Trwa ładowanie...

Światowy Dzień Książki 2022 - kiedy wypada?

Światowy Dzień Książki ustanowiony został przez UNESCO w 1995 roku. Jego celem jest promowanie czytelnictwa, a także poruszanie problemu praw autorskich oraz ochrony własności intelektualnej. Z roku na rok święto to cieszy się coraz większą popularnością wśród najróżniejszych środowisk. Kiedy wypada Światowy Dzień Książki 2022? Jak obchodzimy to święto?

Zobacz film: "Taniec z dzieckiem w chuście"

spis treści

1. Jakie są początki Światowego Dnia Książki?

Początki Światowego Dnia Książki sięgają 1930 roku, kiedy zaczęto obchodzić to święto w Hiszpanii. Od roku 1964 roku obchodzone jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych, jako międzynarodowe wydarzenie.

2. Kiedy wypada Światowy Dzień Książki?

Światowy Dzień Książki obchodzimy 23 kwietnia. Data ta nie jest przypadkowa - w tym dniu zmarł twórca postaci Don Kichota - Miguel de Cervantes, inny wybitny twórca klasyki światowej literatury, William Shakespeare, a także wybitny peruwiański historyk, Inca Garcilaso de la Vega. Nic więc dziwnego, że święto książki wypada właśnie tego dnia.

W 2022 roku Światowy Dzień Książki wypada w sobotę.

Czytam sobie - dzieci polubią naukę czytania
Czytam sobie - dzieci polubią naukę czytania

Nowości w serii „Czytam Sobie” to kolejna niezwykle ciekawa odsłona. Do księgarń trafiło pięć, jak zwykle

przeczytaj artykuł

3. Jak obchodzimy Światowy Dzień Książki?

Dzień ten wypełniony jest zwykle mnóstwem atrakcji związanych z czytelnictwem, takimi jak:

  • promocje książek w księgarniach stacjonarnych oraz online;
  • spotkania z autorami;
  • ciekawe wydarzenia w bibliotekach.

W związku z obchodami tego święta UNESCO co roku przyznaje tytuł "Światowej Stolicy Książki" dla miasta, które przygotowało najlepszy program zachęcający do czytelnictwa. Po raz pierwszy tytuł ten został przyznany Madrytowi.

W obchody najbardziej zaangażowane są zwykle biblioteki, instytucje naukowe oraz księgarnie.

4. W jakim celu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki?

Czytanie książek to, jak wiadomo nie od dziś, mnóstwo korzyści. Rozbudza wyobraźnię, poszerza horyzonty i stymuluje kreatywność.

Osoby, które regularnie czytają, osiągają lepsze wyniki na każdym etapie edukacji, dzięki czemu mogą w przyszłości zdobywać wyższe wynagrodzenie. Czytanie to również wspaniały relaks i remedium na stres.

Niestety, mimo tych oczywistych korzyści czytanie książek z roku na rok staje się coraz mniej popularne, tak w Polsce, jak i za granicą. Niepewna przyszłość słowa drukowanego powoduje, że Światowy Dzień Książki to święto niezwykle potrzebne.

Dzięki niemu pozytywny wizerunek książek może docierać do szerokiego grona odbiorców, w tym dzieci, które będą budować nasze społeczeństwo w niedalekiej przyszłości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.