Telefony zaufania dla chorych na depresję
Oczywistym jest, że osoba cierpiąca na depresję potrzebuje pomocy. Może jej udzielić nie tylko psycholog lub psychiatra – pomoc można uzyskać także, korzystając z telefonu zaufania, który pozwala na anonimowe i szybkie uzyskanie wsparcia. Jest on skuteczny, gdyż czasem łatwiej jest o swoich kłopotach rozmawiać z osobami obcymi. Po porodzie bardzo często pojawia się depresja poporodowa. Forum dyskusyjne dla kobiet, które cierpią na ten rodzaj dolegliwości, cieszy się sporym powodzeniem, gdyż można porozmawiać o swoich problemach z innymi kobietami. To taki rodzaj grupy wsparcia.
1. Działanie telefonu zaufania
Telefon zaufania ma na celu przekonanie dzwoniącego, że ma on siłę do tego, aby poradzić sobie ze swoimi kłopotami, że nie jest sam ze swoimi problemami, ze swoją depresją, że może ją pokonać i może wyzdrowieć. Osoba chora na depresję, która korzysta z telefonu zaufania, otrzymuje zrozumienie i zawsze zostaje wysłuchana. Może powiedzieć, co ją najbardziej przeraża i opowiedzieć o swoich zmaganiach z depresją. Podczas rozmowy upewniana jest w tym, iż jest osobą bardzo wartościową i może sobie poradzić z problemem, że zasługuje na pomoc innych. Dowiaduje się też, jak jej problem może być rozwiązany.
2. Funkcje telefonu zaufania
Depresja może dotknąć każdego. Po porodzie bardzo często pojawia się depresja poporodowa. Forum, na którym można znaleźć informacje, jest rodzajem grupy wsparcia. Ale czasem chory na depresję wymaga więcej uwagi. Dlatego najlepiej skorzystać z telefonu zaufania, który daje znacznie więcej niż forum dyskusyjne. Telefon zaufania wspiera osoby chore na depresję. Mogą się one zwierzyć tam ze swoich problemów bez obaw, że zostaną wyśmiane lub wyszydzone. Wszystko jest w pełni anonimowe. Chory może zdradzić tam emocje, jakie nim targają. Telefon zaufania dostępny jest przez całą dobę. Głównym zadaniem jest wysłuchanie osoby dzwoniącej i udzielenie jej wsparcia emocjonalnego. Pozwala na zmobilizowanie chorego do walki z jego schorzeniem i pomaga w znalezieniu rozwiązania najistotniejszych kłopotów. Bardzo często po rozmowie przez telefon zaufania osoby chore zgłaszają się do lekarza i chcą się leczyć.
Telefon zaufania ma też funkcje informacyjne. Osoba chora, która zadzwoni i przedstawi swój problem, może liczyć na wskazówki, które pomogą jej zmierzyć się z trudnościami. Dowie się, gdzie może udać się po pomoc. Pozna procedury, jakie należy podjąć. Jest to ważne dla osób, które postanowiły leczyć depresję, ale nie wiedzą, jak to zrobić i gdzie uzyskać pomoc. Nie bez znaczenia jest funkcja interwencyjna, zwłaszcza kiedy pacjent jest w niezwykle trudnym położeniu, bo np. podjął próbę samobójczą. Osoby, które nie mogą pomóc same sobie i zadzwonią na telefon zaufania, mogą liczyć na pomoc z zewnątrz. Osoba dyżurująca zajmuje się pacjentem do momentu, aż przejmie go specjalistyczna placówka.
3. Za darmo
Bardzo ważne w działaniu telefonu zaufania jest to, że jest całkowicie bezpłatny. Niezależnie od tego, z jakiego miejsca w kraju i z jakiej sieci wykonywane jest połączenie, dzwoniący nic nie płaci. Czas rozmowy nie jest niczym ograniczony, a rozmówca jest anonimowy. Rozmowę prowadzą specjaliści, którzy są w stanie w razie potrzeby skierować chorego do odpowiednich lekarzy. Pomoc i wsparcie w telefonie zaufania mogą uzyskać zarówno chorzy, jak i ich rodziny.
To musisz wiedzieć:
4. Antydepresyjny telefon zaufania
Osoby chore na depresję mogą skorzystać z antydepresyjnego telefonu zaufania. Dyżurują przy nim specjaliści, którzy zajmują się problemami depresji. Udzielają oni rad na temat tej choroby. Dzwonić mogą osoby, które podejrzewają, że mają depresję oraz ci, których bliscy chorują na nią. Podczas rozmowy można pozyskać informacje na temat postępowania z chorobą oraz informacje na temat tego, gdzie najlepiej uzyskać fachową, stacjonarną pomoc. Eksperci, którzy dyżurują przy antydepresyjnym telefonie zaufania, mogą sprawić, że osoba, która ma opory przed udaniem się do specjalisty, zmieni swoje zdanie. Mogą z niego korzystać także osoby, które są w trakcie leczenia depresji.