Trwa ładowanie...

Rosomak – kim jest, jak wygląda i czy żyje w Polsce?

Avatar placeholder
15.06.2021 15:38
Rosomak –  kim jest, jak wygląda i czy żyje w Polsce?
Rosomak – kim jest, jak wygląda i czy żyje w Polsce? (GettyImages)

Rosomak to największy naziemny przedstawiciel rodziny łasicowatych. Preferuje wędrowny tryb życia w odosobnieniu, ma nieposkromiony apetyt i żywi się głównie padliną. Jak wygląda rosomak i czy żyje w Polsce?

spis treści

1. Rosomak - co to za zwierzę?

Rosomak to ssak - drapieżnik, który żyje na lądzie. Należy do rodziny łasicowatych, której jest jednym z większych przedstawicieli. Bardzo dobrze odnajduje się w warunkach zimowych - ma ciało pokryte sierścią i wyjątkowo szerokie stopy, które pozwalają mu szybko i swobodnie poruszać się po sypkim śniegu.

To bardzo żarłoczne i nie za bardzo wybredne zwierzę - zazwyczaj wszystkożerne, jednak najczęściej żywi się padliną. Codzienne pożywienie rosomaka może się różnić w zależności od miejsca zamieszkania - skandynawskie populacje jedzą przede wszystkim renifery, łosie i jelenie, zaś obywatele Alaski wybierają padlinę z wielorybów i fok.

Filmy o zwierzętach, które warto obejrzeć z dzieckiem
Filmy o zwierzętach, które warto obejrzeć z dzieckiem

Filmy o zwierzętach uczą empatii i są dobrym wstępem do rozmów o przyrodzie. Wiele z nich to nie tylko

przeczytaj artykuł

2. Rosomak - opis

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

W przeszłości rosomaka uważano za zwierzę spokrewnione z psem bądź niedźwiedziem, przypisywano mu też agresywny charakter. W rzeczywistości rosomak nie jest agresywnym ssakiem, jest wędrownikiem, prowadzącym bardzo aktywny tryb życia - w ciągu doby poświęca na odpoczynek jedynie około 3-4 godzin.

Z uwagi na taki tryb życia naukowcy nie mają łatwego zadania w zdobywaniu wiedzy na temat rosomaka. Wiedzą, że rosomak ma bardzo kiepski wzrok, za to inne zmysły doskonale rozwinięte – węch i słuch ma wręcz doskonały.

3. Jak wygląda rosomak?

Dużo można powiedzieć o wyglądzie rosomaka - mierzy sobie około 80 cm długości oraz 50 cm wysokości liczonej w kłębie. Posiada stosunkowo krótki ogon - 20-50 cm.

Samiec w dojrzałym wieku waży ponad 30 kg, jego damski odpowiednik ma nieco mniejszą masę - około 25 kg. Rosomaki mają niemal całe ciało pokryte sierścią o długim włosiu, w kolorze brązowo - szarym.

Wyjątkiem jest głowa, której sierść nie porasta, a znajdują się na niej duże plamy w jasnożółtym odcieniu (podobnie jak boki zwierzęcia). Rosomak ma bardzo szerokie stopy, dzięki czemu nie zapada się w śnieżny puch, a to pomaga złapać mu ofiarę.

Co powinno zaniepokoić w rozwoju dziecka w wieku szkolnym? (WIDEO)
Co powinno zaniepokoić w rozwoju dziecka w wieku szkolnym? (WIDEO)

Gdy nasze dziecko idzie do szkoły mamy wiele obaw. Wiele wątpliwości ma również nasz pierwszoklasista.

przeczytaj artykuł

4. Rosomak – ciekawostki

Rosomaki mają duże szczęki i wielkie zęby, którymi potrafią rozkruszyć nawet zamrożoną padlinę czy kości. Zwierzęta te potrafią odłożyć sobie zbyt dużą ilość pokarmu na gorsze dni - chowają jedzenie w ziemi, w drzewach, w śniegu, w szczelinach i skałach. Po swoje zasoby sięgają nawet do pół roku od ich zgromadzenia.

Chociaż rosomak jest niewielkich rozmiarów, potrafi samodzielnie upolować dużego łosia. Groźne zwierzęta o dużych gabarytach, jak niedźwiedzie i wilki również czują przed nim respekt.

Naukowcy twierdzą, że przyczyną takiego zachowania może być nieprzyjemny zapach, jaki wydzielają rosomaki.

Futro rosomaka zostało docenione przez Eskimosów - obszywają nimi kaptury kurtek. Futro takie ma bardzo korzystne właściwości - nie osiada na nim szron powstający w wyniku pary wydychanej z ust.

5. Rosomak - czy żyje w Polsce?

W Polsce rosomaka można zobaczyć jedynie w wybranych ogrodach zoologicznych, gdyż gatunek ten żyje w Skandynawii - głównie w północnej części Finlandii, na północy Syberii i w Mandżurii. Rzadziej można go spotkać w północnej części Ameryki Północnej.

Najlepiej czuje się podczas śnieżnych zim, a do zamieszkania wybiera lasy na niewysokich wzgórzach. Bardzo lubi też tereny bagniste. Stara się unikać wody mimo tego, że świetnie radzi sobie z pływaniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze