Świnka Peppa - ulubiona bajka przedszkolaków. Na czym polega jest fenomen?
"Świnka Peppa" to bajka, którą znają wszystkie dzieci. Przygody bohaterki i jej rodziny znane są również wielu nastolatkom, którzy w dzieciństwie także oglądali ten serial oraz oczywiście ich rodzicom. Ta angielska bajka bardzo szybko zyskała popularność na całym świecie. Kiedy powstała "Świnka Peppa"? Na czym polega jej fenomen?
1. Kiedy powstała "Świnka Peppa"?
"Świnka Peppa" to brytyjska bajka, dedykowana głównie przedszkolakom. Opowiada o życiu codziennym antropomorficznej świnki oraz jej rodziny i przyjaciół.
Po raz pierwszy została wyemitowana 31 maja 2004 roku, polska data premiery tej animacji to 26 czerwca 2007 roku. Bajkę można oglądać na kanale MiniMini+ i Nickjr., dawniej zaś nadawana była w środowej Wieczorynce na kanale TVP1.
Do 2021 roku powstało 7 sezonów przygód tej uroczej świnki. Bajka emitowana jest w 180 krajach na świecie, między innymi we Włoszech, Portugalii, Australii, na Tajwanie, w Chinach, oraz oczywiście w Polsce.
"Świnkę Peppę" można oglądać także w serwisach internetowych, takich jak YouTube czy player.pl., oraz na płytach DVD.
2. O czym jest "Świnka Peppa"?
Bajka w krótkich 5-minutowych odcinkach opowiada proste historie z życia tytułowej świnki i jej bliskich. W każdym epizodzie główna bohaterka zdobywa nowe umiejętności i zyskuje cenne doświadczenia.
Przedstawiane przygody dostosowane są do możliwości poznawczych oraz wiedzy kilkuletnich dzieci. Wydarzenia w niej przedstawione to między innymi wycieczka na lodowisko, odwiedziny u babci czy wyrzucanie śmieci. Tematy, które zaciekawią każdego przedszkolaka plus edukacyjne wartości tej bajki to przepis na sukces, który osiągnęła "Świnka Peppa".
3. Kim są bohaterowie "Świnki Peppy"?
Tytułowa Świnka Peppa ubrana jest w czerwoną sukienkę i czarne buciki (lub żółte kalosze, gdy pada deszcz). Przyjaźni się z owieczką Suzy, jej ulubioną zabawką jest miś Teddy.
Peppa opiekuje się młodszym braciszkiem Georgem i jak przystało na świnkę, uwielbia taplać się w błocie. Lubi się chwalić i być chwaloną. Jest sympatyczna i ciekawska, nie lubi, gdy ktoś robi sobie z niej żarty. Bardzo lubi jeść spaghetti i ciasto czekoladowe.
Pozostali członkowie rodziny "Świnki Peppy" to:
- George (w niektórych tłumaczeniach Jacek) - ma 2 lata i jest młodszym bratem Peppy, nosi niebieską bluzeczkę; lubi bawić się ze swoją starszą siostrą, uwielbia dinozaury; nie potrafi jeszcze mówić, a jedynym słowem, które potrafi powiedzieć, jest "dinosaur", nie przeszkadza mu to jednak w komunikowaniu się z Peppą; bardzo lubi zwracać na siebie uwagę, bywa nieposłuszny i uparty, bardzo lubi gorące mleko i ciasto czekoladowe;
- Mama Świnka - uwielbia razem z dziećmi skakać w błocie; Mama Świnka dużo pracuje na komputerze i czasem pozwala Peppie i Georgowi sobie pomagać; specjalistka od map, świetnie się odnajduje w terenie, gdy Tata Świnka zabłądzi; Mama Świnka pracowała kiedyś w ochotniczej straży pożarnej; ponadto boi się pająków, nie umie majsterkować, ale potrafi grać na skrzypcach; cierpi na chorobę morską;
- Tata Świnka - postać niezwykle pozytywna, zawsze się śmieje, szczególnie podczas zabawy z dziećmi, często jest też zaczytany; uwielbia podróże samochodem, ciasteczka i ciasto dyniowe, co potwierdzają jego kształty; czasem bywa jednak zrzędliwy oraz stanowczy, najczęściej, gdy zapomni, gdzie zostawił okulary; jest inżynierem architektury, jednak nie potrafi dobrze czytać map, mimo to nie obraża się, jeśli ktoś go wyśmiewa, nawet publicznie.
Ponadto w bajce występuje jeszcze:
- Babcia Świnka;
- Dziadek Świnka;
- Owca Suzy;
- Rebecca Królik;
- Zebra Zoo;
- Kucyk Pedro;
- Emily Słoń;
- Dany Pies;
- Madame Gazelle;
i inni.
4. Za co dzieci pokochały "Świnkę Peppę"?
Bajka "Świnka Peppa" to przyjazna grafika, ciepłe kolory, dużo optymizmu, chrumkania i śmiechu. Przedstawiony w niej świat jest pełen dobra i humoru, nic więc dziwnego, że maluchy z radością się do niego przenoszą.
Dużą zaletą bajki jest czas trwania odcinka - 5 minut. Długość ta jest odpowiednia dla dzieci w wieku przedszkolnym. Opowiastki przedstawione w każdym odcinku są zamknięte, stąd też czas spędzony przed telewizorem nie przedłuża się.
Inną plusem bajki "Świnka Peppa" jest tematyka, która ściśle pokrywa się z tematami pojawiającymi się w życiu dziecka w tym wieku. Pokazuje maluchowi, że nie tylko on zmaga się z podobnymi trudnościami, jednocześnie ukazując dobre wyjście z każdej sytuacji.
"Świnka Peppa" stała się na tyle popularna, że można ją z powodzeniem znaleźć na różnego rodzaju gadżetach dziecięcych. W sieci oraz w sklepach stacjonarnych zakupimy ubrania, poduszki, kocyki, kubki z tytułową bohaterką, możemy ją umieścić jako motyw przewodni na przyjęciu urodzinowym, a nawet na opłatku na torcie.
W sprzedaży są również książki i kolorowanki ze Świnką Peppą, a nic tak przecież nie zachęci do czytania i kolorowania, jak znalezienie w książeczce motywu ze swojej ulubionej bajki. Motywy z Peppą pojawiają się również w książeczkach z nauką liczenia, rysowania lub do nauki języka angielskiego.
5. Krytyka "Świnki Peppy"
Pomimo tak wielu korzyści płynących z oglądania tej bajki, co jakiś czas pojawia się także głos krytyki skierowany w stronę "Świnki Peppy". Jednym z zarzutów jest nierealistyczny sposób rysowania postaci - głowa i nogi na bok, tułów przodem.
Obrońcy praw zwierząt z kolei zauważyli, że dzieci oglądające "Świnkę Peppę" nie zdają sobie sprawy z cierpienia zwierząt hodowlanych. Według nich świnki nie powinny być w ten sposób przedstawiane dzieciom, ponieważ w rzeczywistości są one bardzo szybko rozdzielane od rodziny i po prostu zjadane.
Jeszcze inne zarzuty dotyczą postaci Taty Świnki, który jest niezdarny i gapowaty, dając dzieciom zły przykład.
Pomimo tej krytyki jednak "Świnka Peppa" ma się świetnie, zyskując sobie coraz większą rzeszę fanów na całym świecie. Jeśli coś jest popularne, oprócz dobrych opinii, zawsze znajdzie się także głos krytyki.