Trwa ładowanie...

"Ten obcy" - streszczenie powieści Ireny Jurgielewiczowej

"Ten obcy", streszczenie którego przygotowaliśmy, to lektura uzupełniająca w VI klasie szkoły podstawowej. Jej autorką jest Irena Jurgielewiczowa – powieściopisarka i pedagog. Jej książka to ciekawa opowieść o przyjaźni i pierwszej miłości, ale też o problemach rodzinnych młodzieży.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

spis treści

1. Rozdział I. Obcy się zjawia

Dwaj cioteczni bracia, Julek i Marian, przychodzą do swojej koleżanki, Pestki. Mówią jej o tajemniczej osobie, która pojawiła się na ich wyspie. Chcą sprawdzić, kto to jest. Po wyjściu rozmawiają o Pestce. Mówią, że to miła i ładna dziewczyna. Po drodze idą do Uli, której zapowiadają, że niebawem odwiedzi ją Pestka.

Koleżanki spotykają się. Rozmawiają nie tylko o obcym, który pojawił się na wyspie, ale też swoim życiu prywatnym. Zwierzają się sobie na temat rodziców. Ula mieszka z tatą, który jest lekarzem, ale ich relacje nie są najlepsze. Z kolei Pestka przekonuje koleżankę, że rodzicom nie warto mówić o wszystkim, bo i tak wielu spraw nie zrozumieją.

Dziewczynki idą na wyspę. Spotykają po drodze bezdomnego psa, Dunaja. Kiedy docierają na wyspę, okazuje się, że faktycznie ktoś na niej przebywa.

2. Rozdział II. We dwoje

Ula i Pestka znajdują na wyspie śpiącego chłopca. Ma zranioną i spuchniętą nogę. Ula zostaje przy nim, kiedy Pestka biegnie po Julka i Mariana. Parzy nieznajomemu miętę. Chłopiec ponownie zasypia, a w tym czasie dzieci zastanawiają się, jak mu pomóc.

3. Rozdział III. Odrzucona pomoc

Obcy nie chce powiedzieć kim jest. Chciałby wyruszyć w dalszą drogę, ale uniemożliwia mu to chora noga. Dzieci namawiają go, by zgłosił się po pomoc do ojca Uli. Chłopiec się zgadza.

Julek, Marian, Ula i Pestka poznają tożsamość obcego. To Zenek Wójcik. Tata Uli czyści mu ranę i domaga się, aby po chłopca zgłosił się ktoś z rodziny. Kiedy okazuje się to niemożliwe, lekarz chce odwieźć Zenka do szpitala. Ten jednak ucieka.

4. Rozdział IV. Rana krwawi

Zenek mimo ucieczki wraca do Julka i prosi go o zakup chleba. Chłopcu ponownie otwiera się rana na nodze. Mówi też, że szuka swojego wujka, który – według informacji, które posiada – buduje most w Strykowie. O Zenka dopytuję tata Uli. Dziewczyna zaprzecza, że miała z chłopcem kontakt.

Zobacz także:

5. Rozdział V. Radość i cień

Chłopcy chcą pożyczyć rowery, by dotrzeć do Strykowa, ale będzie to możliwe dopiero pojutrze. Przez ten czas Zenek ma pozostać w ukryciu na wyspie. Dzieci spędzają razem czas. Dużo rozmawiają. Bardzo polubiły Zenka i nie chcą, by odszedł.

6. Rozdział VI. Wyprawa na rowerach

Chłopcy nie bez problemów zdobywają rowery. Zenek opowiada Uli i Pestce, że pochodzi z Wrocławia. Julek i Marian przybywają na wyspę i mówią, że budowa mostu w Strykowie się nie rozpoczęła. To dla Zenka zła informacja.

7. Rozdział VII. Napaść

Zenek nie opuszcza wysypy, z czego cieszą się dzieci. Ula bawi się z Dunajem, kiedy dwóch chłopców zaczyna rzucać go kamieniami. W obronie zwierzaka staje Zenek, który jednak z powodu zranionej nogi nie daje sobie rady. Pomagają mu Ula, Marian i Julek.

8. Rozdział VIII. Zaskoczeni

Dzieci nie zastają Zenka na wyspie. Spotykają się po drodze i dostrzegają, że chłopiec kradnie jabłka. Dzieci idą do sklepu. Tam zauważają wózek ogrodniczy z dzieckiem zaprzęgnięty w konia. Huk przejeżdżającego traktora płoszy zwierzę. Zenek biegnie na ratunek. Udaje mu się złapać wózek i zapobiec tragedii. Mama dziecka jest wdzięczna Zenkowi. Kiedy pyta o jego imię i nazwisko, chłopiec podaje fałszywe dane.

Środki stylistyczne - czym są i jakie funkcje pełnią?
Środki stylistyczne - czym są i jakie funkcje pełnią?

Środki stylistyczne w wierszu są jego nieodłącznym elementem. Trudno wyobrazić sobie analizę i interpretację...

przeczytaj artykuł

9. Rozdział IX. Sąd

Pestka wraca do domu. Kłóci się z mamą. Kobieta chciałaby nawiązać z córką lepsze relacje. Następnego dnia dzieci spędzają czas na wyspie. Kiedy przychodzi Marian pyta Zenka, czy okradł przekupkę na targu. Chłopiec się przyznaje i odchodzi.

Uli bardzo żal Zenka. Ostatecznie przychodzi on do dziewczyny i tłumaczy się, dlaczego wziął czyjąś własność. Przyznaje, że był głodny. Mówi też, że musi odejść, ale nie wróci do ojca, bo on go nie chce.

10. Rozdział X. Okoliczności łagodzące

Dzieci są poruszone odejściem Zenka. Ula mówi Marianowi, Pestce i Julkowi, że Zenek cierpiał z powodu braku miłości ze strony ojca. Wszyscy sa poruszeni jego historią.

11. Rozdział XI. Wróć

Marian wyrusza w drogę za Zenkiem. Czuje się winny, że chłopiec odszedł przez niego. Dziadkom mówi, że wybiera się na wycieczkę. Wsiada do autobusu, który dowozi go do Bielic. Boi się konfrontacji z Zenkiem.

Pestka, Ula i Julek chcą spłacić dług przekupce. Nie chcą, żeby Zenek został aresztowany za kradzież. Ula postanawia poprosić o pieniądze ojca. Kiedy ten pyta ją, na co są jej potrzebne, dziewczynka nie chce odpowiedzieć. Mówi, że mu nie ufa.

Marian wraca do domu, ale bez Zenka, który nie chciał wrócić na wyspę.

12. Rozdział XII. Tylko to mogę dla niego zrobić

Ula pracuje przy zbiorze porzeczek, by zarobić na spłatę długu. Dzieciom udaje się oddać pieniądze przekupce. Pestka jest zazdrosna o relacje Uli i Zenka.

Julek na jarmarku spotyka Zenka. Mówi mu, żeby wrócił na wyspę. Nie musi się już obawiać aresztowania, bo Ula spłaciła jego dług.

"Księżniczka na ziarnku grochu" - streszczenie i omówienie baśni
"Księżniczka na ziarnku grochu" - streszczenie i omówienie baśni

"Księżniczka na ziarnku grochu" to baśń autorstwa Hansa Christiana Andersena po raz pierwszy wydana w...

przeczytaj artykuł

13. Rozdział XIII. Niebezpieczeństwo

Julek i Marian idą na wyspę, gdzie spotykają Zenka. Chłopiec wyznaje im, że pracował przy żniwach u gospodarza.

Julek podsłuchuje rozmowę dwóch chłopców, którzy kiedyś chcieli skrzywdzić Dunaja. Mówią o tym, że chcą iść na posterunek powiedzieć, że Zenek jest złodziejem i dlatego się ukrywa.

Zenek dowiaduje się o niebezpieczeństwie. Dzieci postanawiają powiedzieć o wszystkim komuś dorosłemu. Pestka zwierza się z kłopotów mamie, ta jednak jest zła na córkę, że ją oszukiwała. Kobieta powiadamia o wszystkim ojca Uli.

14. Rozdział XIV. Gość

Ojciec Uli proponuje Zenkowi dach na głową. Marian zostaje pobity przez wrogów Zenka. W sprawę angażuje się milicjant Kowalski.

15. Rozdział XV. Spal ten list

Ojciec Uli wyjaśnia córce, że poprosił milicjanta o odnalezienie wujka Zenka. Dochodzi między nimi do szczerej rozmowy.

Udało się zdobyć adres wujka Zenka, którego chłopiec szukał. Jedzie do krewnego, by z nim zamieszkać. Zanim jednak wyrusza w podróż, wręcza Uli list z wyznaniem miłości. Prosi też, aby dziewczynka po przeczytaniu spaliła korespondencję. Oddaje jej też pieniądze.

Dzieci rozstają się w zgodzie. Obiecują sobie, że będą do siebie pisać.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.