Trwa ładowanie...

Tajga – lasy iglaste występujące w kilku częściach świata. Gdzie rosną i czym się wyróżniają?

Tajga to wielkie lasy iglaste, które skrywają wiele bogactw naturalnych. Jaki klimat panuje w tajdze, jaka występuje roślinność i które zwierzęta można tam spotkać?

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

spis treści

1. Co to jest tajga?

Tajga, czyli borealne lasy iglaste, lasy szpilkowe, występują w kilku częściach świata. Porastają Amerykę Północną (głównie Kanadę i Alaskę), północną część Azji (Syberia, Sachalin, Kamczatka, Hokkaido), oraz Europę (na Półwyspie Skandynawskim, Karelii, północno-wschodniej części Niziny Wschodnioeuropejskiej).

Największymi obszarami tajgi są Północna Rosja, Syberia oraz Kanada. Na obszarze tajgi panuje prawdziwa plaga komarów, co jest bardzo uciążliwe szczególnie latem, choć komary nie odpuszczają też w czasie mroźnej zimy.

Tajga to bardzo ładny teren, skrywający wiele bogactw naturalnych. Żyją w niej liczne zwierzęta, bardzo wiele gatunków. Mieszkańcy tajgi utrzymują się przede wszystkim z myślistwa, przemysłu oraz wyrębu lasów. Powszechna jest także praca w górnictwie.

Czy znasz rośliny, których owoce spożywasz? Sprawdź się!
Czy znasz rośliny, których owoce spożywasz? Sprawdź się! [10 zdjęć]

Komosa ryżowa uprawiana jest od tysięcy lat na obszarach Ameryki Południowej, a jej nasiona stanowią...

zobacz galerię

2. Tajga - jaki klimat?

W tajdze dominują dwie pory roku - lato i zima. Latem jest stosunkowo ciepło, deszczowo i wilgotno. Zima może trwać tutaj bardzo długo - nawet do 7 miesięcy, jest bardzo mroźna, charakteryzuje się częstymi opadami śniegu.

Wiosna i jesień również są chłodne, pochmurne, raczej wietrzne i trwają bardzo krótko. Średnia temperatura w ciągu roku wynosi od +5 do -5˚C, latem waha się od 10 do 20˚C, zaś zimą od –10 do nawet –50˚C. Tak duże mrozy są spowodowane napływem arktycznego powietrza, nadciągającego z bieguna północnego.

3. Roślinność w tajdze

W tajdze rosną lasy wielogatunkowe i jednogatunkowe. Roślinność tajgi jest dostosowana do panujących w niej warunków. Występuje roślinność odporna na działanie niskiej temperatury, jak drzewa iglaste, jodły, sosny, modrzewie, świerki i choiny.

W runie tajgi znajdują się grzyby, jagody, borówki, żurawina błotna, mech i mszaki. Gleby tajgi nie są zbyt urodzajne, w większości są kwaśne przez opadające igły sosnowe. Są też ubogie w składniki odżywcze, ponieważ niskie temperatury nie pozwalają liściom na gnicie.

10 odkryć naukowych 2015 roku, o których rodzic powinien wiedzieć
10 odkryć naukowych 2015 roku, o których rodzic powinien wiedzieć [11 zdjęć]

Wychowanie to sprawa osobista. Ty znasz swoje dziecko najlepiej i robisz to, co jest dla niego dobre....

zobacz galerię

4. Zwierzęta w tajdze

W tajdze mieszka sporo gatunków zwierząt, które ze względu na klimat muszą być odpowiednio przystosowane do funkcjonowania w takich warunkach pogodowych i życia w śniegu. Większość z nich ma zatem gęste futro i sporej wielkości łapy, porośnięte sierścią.

W tajdze można spotkać np. tygrysa syberyjskiego (amurskiego), rysia rudego, lisa, niedźwiedzia, wilka, borsuka, rosomaka oraz zwierzęta z rodziny łasicowatych, jak kuny, gronostaje czy właśnie łasice. Wśród zwierząt roślinożernych wymienia się głównie jeleniowate, np. łosie, wiewiórki, zające i niektóre gryzonie.

Ta terenie tajgi nie brakuje ptaków - żyją tam jastrzębie, sikory, sowy ziemne, jemiołuszki i krogulce. Część z tych gatunków ptaków musi jednak w zimowym sezonie migrować, by uciec przez srogą zimą. Lecą na południe, do strefy niżej położonych lasów liściastych, a wracają gdy robi się cieplej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.