Trwa ładowanie...

To jak drugi pierwszy raz. Zdradziła, czego potrzebują te kobiety

 Anna Klimczyk
30.08.2022 19:55
Seks po porodzie. "Pytanie mamy"
Seks po porodzie. "Pytanie mamy" (GettyImages)

Powrót do współżycia po porodzie to wciąż kontrowersyjny temat. Są kobiety, które odliczają dni do momentu, gdy będą mogły powrócić do aktywności w łóżku. Inne na samą myśl o zbliżeniu odczuwają stres. Co warto wiedzieć o seksie po porodzie? Kiedy można do niego wrócić? Jakie problemy mogą się pojawić i jak z nimi walczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w najnowszym cyklu zrealizowanym przez portal WP Parenting - "Pytanie mamy".

1. Kiedy można uprawiać seks po porodzie?

Eksperci przekonują, że z rozpoczęciem życia seksualnego po porodzie nie warto się spieszyć.

Według badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii tylko jedna na pięć par rozpoczyna seks po ciąży w ciągu czterech tygodni po porodzie, jedna na dziesięć po 6-7 miesiącach. Niektóre pary rozpoczynały aktywność seksualną, dopiero gdy dziecko skończyło roczek. Okazuje się, że połowa badanych par współżyła rzadziej po narodzinach dziecka niż przed ciążą.

Joanna Mróz, fizjoterapeutka uroginekologiczna, w rozmowie z WP Parenting przekonuje, że kobieta do ponownego rozpoczęcia współżycia musi czuć się gotowa zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Zobacz film: ""Pytanie mamy" - wywiad z uroginekolożką Joanną Mróz"

- Książkowy połóg, czyli okres, w którym organizm dochodzi do siebie po ciąży i porodzie, trwa 4-6 tygodni i na ten czas, niezależnie czy kobieta rodziła siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie, zalecamy abstynencję seksualną. Nie znam żadnej pary, która przez ten okres połogu pomyślałaby o seksie. Może jeszcze powinnam drugie 10 lat popracować. To jest moment, w którym zarówno kobieta, jak i mężczyzna są bardzo nastawieni na zaspokajanie potrzeb małego dziecka i po prostu starają się przetrwać do godziny 20. Seks to ostania rzecz, o której oni myślą - przekonuje ekspertka.

- Natomiast zaobserwowałam, że w momencie, gdy gospodarka kobiety się stabilizuje, dziecko zaczyna w końcu wchodzić w jakiś rytym, kiedy rodzice już poznają i "nauczą się" malucha, to wtedy para powolutku zaczyna interesować się współżyciem, bo zaczyna robić się na to przestrzeń - dodaje.

2. Seks po porodzie a karmienie piersią

Gdy już znajdziemy tę przestrzeń, po sześciu tygodniach należy udać się do ginekologa na kontrolę. Lekarz oceni, czy krwawienie z pochwy się skończyło, czy ewentualne rany po nacięciu lub pęknięciu krocza się zagoiły, a także czy nie ma innych medycznych przeciwwskazań do rozpoczęcia współżycia.

Para w łóżku
Para w łóżku (Getty Images)

Zanim zdecydujemy się na pierwszy seks po porodzie, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Na drodze do satysfakcjonującego życia seksualnego może stanąć karmienie piersią. Oprócz mleka dziecko dosłownie wysysa energię z matki. Wówczas partner powinien wykazać się zrozumieniem.

- Przede wszystkim trzeba mieć bardzo dużą cierpliwość do kobiety, która karmi piersią. Wtedy organizm młodej mamy jest nastawiony na laktację, a nie na prokreację, więc też libido jest dużo niższe. I to nie dlatego, że kobieta straciła zainteresowanie partnerem. Patrząc z czysto biologicznego punktu widzenia, jej organizm teraz mówi, że ona musi wykarmić ssaka, a póki tego nie zrobi, nie może się rozmnażać - tłumaczy Joanna Mróz.

3. Najczęstsze problemy z seksem po porodzie

Seks po porodzie może być równie trudny jak pierwszy raz. Ekspertka tłumaczy, że wszystkie pojawiające się problemy można przezwyciężyć, a takie doświadczenia powinny wzmacniać związek, a nie - go osłabiać, dlatego przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość.

- Po prostu trzeba przetrwać ten okres, on zawsze mija. Nie bez powodu rodzą się kolejne dzieci. W takiej sytuacji partnerzy muszą mieć dużo wyrozumiałości dla siebie nawzajem i cierpliwości, bo u niektórych ten okres wstrzemięźliwości trwa dwa miesiące, a u niektórych dwa lata - wyjaśnia fizjoterapeutka.

Coraz więcej kobiet przyznaje, że odczuwa ogromny stres związany z powrotem do aktywności seksualnej po porodzie. W wielu przypadkach wygląd kobiecej pochwy ulega pewnej zmianie. Panie starają się zrobić wszystko, co w ich mocy, aby temu zapobiec. Coraz częściej decydują się na cesarskie cięcie, ponieważ boją się, że ich pochwa się nie obkurczy.

Pamiętajmy, że za formę pochwy po ciąży odpowiadają przede wszystkim dwa hormony - relaksyna i estrogen. Ogólnie przyjęło się, że pochwa po porodzie staje się luźniejsza, jednak jest to sprawa bardzo indywidualna.

- To wszystko zależy, od tego, jakiej jakości tkankę ma kobieta. Pochwa ma naprawdę bardzo dobre właściwości regeneracyjne i po niektórych pacjentkach w ogóle nie widać, że kiedykolwiek rodziły. Można też pochwę świetnie wyćwiczyć, uelastycznić ją, wspomóc się zabiegami z zakresu medycyny estetycznej, które są bardzo skuteczne. Mamy szeroki wachlarz narzędzi, dzięki którym możemy doprowadzić pochwę do takiego stanu, który by kobietę satysfakcjonował - przekonuje ekspertka.

Dużą rolę w odzyskaniu pewności siebie przez młodą matkę odgrywa akceptacja partnera. Powinien on dać kobiecie wprost do zrozumienia, że dla niego jest nadal atrakcyjna.

- Gdy para zostaje rodzicami, to te osoby wchodzą na nowy etap związku i swojej relacji. To przekłada się na współżycie i nie mówię tu tylko o ilości, ale też o jakości. Niektóre pary przechodzą na bardzo szybki seks, bo im to pasuje lub dziecko nie pozwala na więcej. U innych ten seks był szybki i spontaniczny, a teraz kobietę trzeba "rozkręcić", potrzebuje ona dłuższej gry wstępnej. O panach również nie możemy tutaj zapominać, bo oni wchodzą w rolę ojca, trudniej im odnaleźć się w roli kochanka. Wiele osób potrzebuje czasu, by te role połączyć - zwraca uwagę fizjoterapeutka uroginekologiczna.

Czasami kobieta nie czuje się gotowa na pełny stosunek. Eksperci przekonują, że w tym okresie bliskość jest ważniejsza od penetracji, gdyż w każdym związku istotne jest okazywanie sobie uczuć. Z czasem matka noworodka z pewnością poczuje chęć na więcej. U większości kobiet ochota na seks wraca w ciągu pierwszego roku życia dziecka.

- Gdy w moim gabinecie spotykam pary, które mają problem z rozpoczęciem życia seksualnego po porodzie, to proponuję, by wykorzystywali w łóżku różne gadżety np. wibratory, nowe lubrykanty. To pozwala poznać siebie na nowo - wyjaśnia Joanna Mróz.

4. Dlaczego "pierwszy raz" po porodzie jest taki trudny?

Seks po porodzie bardzo często jest zupełnie innym przeżyciem. Czasami życie seksualne rozkwita, a czasem pojawiają się problemy w postaci bolesnych stosunków.

- Taka sytuacja może mieć miejsce zarówno po porodzie siłami natury, gdy krocze zostało źle zszyte, jak i po porodzie poprzez cesarskie cięcie, gdy mamy do czynienia ze wzmożonym napięciem mięśniowym w pochwie. I te problemy niwelujemy właśnie poprzez rehabilitacje uroginekologiczną. Czasami wystarczą cztery spotkania i seks wraca na swoje tory. Po prostu musimy przyznać, że coś jest nie tak i poprosić o pomoc - przekonuje ekspertka.

Taką pomoc kobieta po porodzie powinna otrzymać nie tylko od specjalistów, ale przede wszystkim od partnera.

- Najlepszym wsparciem jest uczestnictwo w przygotowaniach do porodu. Jeżeli mężczyzna obserwuje ten cały proces, to wtedy będzie w stanie wychwycić wszelkie nieprawidłowości w zachowaniu kobiety np. stany depresyjne po porodzie. Najważniejsza jest obecność, wsparcie i czułość - podsumowuje Joanna Mróz.

Seks po urodzeniu dziecka nie dla wszystkich kobiet od razu jest cudownym doświadczeniem. Mama noworodka potrzebuje czasu, by dojść do siebie i pogodzić się ze zmianami, które zaszły zarówno w jej życiu, jak i ciele. Nie warto spieszyć się ze współżyciem po porodzie. Lepiej poczekać na sprzyjający czas, nawet jeśli miałoby to zająć kilka miesięcy.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze