Tablice matematyczne. Matura
Każdy uczeń podczas egzaminu maturalnego z matematyki może skorzystać z tablic i wzorów matematycznych. Są one wydawane w formie broszury. Co zawierają te niezwykle przydatne pomoce?
1. Tablice matematyczne. Co to jest?
Tablice matematyczne lub wzory matematyczne to zbiór najpowszechniejszych i najczęściej stosowanych definicji, twierdzeń i własności matematycznych.
Tablice matematyczne przygotowuje na potrzeby egzaminu maturalnego z matematyki Centralna Komisja Edukacyjna.
2. Co zawierają tablice matematyczne?
Matematyka uchodzi za najcięższy ze wszystkich egzaminów maturalnych. Żeby ułatwić uczniom zadanie, stworzone zostały tablice matematyczne. Są one niezwykle przydatną pomocą podczas egzaminu, ponieważ dzięki nim można rozwiązać zadania ze wszystkich działów matematyki.
W tablicach matematycznych znajdziemy m.in. potęgi i pierwiastki, logarytmy czy wzory skróconego mnożenia.
Tablice matematyczne podzielone zostały na następujące rozdziały:
- Wartość bezwzględna liczby.
- Potęgi i pierwiastki.
- Logarytmy.
- Silnia. Współczynnik dwumianowy.
- Wzór dwumianowy Newtona.
- Wzory skróconego mnożenia.
- Ciągi.
- Funkcja kwadratowa.
- Geometria analityczna.
- Planimetria.
- Stereometria.
- Trygonometria.
- Kombinatoryka.
- Rachunek prawdopodobieństwa.
- Parametry danych statystycznych.
- Tablica wartości funkcji trygonometrycznych.
3. Czy można mieć tablice matematyczne na maturze?
Od 2010 roku matematyka jest jednym z obowiązkowych egzaminów maturalnych.
Matematykę można zdawać na poziomie podstawowym lub wybrać jako przedmiot dodatkowy i zdawać ją w formie pisemnej na poziomie rozszerzonym.
W obu przypadkach uczniowie przystępują do egzaminu wyposażeni w linijkę, cyrkiel oraz prosty kalkulator. Uczniowie mogą również korzystać podczas egzaminu z tablic i wzorów matematycznych.
4. Tablice matematyczne. Gzie je znaleźć?
Wzór tablic matematycznych pozostaje niezmienny od 2010 roku, czyli od kiedy matematyka została obowiązkowym egzaminem. Wszystkie wzory matematyczne oraz tablice maturalne są zebrane i wydane w formie broszury. Do szkół dostarcza je Centralna Komisja Egzaminacyjna. Uczniowie dostają broszury już na sali egzaminacyjnej.
W tablice matematyczne można swobodnie zaopatrzyć się samemu. Dostępne są w księgarniach, a także na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz podległych jej Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych.
5. Tablice matematyczne. Kiedy zacząć?
Możliwość korzystania z tablic i wzorów matematycznych podczas egzaminu jest ogromnym ułatwieniem dla uczniów. Możliwość spojrzenia na rozpisane wartości ułatwia poprawne rozwiązanie zadań i pozwala uniknąć błędów.
Jest to szczególnie ważne w przypadku funkcji trygonometrycznych, ponieważ jest ich bardzo dużo. Dzięki tablicom matematycznym nie ma konieczności zapamiętywania wszystkich.
Tablice matematyczne więc mogą oszczędzić dużo czasu i stresu, ale żeby tak się stało, warto wcześniej zapoznać się z wyglądem i treścią broszury. Wtedy praca z tablicami podczas egzaminu będzie dużo bardziej efektywna.