Trwa ładowanie...

Takiego oburzenia dawno nie było. Zapozowała z kieliszkiem podczas karmienia

 Maria Krasicka
16.01.2023 12:24
Pije alkohol podczas karmienia piersią. Jej post wywołał poruszenie
Pije alkohol podczas karmienia piersią. Jej post wywołał poruszenie (Instagram)

Widok matki karmiącej piersią kilkulatka wzbudza wiele kontrowersji. Jednak kiedy Lauren opublikowała zdjęcie ze swoją córką, ta kwestia zeszła na drugi plan. Na zdjęciu widać bowiem jak kobieta podczas karmienia trzyma… kieliszek wina.

spis treści
Przyznała, że pije alkohol podczas karmienia piersią
Przyznała, że pije alkohol podczas karmienia piersią (Instagram)

1. Karmi piersią i pije alkohol

Lauren McLeod z Perth (Australia) jest doulą oraz mamą pięcioletniego Bowiego i dwuletniej Tigerlily. Mimo że dzieci są już na tyle duże, by spożywać stałe pokarmy dalej karmi je piersią, co wywołuje ogromne zamieszanie w internecie.

Kobieta jest bowiem bardzo aktywna w mediach społecznościowych, gdzie chętnie publikuje swoje szczere przemyślenia dotyczące macierzyństwa i życia rodzinnego. Tylko na Instagramie obserwuje ją prawie pięć tysięcy osób.

Zobacz film: "Zrezygnowała z jednej rzeczy. Schudła 15 kg"

Jednak prawdziwą burzę Lauren wywołała tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Opublikowała bowiem zdjęcie, na którym karmi piersią swoją córkę, trzymając w ręku kieliszek białego wina.

- Jeśli jesteś matką karmiącą, nie musisz całkowicie rezygnować z alkoholu - twierdzi. - Wiele osób zakłada, że alkohol trafia bezpośrednio do mleka matki i upija dziecko. Tymczasem wystarczy sprawdzić, jak alkohol wpływa na organizm i dobrze się do tego przygotować - dodaje.

2. Picie alkoholu a karmienie piersią

Picie alkoholu nie jest zdrowe. Jednak szczególnie powinny go unikać kobiety ciężarne oraz karmiące, ponieważ może on negatywnie wpłynąć na zdrowie zarówno matki, jak i dziecka. Według badań około pięciu procent ilości alkoholu we krwi matki dostaje się do organizmu dziecka.

Dlatego też spożywanie alkoholu może doprowadzić do:

  • problemów z laktacją (poprzez zahamowanie wytwarzania oksytocyny)
  • zmiany smaku i zapachu mleka, co wiąże się ze znacznym spożyciem pokarmu
  • ryzyko hipoglikemii
  • zmiany we wzorcach snu
  • oraz upośledzenie rozwoju motorycznego.

Należy jednak pamiętać, że zanim alkohol trafi do mleka matki, musi przejść przez układ pokarmowy do krwi i wątroby. Jego najwyższe stężenie występuje w pokarmie od 30 do 60 minut (a w przypadku jedzenia nawet do dwóch godzin). Dlatego konieczne jest wprowadzenie odpowiednio długiego odstępu między spożyciem alkoholu a karmieniem dziecka.

- Jeśli planujesz wypić tylko jednego drinka, zacznij pić podczas karmienia piersią. Teoretycznie (ponieważ niemowlęta żywią się na żądanie) zmaksymalizuje to czas do ponownego karmienia dziecka, dając organizmowi czas na pozbycie się alkoholu z mleka matki - radzi Lauren.

Jeżeli jednak dojdzie do zdecydowanego nadużycia alkoholu, należy wstrzymać się z karmieniem piersią przez co najmniej 15 godzin. Ponadto decydując się na picie alkoholu, bez względu na to, czy karmi się dziecko, czy nie, należy zapewnić mu opiekę osoby trzeźwej.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze