Trwa ładowanie...

Czy szczepionki przeciw pneumokokom będą refundowane? Niekoniecznie

 Ewa Rycerz
27.10.2016 14:13
Szczepienia przeciw pneumokokom na razie nie zostały uwzględnione w przyszłorocznym budżecie.
Szczepienia przeciw pneumokokom na razie nie zostały uwzględnione w przyszłorocznym budżecie. (123RF)

Czy szczepionki przeciw pneumokokom będą ogólnodostępne i bezpłatne? Mimo zapowiedzi ministra zdrowia na razie nie wiadomo, czy do tego dojdzie. Uwagi co do finansowania szczepień z budżetu państwa ma Ministerstwo Finansów. Jednocześnie w planie wydatków z budżetu na opiekę zdrowotną nie uwzględniono pieniędzy przeznaczonych na szczepienia.

O pomyśle wpisania szczepienia przeciw pneumokokom do Programu Szczepień Ochronnych w charakterze obowiązkowego i bezpłatnego pisaliśmy w czerwcu.

Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że obowiązkiem zaszczepienia objęte zostaną wszystkie dzieci urodzone po 31 grudnia 2016 roku, a pierwsze szczepionki miały zostać zaaplikowane w marcu 2017 r. niemowlętom, które ukończyły 6. tydzień życia. Tak wynikało z projektu rozporządzenia ministra zdrowia.

Na szczepionki przeciw Streptococcus pneumoniae, czyli bakteriom z rodzaju paciorkowców, resort zdrowia miał przeznaczyć niespełna 200 mln zł. Natomiast cały dotychczasowy Program Szczepień Ochronnych kosztuje rocznie ok. 160 mln zł. Pneumokoki miałyby kosztować drugie tyle.

1. Problemy ze szczepieniem

Zobacz film: "W co należy wyposażyć przedszkolaka?"

Pomysł obowiązkowych i darmowych dla wszystkich dzieci szczepień przeciw pneumokokom spotkał na swojej drodze problemy, głównie natury finansowej. Temat ten zdominował wtorkowe obrady sejmowej Komisji Zdrowia.

Bartosz Arłukowicz, przewodniczący Komisji, podkreślał, że z projektu rozporządzenia zniknął zapis o rozszerzeniu kalendarza szczepień obowiązkowych dla wszystkich dzieci o szczepienie przeciw pneumokokom właśnie. Powód? Uwagi ze strony Ministerstwa Finansów.

Urzędnicy tego resortu otwarcie przyznają, że tak dużych pieniędzy na szczepienia przeznaczone dla wszystkich dzieci w budżecie nie ma.

Podczas posiedzenia Komisji poprawkę do budżetu zgłosiła Beata Małecka-Libera. Zakładała ona, że na szczepienia zostaną przeznaczone dodatkowe 140 mln zł. Poprawka została jednak odrzucona.

2. Co na to ministerstwo zdrowia?

Rozszerzenie kalendarza szczepień i wpisanie do niego szepień przeciw pneumokokom było bardzo ważną dla ministerstwa kwestią. W rozmowie z nami jednak resort nie potrafił jednoznacznie powiedzieć, czy szczepienia zostaną wprowadzone jako bezpłatne, czy nie.

  • Należy podkreślić, że obecnie jest procedowany projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych w MZ, który rozszerza obowiązek szczepień ochronnych przez objęcie od roku 2017 całej populacji dzieci urodzonych od 1 stycznia 2017 r. szczepieniem przeciwko Streptococcus Pneumoniae, utrzymując szczepienie dzieci od 2 miesiąca do 5 roku życia urodzonych do 1 stycznia 2017 r. w grupach ryzyka – mówi specjalnie dla WP parenting Milena Kruszewska, rzecznik MZ.

Na funcjonowanie całego programu szczepień ochronnych 2017 roku zarezerwowano w projekcie ustawy budżetowej ponad 160 mln złotych. Jednak nie uwzględniono w nim szczepień przeciw pneumokokom.

3. Pneumokoki – realne zagrożenie

Obecnie szczepienienie przeciw pneumokokom jest wpisane na listę szczepień zalecanych. O rozszerzenie o nie kalendarza szczepień obowiązkowych i refundowanych postulowali pediatrzy. Aplikacja szczepionki jest jedynym sposobem, by ustrzec dziecko przed ciężkimi powikłaniami, do jakich może dojść w efekcie zakażenia paciorkowcami.

Mowa tutaj o pneumokokowym zapaleniu płuc, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, sepsie. Rocznie wskutek tych zakażeń umiera ok. setki dzieci.

 

Za wprowadzeniem obowiązku szczepień przeciw penumokokom jest także zdecydowana większość Polaków. Według sondażu przeprowadzonego przez SW Research wpisanie szczepienia do kalendarza popiera aż 58 proc. z nas.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze