Trwa ładowanie...

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i dorosłych. Nie kupuj ich na bazarze

Lato sprzyja nieprzemyślanym zakupom, zwłaszcza akcesoriów takich jak chociażby okulary przeciwsłoneczne, od których uginają się nadmorskie stragany. Większość z nich nie powinna być noszona przez dzieci, ponieważ brak odpowiedniego filtra może doprowadzić do uszkodzeń w gałce ocznej.

Najmłodsi są szczególnie narażeni na szkodliwe promieniowanie słoneczne
Najmłodsi są szczególnie narażeni na szkodliwe promieniowanie słoneczne (East News)
spis treści

1. Okulary ze straganu. Czy mogą szkodzić?

Dobór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych jest niezwykle ważny, ale i trudny. Nadmorskie stragany, bazary czy sklepiki zachęcają do zakupu oryginalnych, kolorowych okularów, które nierzadko stanowią wakacyjną pamiątkę dla najmłodszych. Tymczasem okazuje się, że tanie, plastikowe okulary mogą przynieść dzieciom więcej szkody niż pożytku.

Magdalena Tarasewicz-Galant, optyk z salonu Andy&Mag, w rozmowie z WP parenting odradza zakup okularów w miejscach innych niż profesjonalne salony optyczne.

- Okulary zakupione na straganie nie spełniają żadnych norm zarówno jeśli chodzi o materiał, z jakiego są wykonane, jak i brak tu jakości soczewek. Takie okulary jedynie ograniczają dopływ światła, a przepuszczają prawie 100 proc. szkodliwego promieniowania UV. Zamiast pomagać, jedynie szkodzą. Niestety coraz częściej słyszymy o nowotworze oka, a główną przyczyną są właśnie fatalnej jakości okulary - przestrzegła.

Okulary kupione na straganie mogą przyczynić się do wady wzroku i chorób oczu
Okulary kupione na straganie mogą przyczynić się do wady wzroku i chorób oczu (123 rf)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przypomina o ochronie oczu przed promieniowaniem UV, które może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń wzroku zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, lecz to właśnie najmłodsi są szczególnie narażeni na szkodliwe promieniowanie słoneczne.

Tworzywo, z którego wykonane są oprawki, może uczulać wrażliwą skórę dziecka, a zła jakość soczewek może powodować uszkodzenie siatkówki, dlatego chcąc kupić okulary dziecku, należy wziąć pod uwagę ich prozdrowotne właściwości.

2. Jakie okulary dla dziecka?

Tarasewicz-Galant zwróciła też szczególną uwagę na rodzaj soczewek oraz filtry, które obowiązkowo powinny posiadać dobre okulary.

- Okulary zarówno dla dzieci, jak i dorosłych powinny przede wszystkim posiadać wysokiej jakości soczewki, które dadzą najlepszą ochronę przed promieniowaniem UV. Zalecałabym wybieranie soczewek z tzw. warstwą antyrefleksyjną od wewnętrznej strony soczewki. Wybierając soczewki z wysokim filtrem, otrzymujemy ochronę na przodzie soczewki, jednak część promieni słonecznych dociera do oka z boku, a tym samym odbija się w wewnętrznej stronie soczewki. Powłoka antyrefleksyjna zablokuje to szkodliwe promieniowanie - wyjaśniła.

- Najbardziej wskazany jest filtr UV, który przepuszcza jedynie między 3 do 8 proc. światła, czyli filtr UV4, oraz wyżej wskazana powłoka antyrefleksyjna. Warto zaznaczyć, iż w przypadku dzieci trzeba zwrócić uwagę na soczewki opracowane specjalnie z myślą o najmłodszych klientach. To soczewki wykonane z bardzo wytrzymałego materiału elastycznego, dzięki czemu są bardzo odporne na uderzenia, co w przypadku dzieci ma bardzo duże znaczenie - zaznaczyła.

Optyczka podkreśliła też, że okulary przeciwsłoneczne dla dzieci należy dobierać ze szczególną uważnością, ponieważ oczy najmłodszych są znacznie wrażliwsze niż oczy dorosłych. Rogówka jest u nich przeźroczysta, co sprawia, że dostaje się tam większość szkodliwego promieniowania, które dociera do siatkówki.

Tym bardziej, że dzieci, zwłaszcza latem, większość czasu spędzają na dworze, dlatego ekspozycja na promieniowanie słoneczne w ich przypadku jest jeszcze większa. Znaczenie ma także fakt, że dziecko jest w permanentnym ruchu i wymaga jeszcze większej ochrony aniżeli osoba dorosła.

3. Weź dziecko na zakupy

Pani Magdalena ma na koniec ważną radę.

- Na zakupy koniecznie zabierzmy swoją pociechę. Wiem z autopsji, iż w sytuacji gdy wybierzemy dziecku model, wzór okularów, które mu się nie podobają, dziecko nie będzie chciało ich używać. Wybieranie okularów z pociechą da nam szanse na dopasowanie najlepszego modelu do twarzy, dodatkowo dziecko będzie chętniej nosić okulary, jakie sobie samo wybierze. Ale pamiętajmy - dobry wybór to profesjonalne miejsce zakupu - apeluje ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza