Trwa ładowanie...

Tata pomylił krople do oczu. "Bałem się, że oślepiłem mojego syna"

 Maria Krasicka
02.11.2021 10:11
Tata pomylił krople do oczu. "Bałem się, że oślepiłem mojego syna"
Tata pomylił krople do oczu. "Bałem się, że oślepiłem mojego syna" (Facebook)

Podawanie dziecku leków to dla rodzica ogromny stres. Jednak z czasem przychodzi rutyna i wszystkie czynności wykonywane są machinalnie, co może zakończyć się tragicznie. Przekonał się o tym ojciec dziewięcioletniego Ruperta, który zamiast kropel do oczu wkroplił synowi... superglue.

spis treści

1. Straszna pomyłka ojca

Na początku roku dziewięcioletni Rupert Day doznał poważnego urazu oka. Chłopiec szybko otrzymał pomoc i wdrożono niezbędne leczenie, a jego rodzice codziennie musieli mu zakraplać antybiotyk do oka.

Pewnego dnia, kiedy przyszła pora na krople, tata chłopca, Kevin, wziął buteleczkę, przechylił ją i wkroplił Rupertowi do oka. Dopiero później się zorientował, że nie było to lekarstwo, a bardzo mocny klej.

"Wziąłem te kropelki, a potem zdałem sobie sprawę, że zamiast nich wcisnąłem superglue do jego oka. Zadzwoniłem pod numer alarmowy, gdzie powiedzieli, żebym wypłukał mu oko, a w tym czasie wyślą karetkę – mówi Kevin. – W tym wszystkim totalnie spodziewałem się ambulansu lotniczego" - dodaje.

Zobacz film: "5 najczęstszych chorób tarczycy"
Rupert miał sklejone oczy
Rupert miał sklejone oczy (Facebook)

Yorkshire Air Ambulance został wysłany ze względu na odległość. Rupert musiał jak najszybciej znaleźć się w szpitalu, by lekarze zdążyli uratować mu wzrok. Ratownicy medyczni oczyścili chłopcu oko i podali leki uśmierzające ból.

"Bardzo się bałem, że oślepiłem mojego syna i zrujnowałem mu życie" – wspomina Kevin.

Następnie chłopiec został przetransportowany do szpitala Harrogate. Rupert spędził tam kilka godzin i przez cztery dni nie mógł otworzyć oka. Szczęśliwie wyzdrowiał i przykry wypadek nie wpłynął na jego wzrok.

Rupert wyzdrowiał
Rupert wyzdrowiał (Facebook)

2. Pierwsza pomoc dla dziecka

Kiedy do oka dziecka dostanie się substancja chemiczna, może dojść do oparzenia i martwicy tkanek oraz doprowadzić do ciężkich urazów narządu wzroku. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji.

Dziecko należy położyć na płaskiej powierzchni i delikatnie rozchylić jego powieki. Drugą ręką stopniowo, ale obficie polewać uszkodzone oko. Najlepiej sprawdzi się czysta woda lub roztwór soli fizjologicznej.

Następnym krokiem jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem. Na pogotowie warto wziąć ze sobą opakowanie środka, który spowodował uraz oka dziecka, by można było jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Należy jednak pamiętać, że najlepszym sposobem na uniknięcie poważnych komplikacji jest ograniczenie dostępu dziecka do detergentów i uważne stosowanie leków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze