Trwa ładowanie...

Telewizor, komputer, konsola - co może, a co nie powinno trafić do pokoju dziecka

Avatar placeholder
04.05.2017 09:45
Telewizor, komputer, konsola - co może, a co nie powinno trafić do pokoju dziecka
Telewizor, komputer, konsola - co może, a co nie powinno trafić do pokoju dziecka (Zdjęcie autorstwa William Hook / CC BY-SA 2.0)

Dzisiejszy świat rozwija się w ogromnym tempie. Nieodłącznymi elementami naszego życia stają się multimedia. Prawie każdy posiada dziś laptop lub komputer, a telewizor znajduje się w każdym domu. Z tego dobytku korzystają również nasze dzieci. Jednak czy aby na pewno jest to dla nich odpowiednie? W jakim wieku dziecko powinno mieć komputer czy telewizor w pokoju? W przypadku kilkulatka nie zgadzamy się na takie sprzęty. A co w przypadku dwunasto- czy piętnastolatka?

spis treści

1. Telewizor w pokoju dziecka

Każdy nastolatek chciałby mieć w swoim pokoju telewizor. To sprawa oczywista. Jednak czy jest to dobre rozwiązanie? Telewizor w pokoju nastolatka może powodować wiele problemów. Po pierwsze nie możemy dokładnie kontrolować dziecka, jakie programy i kiedy ogląda. W końcu nie będziemy wstawać w środku nocy, aby sprawdzić, czy nasze dziecko przypadkiem nie siedzi przed telewizorem. Często nie wiemy także, ile czasu nasze dziecko spędza przed odbiornikiem telewizyjnym. Gdyby znajdował się on w pokoju dziennym, to na bieżąco moglibyśmy kontrolować czas, jaki nastolatek może przeznaczyć na telewizję. Dodatkowo badania amerykańskich naukowców dowiodły, że dzieci, które mają w swoim pokoju telewizor gorzej się odżywiają, a także rzadziej jedzą wspólne posiłki z rodziną oraz mają gorsze wyniki w nauce. Niewątpliwie telewizor w pokoju dziecka ma też swoje plusy. Głównym z nich jest wygoda ‒ nie ma problemu, gdy dziecko chce obejrzeć program inny niż my.

2. Komputer w pokoju dziecka

Nastolatki potrzebują komputera. Stanowi on dla nich pomoc edukacyjną, ale nie tylko. Często jest także źródłem rozrywki. Dzieci potrafią godzinami siedzieć przed komputerem i grać w gry lub surfować po Internecie. Jeśli komputer znajduje się w pokoju dziecka, to podobnie jak przy telewizorze, pojawia się problem z ograniczaniem czasu, jaki dziecko spędza na tej rozrywce. Oczywiście dzieci korzystają z komputera także jako z pomocy do nauki, pisania referatów, wypracowań czy ćwiczenia swoich umiejętności językowych. Na pewno jest to argumentem przemawiającym za wstawieniem komputera do pokoju nastolatka. Dodatkowo wiek ten u nastolatków jest okresem pierwszych miłości, więc potrzebują one ciszy i prywatności, by spokojnie rozmawiać ze swoimi sympatiami czy to przez komunikatory, czy portale społecznościowe. Zanim zdecydujemy się na wstawienie komputera do pokoju dziecka, warto zastanowić się nad wprowadzeniem kontroli rodzicielskiej chroniącej dziecko przed treściami erotycznymi, pornograficznymi i przemocą w Internecie.

3. Konsola w pokoju dziecka

Zobacz film: "Efektowna kawalerka pełna luster"

Konsole to modne gadżety, które od wielu lat są pożądanym prezentem dla dzieci. Jeśli zdecydujemy się na kupno konsoli, to warto zastanowić się, czy powinna ona znajdować się na stałe w pokoju dziecka. Największym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że dziecko może w dowolnym czasie grać na niej, nie przeszkadzając przy tym rodzicom. Dodatkowo, może także zaprosić kolegów/koleżanki i wspólnie bawić się w ten sposób. Problemem może stać się nieograniczony dostęp do konsoli. Gry, jak wiadomo, łatwo wciągają i czasami ciężko się od nich oderwać.

Zarówno telewizor, komputer, jak i konsola mogą stać w pokoju nastolatka. Jednak przed podjęciem takiej decyzji warto się zastanowić, czy nasza pociecha będzie w rozsądny sposób z nich korzystała. Jeśli nie, to być może lepszym rozwiązaniem będzie ustawienie tych sprzętów w pokoju dziennym, gdzie dziecko będzie korzystało z nich pod okiem rodzica.

Polecane dla Ciebie