Telewizor, komputer, konsola - co może, a co nie powinno trafić do pokoju dziecka

Dzisiejszy świat rozwija się w ogromnym tempie. Nieodłącznymi elementami naszego życia stają się multimedia. Prawie każdy posiada dziś laptop lub komputer, a telewizor znajduje się w każdym domu. Z tego dobytku korzystają również nasze dzieci. Jednak czy aby na pewno jest to dla nich odpowiednie? W jakim wieku dziecko powinno mieć komputer czy telewizor w pokoju? W przypadku kilkulatka nie zgadzamy się na takie sprzęty. A co w przypadku dwunasto- czy piętnastolatka?

Telewizor w pokoju dziecka

Sprzęty w dziecięcym pokoju

Rodzic coraz częściej zastanawiają się, co ich dziecko może mieć w swoim pokoju. Czy pozwolić mu na telewizor lub konsolę do gier?

Każdy nastolatek chciałby mieć w swoim pokoju telewizor. To sprawa oczywista. Jednak czy jest to dobre rozwiązanie? Telewizor w pokoju nastolatka może powodować wiele problemów. Po pierwsze nie możemy dokładnie kontrolować dziecka, jakie programy i kiedy ogląda. W końcu nie będziemy wstawać w środku nocy, aby sprawdzić, czy nasze dziecko przypadkiem nie siedzi przed telewizorem. Często nie wiemy także, ile czasu nasze dziecko spędza przed odbiornikiem telewizyjnym. Gdyby znajdował się on w pokoju dziennym, to na bieżąco moglibyśmy kontrolować czas, jaki nastolatek może przeznaczyć na telewizję. Dodatkowo badania amerykańskich naukowców dowiodły, że dzieci, które mają w swoim pokoju telewizor gorzej się odżywiają, a także rzadziej jedzą wspólne posiłki z rodziną oraz mają gorsze wyniki w nauce. Niewątpliwie telewizor w pokoju dziecka ma też swoje plusy. Głównym z nich jest wygoda ‒ nie ma problemu, gdy dziecko chce obejrzeć program inny niż my.

Polecane wideo:

Komputer w pokoju dziecka

Nastolatki potrzebują komputera. Stanowi on dla nich pomoc edukacyjną, ale nie tylko. Często jest także źródłem rozrywki. Dzieci potrafią godzinami siedzieć przed komputerem i grać w gry lub surfować po Internecie. Jeśli komputer znajduje się w pokoju dziecka, to podobnie jak przy telewizorze, pojawia się problem z ograniczaniem czasu, jaki dziecko spędza na tej rozrywce. Oczywiście dzieci korzystają z komputera także jako z pomocy do nauki, pisania referatów, wypracowań czy ćwiczenia swoich umiejętności językowych. Na pewno jest to argumentem przemawiającym za wstawieniem komputera do pokoju nastolatka. Dodatkowo wiek ten u nastolatków jest okresem pierwszych miłości, więc potrzebują one ciszy i prywatności, by spokojnie rozmawiać ze swoimi sympatiami czy to przez komunikatory, czy portale społecznościowe. Zanim zdecydujemy się na wstawienie komputera do pokoju dziecka, warto zastanowić się nad wprowadzeniem kontroli rodzicielskiej chroniącej dziecko przed treściami erotycznymi, pornograficznymi i przemocą w Internecie.

Konsola w pokoju dziecka

Konsole to modne gadżety, które od wielu lat są pożądanym prezentem dla dzieci. Jeśli zdecydujemy się na kupno konsoli, to warto zastanowić się, czy powinna ona znajdować się na stałe w pokoju dziecka. Największym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że dziecko może w dowolnym czasie grać na niej, nie przeszkadzając przy tym rodzicom. Dodatkowo, może także zaprosić kolegów/koleżanki i wspólnie bawić się w ten sposób. Problemem może stać się nieograniczony dostęp do konsoli. Gry, jak wiadomo, łatwo wciągają i czasami ciężko się od nich oderwać.

Zarówno telewizor, komputer, jak i konsola mogą stać w pokoju nastolatka. Jednak przed podjęciem takiej decyzji warto się zastanowić, czy nasza pociecha będzie w rozsądny sposób z nich korzystała. Jeśli nie, to być może lepszym rozwiązaniem będzie ustawienie tych sprzętów w pokoju dziennym, gdzie dziecko będzie korzystało z nich pod okiem rodzica.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pokój dla ucznia
Pokój dla ucznia

Oryginalne meble dla dziecka

Oryginalne meble dla dziecka

Meble i dodatki, które uwielbiają dzieci Dzieci kochają oryginalny wystrój wnętrz. Z pewnością docenią kolorowe, fantazyjne meble i dodatki.

Pokój dla ucznia

Fantazyjne meble dla dziecka

Fantazyjne meble dla dziecka

Oryginalny wystrój pokoju Dzieci uwielbiają fantazyjne meble, zabawki i inne przedmioty. Każdy maluch pokocha pokój z oryginalnym i kolorowym wystrojem.

Pokój dla ucznia

Funkcjonalne mieszkanie

Funkcjonalne mieszkanie

Urządzenie mieszkania Mieszkanie, w którym spędzamy przecież dużo swojego czasu, musi być praktyczne i funkcjonalne, ale również ładne.

Pokój dla ucznia

Niewielki pokój dla dziecka

Niewielki pokój dla dziecka

Pokoik dla dziecka Dziecko wcale nie musi mieć dużego pokoju, aby dobrze sie w nim czuć - wystarczy kilka trików, aby pomieszczenie było funkcjonalne.

Pokój dla ucznia

Miejsce pracy ucznia

Miejsce pracy ucznia

Biurko w pokoju ucznia Biurko dla ucznia powinno być przede wszytskim funkcjonalne, a także wygodne. Jest to tak ważne, ponieważ dziecko spędzi przy nim z pewnością mnóstwo czasu.

Pokój dla ucznia

Sprzęty w dziecięcym pokoju

Sprzęty w dziecięcym pokoju

Co dziecko może mieć w pokoju? Rodzic coraz częściej zastanawiają się, co ich dziecko może mieć w swoim pokoju. Czy pozwolić mu na telewizor lub konsolę do gier?

Pokój dla ucznia

Porządek u dziecka w pokoju

Porządek u dziecka w pokoju

Schludny pokój dziecięcy Utrzymanie porządku w pokoju u dziecka to nie jest prosta sprawa, jednak z pewnością są sposoby na to, by się udało.

Pokój dla ucznia

Meble dla dziecka

Meble dla dziecka

Kolorowe meble dla dziecka Meble dla dziecka powinny być zarówno ładne, jak i wygodne. Kolorowych mebli nie może zabraknąć w pokoju malucha.

Pokój dla ucznia

Czego w pokoju dziecka nie może zabraknąć?

Pokój dziecka jest szczególnym pomieszczeniem w każdym domu. Warto więc poświęcić więcej czasu, by starannie dobrać wszystkie meble oraz dodatki, które są tak ważne dla dzieci w różnym wieku. Urządzanie takiego pokoju...