Trwa ładowanie...

To nie jest śmieć. Nie dotykaj pod żadnym pozorem

Avatar placeholder
19.07.2023 19:47
Pułapki w lasach. Nadleśnictwo informuje
Pułapki w lasach. Nadleśnictwo informuje (East News/Lasy Państwowe )

Na Facebookowym profilu "Nadleśnictwo Gniezno Lasy Państwowe" pojawiła się informacja odnośnie pułapek znajdujących się na drzewach. Pracownicy Lasów Państwowych proszą, aby pod żadnym pozorem ich nie dotykać oraz nie niszczyć. Jak wygląda taka pułapka oraz w jakim celu się ją zawiesza?

spis treści

1. Spacer w lesie

Latem wiele osób udaje się do lasu, by odetchnąć i odpocząć od miejskiego zgiełku. Las to świetna odskocznia i możliwość obcowania z naturą. W dodatku jest tam chłodniej aniżeli w mieście. Wycieczki do lasu podobają się również najmłodszym. To dobra okazja do odkrywania leśnych tajemnic, poznawania przyrody i zabaw ruchowych.

Oprócz niebywałych zalet, leśne wyprawy niosą ze sobą również zagrożenia. Trzeba pamiętać, że w lesie mogą znajdować się dzikie zwierzęta, niebezpieczne owady, a także pułapki, dlatego dzieci powinny być zawsze pod opieką osoby dorosłej.

2. Ostrzeżenie dla turystów

Ten rodzaj pułapki nie jest niebezpieczny dla człowieka, ale warto mieć na uwadze do czego służy. Nadleśnictwo Gniezno wydało ostrzeżenie skierowane do osób, które wybierają się w te tereny. W lasach zostały rozwieszone specjalne pułapki przeznaczone do łapania owadów. W żadnym wypadku nie wolno ich dotykać.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

"Uwaga PUŁAPKA! Na przełomie miesiąca czerwca i lipca w lasach wywieszane są pułapki feromonowe do odłowu samców brudnicy mniszki. Pułapki wywiesza się każdego roku w tych samych miejscach, na wysokości 2 m nad powierzchnią gruntu. Wyniki odłowów służą do określenia terminu rozpoczęcia i kulminacji rójki brudnicy mniszki" - informują leśnicy.

Pułapki mogą przypominać foliowe torebki zawieszone na drzewie. Nie są to jednak śmieci.

"Jeśli spotkasz takie pułapki w lesie, nie niszcz i nie zabieraj ich z lasu. Służą one ochronie lasu. Gąsienice brudnicy żerują na igłach sosny, powodując szkody w drzewostanach sosnowych" - czytamy Facebooku.

3. Brudnica mniszka

Brudnica mniszka to motyl, który jest jednym z groźniejszych szkodników. Zamieszkuje lasy mieszane oraz iglaste. Małe gąsienice mogą żerować na igłach bądź liściach. W pierwszych dniach życia larwy znajdują się natomiast na korze i tworzą tzw. lusterka.

"Potrafią spowodować ogromne szkody, doprowadzając do znacznego osłabienia drzewa i w ten sposób narażając je na zasiedlanie przez szkodniki wtórne, np. korniki. Często są także bezpośrednią przyczyną zamierania drzew – występujące licznie i bardzo żarłoczne potrafią ogołocić koronę, nie pozostawiając na gałęziach liści czy igieł” - czytamy na oficjalnej stronie Lasów Państwowych.

Leśnicy muszą więc regularnie obserwować las, by chronić ekosystem. Coroczne kontrole pozwalają im ocenić stopień zagrożenia tym niebezpiecznym szkodnikiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze