Trwa ładowanie...

Takiego przypadku w Indiach jeszcze nie odnotowano

Avatar placeholder
Anna Kołodziejczyk 10.12.2015 10:19
Takiego przypadku w Indiach jeszcze nie odnotowano
Takiego przypadku w Indiach jeszcze nie odnotowano (Źródło: dailymail.co.uk)

Nie oszukujmy się – poród, choć uznawany jest za jedno z najpiękniejszych doświadczeń w życiu kobiety, wcale nie należy do najprzyjemniejszych. Wydanie na świat dziecka ważącego trzy czy cztery kilogramy to nie lada wyzwanie. A co dopiero, kiedy maluch jest znacznie większy?

1. Indyjski supernoworodek

Do grona największych noworodków na świecie dołączył ostatnio chłopiec z Indii. Natychmiast został okrzyknięty największym dzieckiem, jakie kiedykolwiek urodziło się w tym kraju, ważył bowiem 6 kilogramów. Przyjmująca poród doktor Anamika Aggarwal stwierdziła, że po raz pierwszy w życiu miała okazję zobaczyć noworodka takich rozmiarów. Lekarze ze szpitala rządowego w Radżastanie całe wydarzenie opisują jako „cud".

Matka dziecka, 25-letnia Goga Bai, próbowała wydać je na świat własnymi siłami, jednak było zbyte duże. Dlatego, aby nie narazić noworodka i kobiety na groźne komplikacje, zdecydowano się na rozwiązanie drogą cesarskiego cięcia. Zabieg przebiegł bezproblemowo i choć początkowo chłopiec miał problemy z oddychaniem, zarówno on, jak i dzielna rodzicielka czują się dobrze.

2. Niebezpieczna cukrzyca

Zdaniem lekarzy tak okazały rozmiar dziecka może mieć związek z chorobą matki, która, ważąc blisko 100 kilogramów, cierpi na cukrzycę. Jak podkreślają, potomstwo osób zmagających się z tym schorzeniem narażone jest na rozwój otyłości nawet na tak wczesnym etapie życia.

Zobacz film: "Dieta dla ciężarnych kobiet z cukrzycą"

Cukrzyca matki może spowodować nie tylko makrosomię, czyli nadmierny wzrost płodu. Dziecko narażone jest na różnego typu urazy okołoporodowe, takie jak złamania, krwiaki czy uszkodzenia nerwów. U noworodków w wielu przypadkach rozwija się hipoglikemia, czyli obniżenie poziomu glukozy we krwi, anemia, żółtaczka bądź hipokalcemia polegająca na niedoborze wapnia.

Dzieci cukrzyków także narażone są na zwiększone ryzyko wystąpienia dziecięcego porażenia mózgowego, dlatego po urodzeniu powinny być pod stałą opieką lekarza.

3. Największe noworodki na świecie 

Poród Matthew Anthony'ego z Kalifornii trwał niemal dwa dni. Nic dziwnego – chłopiec ważył, podobnie jak hinduski rekordzista, ponad 6 kilogramów. Nie mniejszym zaskoczeniem była waga Mii Riddick – dziewczynka z Wielkiej Brytanii miała dokładnie 5,7 kilograma. Do absolutnych wyczynowców należy chłopiec z Sumatry, który zaraz po przyjściu na świat ważył ponad osiem kilogramów!

Wśród rekordzistów mamy też małych Polaków. Dwa lata temu w Strzelcach Opolskich narodził się chłopiec, który ważył 6,41 kilograma, mierząc 60 centymetrów. Alan był okazem zdrowia – dostał maksymalną liczbę punktów w skali Apgar. Niemal 7 kilogramów ważyła natomiast Marlena z miejscowości Nadleśnictwo Rytel – dziewczynka była tak duża, że lekarze, jeszcze zanim przyszła na świat, podczas badania USG nie byli w stanie oszacować jej wagi.

Dodajmy na koniec, że przeciętna waga urodzeniowa dziecka to 3,5 kilograma.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze