poczuć moment zapłodnienia? Jakie są pierwsze objawy ciąży?
Czy zapłodnienie jest odczuwalne? Takie pytanie zadaje sobie wiele z nas. Bardzo często kobiety przez długie tygodnie nie wiedzą, że są w ciąży. Niektóre dowiadują się o tym przez przypadek, a inne odczuwają objawy niemalże zaraz po zapłodnieniu. Wczesne objawy ciąży są więc przede wszystkim zależne od danej kobiety i organizmu. Co należy wiedzieć o pierwszych objawach ciąży i jak one wyglądają?
1. Wczesne objawy ciąży – zapłodnienie
Wczesne objawy ciąży kobieta może odczuwać tylko i wyłącznie po zapłodnieniu. Zapłodnienie jest procesem niezwykle skomplikowanym i niewątpliwie bardzo wyjątkowym. Komórka jajowa jest gotowa na zapłodnienie jedynie przez kilka godzin.
W tym czasie może trafić na plemnik i może doprowadzić to do połączenia się obu komórek płciowych. Z tego procesu powstaje komórka zwana zygotą, która zaczyna się dzielić. Następnie jajeczko, które zostało zapłodnione, wędruje po jajowodzie, aż natrafi na jamę macicy, w której się gnieździ.
Cały proces zapłodnienie trwa siedem dni. Dobrze zagnieżdżonej komórce potrzebne są do życia cukry, tłuszcze i pozostałe niezbędne substancje odżywcze. Jeżeli embrion prawidłowo usadowił się w macicy, to zaczyna wysyłać kobiecie pierwsze sygnały.
2. Wczesne objawy ciąży – pierwsze objawy
Czy można poczuć zapłodnienie? Jakie są objawy wczesnej ciąży? W pierwszych tygodniach trudno jest kobiecie zauważyć, iż w jej organizmie zachodzą tak poważne zmiany, jak ciąża. Wczesne objawy ciąży bardzo często są mylone z przeziębieniem lub zatruciem pokarmowym albo po prostu przypominają bóle jajników.
Jednak kobiety, które od lat starają się o dziecko albo mogą podejrzewać, że są w ciąży, dokładniej obserwują swój organizm i z pewnością jest duża szansa na to, że wychwycą zmiany w swoim ciele, zwiastujące ciążę.
Wczesne objawy ciąży mogą wystąpić już nawet 10 dni po zapłodnieniu. W organizmie kobiety zachodzą wtedy przeróżne zjawiska, które z czasem upewniają kobietę w tym, że jest w ciąży.
2.1. Badanie krwi
Już kilka dni po zapłodnieniu w badaniu krwi (beta HCG) zauważalne jest podwyższenie tego hormonu. Jeżeli kobieta zdecyduje się na wykonanie badania, to w ten sam dzień dowie się, czy jest w ciąży, a nawet, w którym jest tygodniu:
od 7 dnia po owulacji do 3. tygodnia po-mniej niż 5 mIU/ml, a następnie:
- 3 tydzień ciąży - 5-50 mIU/ml;
- 4 tydzień ciąży - 4 - 426 mIU/ml;
- 5 tydzień ciąży - 19 - 7 340 mIU/ml;
- 6 tydzień ciąży - 1 080 - 56 500 mIU/ml;
- 7-8 tydzień ciąży - 7 650 - 229 000 mIU/ml;
- 9-12 tydzień ciąży - 25 700 - 288 000 mIU/ml;
- 13-16 tydzień ciąży - 13 300 - 254 000 mIU/ml;
- 17-24 tydzień ciąży - 4 060 - 165 400 mIU/ml;
- 25-40 tydzień ciąży - 3 640 - 117 000 mIU/ml.
2.2. Wymioty i biegunka
U niektórych kobiet w pierwszych dniach od zapłodnienia mogą wystąpić biegunki i wymioty. Jest to dość częsty przypadek, nie musi to trwać długo.
Jednak u niektórych kobiet poranne nudności i wymioty powtarzają się nawet codziennie przez niemalże cały pierwszy trymestr.
Wymioty i biegunki to częste wczesne objawy ciąży, jednak niezwykle wycieńczające organizm. Kobieta może w tym czasie zauważyć spadek wagi.
2.3. Zmęczenie
Do wczesnych objawów ciąży należy przewlekłe zmęczenie. Kobiety są wykończone mimo tego, że wykonują te same czynności co zazwyczaj. Taki stan zależny jest od progesteronu, który obniża ciśnienie krwi i odpowiedzialny jest za spowolnione trawienie.
Musisz to wiedzieć
2.4. Brak apetytu
We wczesnych objawach ciąży można zauważyć obniżenie apetytu. Oczywiście nie każda kobieta tego doświadczy, jednak często tak właśnie jest.
Nie do końca pewne jest też czy kobieta w ciąży ma jakiekolwiek zachcianki i smaki, tak naprawdę wszystko zależne jest od niej samej.
2.5. Tkliwość piersi
Bardzo często w pierwszych dniach od zapłodnienia kobieta może czuć wrażliwość i tkliwość piersi. Komórki gruczołowe zaczynają się powiększać i wysyłać pierwsze symptomy tego, że się zmieniają. Naczynka krwionośne zaczynają być widoczne, a piersi większe i bardziej jędrne.
Oczywiście brak miesiączki także należy do pierwszych objawów ciąży. Jednak nie u każdej kobiety występuje jej brak. Powszechne jest też wykonywanie testu ciążowego, jednak należy pamiętać, że nie zawsze daje on jednoznaczny wynik. Dlatego, jeżeli kobieta podejrzewa, iż mogło dojść do zapłodnienia, powinna udać się do lekarza i wykonać badanie krwi.
Wszystkie te objawy informują nas, że w naszym organizmie rozwija się nowe życie, jednak sam moment zapłodnienia nie jest odczuwalny.
Partner serwisu parenting.pl Chciałabyś obliczyć termin porodu? Kliknij tutaj, by zrobić to szybko i wygodnie.
W trakcie ciąży przysługują niektóre leki przysługują Ci za darmo. Sprawdź na KtoMaLek.pl, jakie to leki.