Trwa ładowanie...

Ślubują czystość swoim ojcom. Czym są "bale dziewic"?

Purity Ball - nAstolatki ślubują dziewictwo
Purity Ball - nAstolatki ślubują dziewictwo (Getty Images)

Bale czystości (ang. Purity Ball) na pierwszy rzut oka przypominają komunię. Dziewczynki są bowiem ubrane w białe sukienki i przysięgają przed Bogiem, że będą żyć w czystości aż do ślubu. Ich powiernikami, którzy chronią przed złamaniem przysięgi, są ojcowie. Wszystko to sprawia, że bale czystości wzbudzają wiele kontrowersji, a ich przeciwnicy zarzucają, że uroczystość ma znamiona kazirodztwa.

spis treści

1. Bale czystości dla dziewczynek

W Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 90 XX wieku popularność zyskały tzw. bale czystości (ang. Purity Ball), organizowane przez ewangelików. Uroczystość ta ma na celu zachęcenie młodzieży do zachowania abstynencji seksualnej, aż do momentu zawarcia związku małżeńskiego.

Bale czystości są przeznaczone jedynie dla dziewczynek oraz ich ojców, ojczymów bądź przyszłych teściów. Nastolatki ślubują dziewictwo i zachowanie czystości do ślubu, z kolei ich opiekunowie przysięgają chronić je w tym postanowieniu. Cały proces ma za zadanie zbliżyć do siebie córki i ojców.

Purity Ball
Purity Ball (Getty Images)

- Biorąc Boga na świadka, jako autorytet i obrońca mej córki, przysięgam uroczyście chronić jej czystości – brzmi przysięga ojców.

- Przysięgam Bogu, samej sobie, jak i swojej rodzinie, że pozostanę czysta, zarówno w myślach, jak i w czynach, aż do dnia zamążpójścia – przysięgają dziewczynki.

2. "Postrzeganie dziecka przez pryzmat seksualności"

Uczestniczki balu czystości muszą być koniecznie ubrane w białe suknie. Po ślubowaniu dziewictwa gwoździem programu jest wspólna sesja zdjęciowa, gdzie nastolatki pozują w objęciach ojców. Na niektórych udostępnionych w mediach społecznościowych zdjęciach widać, jak całują się w usta. Nic więc dziwnego, że może budzić to wiele kontrowersji.

Purity ball
Purity ball (Getty Images)

Przeciwnicy zarzucają organizatorom, że taka forma ślubowania czystości zawiera elementy kazirodztwa. Ponadto przez to, że dziewczynki uczone są, że nie mogą podejmować decyzji bez zgody mężczyzn, ogranicza się ich wolną wolę i dyskryminuje ze względu na płeć.

W swojej publikacji pt. "Daddy's Little Girl: A Provacative Feminist Critique of Purity Balls" dr Jennifer Freitag z Southern Illinois University Carbondale zaznacza, że nadmierna troska o seksualność dziewczynek sprowadza postrzeganie ich jedynie przez pryzmat fizyczności.

Jednak dane mówią jasno: z takiej przysięgi nie wywiązuje się prawie 90 proc. młodzieży, która ślubowała czystość. W całych Stanach Zjednoczonych jest to marginalny procent.

Maria Krasicka, Wirtualna Polska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.