Trwa ładowanie...

Czytam sobie - dzieci polubią naukę czytania

Informacja prasowa
(Materiał Partnera)

Nowości w serii „Czytam Sobie” to kolejna niezwykle ciekawa odsłona. Do księgarń trafiło pięć, jak zwykle różnorodnych tematycznie, tytułów przeznaczonych zarówno dla dzieci, które zaczynają składać słowa, jak i dla tych, które opanowały już sztukę płynnego czytania.

Wśród nich „Wars i Sawa”, „Lem i zagadki Kosmosu”, „Szkoła na Dobrej” oraz dwie pozycje z podserii eko „Po co wieje wiatr” i „Futuropolis – miasto jutra”.

Tradycyjnie książki napisali najlepsi współcześni polscy autorzy i autorki (m.in. Olech, Widłak, Witek), a ilustracje to dzieło uznanych polskich ilustratorek i ilustratorów (choćby Ewa Poklewska-Koziełło czy Jola Richter-Magnuszewska). Nie zabrakło ważnych, współczesnych tematów. To książki, które nie tylko pomogą dzieciom ćwiczyć się w sztuce czytania, lecz także dostarczą wielu tematów do przemyśleń i dyskusji.

CZYTAM SOBIE! TO FRAJDA

Dzieci są pełnoprawnymi czytelnikami, którzy jak dorośli mają swoje gusta, pasje i zainteresowania, tym samym chcieliby zaspakajać swoją rosnącą ciekawość i z czytania mieć przyjemność oraz rozrywkę. Według badań naukowców to właśnie ci, którzy potrafią czytać dla przyjemności osiągają sukcesy w nauce, a potem w dorosłym życiu. Co więcej czytanie ma większy wpływ na edukacyjne sukcesy niż pochodzenie socjoekonomiczne dziecka! Są dowody, że bogatsze słownictwo dziecka i jego chęć udziału w dyskusji to wynik samodzielnego czytania, dodatkowo są one bardziej empatyczne i łatwiej nawiązują relacje, czego pozbawieni są nieczytający rówieśnicy.

Warto zadbać, żeby dzieci czytały, ale również, by czytanie pokochały! To prosta droga do zdobywania i weryfikowania wiedzy, poznawania różnych punktów widzenia, wyrabiania własnego zdania na różne sprawy, rozwijania umiejętności samodzielnego myślenia.

Jakie powinny być pierwsze książki do samodzielnego czytania?

Pozycje książkowe, które mają wtajemniczyć dzieci w świat samodzielnej umiejętności czytania, powinny być zupełnie inne niż te, które czytają dzieciom dorośli choćby podczas rytuału wieczornego czytania. Sukcesem jest pierwsza samodzielnie przeczytana książka, dlatego musi to być pozycja z prostszym tekstem, napisana dużą czcionką, której objętość nie przekracza możliwości dziecka. A co najważniejsze tematyka powinna nawiązywać do zainteresowań młodego czytelnika. Taka jest seria „Czytam sobie”, która powstała z myślą o dzieciach zaczynających samodzielnie czytać. Prowadzi młodego czytelnika od składania liter do płynnego czytania. Pozwala dziecku szybko poczuć smak sukcesu, wynikającego z samodzielnej lektury pierwszej książki. Poczucie to wzmacniają kolorowe naklejki i dyplom, będące nieodłącznymi elementami każdej książki. Ważne jest, aby namawiać dzieci do czytania i pomagać im w nauce samodzielnego czytania. Czytanie to nie tylko przyjemność. Dzięki książkom lepiej rozumiemy świat i siebie wzajemnie.

FAKTY, LEGENDY, EKOTEKSTY, SAME DOBRE OPOWIEŚCI

Młodzi, ciekawi wszystkiego czytelnicy w aktualnej odsłonie nowości w cyklu „Czytam sobie” mają do dyspozycji pasjonujące opowieści. Historie zawsze wciągające, czasem z dreszczykiem, innym razem pełne humoru, przygód, emocji i wzruszeń – każdy znajdzie wśród licznych tytułów coś dla siebie.

W ramach cyklu Eko:

  • Po co wieje wiatr (poziom 1) Rafał Witka z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej. Opowieść o wietrze, który narozrabiał w życiu Kingi. Jednocześnie to historia uwrażliwiająca na stan natury i jej zasobów w dzisiejszym świecie. Rozmowy rodzeństwa o zielonej energii, żeglowaniu, usypywaniu wydm i balonie porwanym przez psotne wietrzysko, które staje się pretekstem do zadania tytułowego pytania. Czy wiatr to tylko zwykły psotnik, czy jest z niego jakiś pożytek?

  • Futuropolis – miasto jutra (poziom 2) Joanny Jagiełło z ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło. Książka dla młodych miłośników i miłośniczek science fiction. Dzieci chętnie wyobrażają sobie, jak będą wyglądały miasta i technologie przyszłości. To doskonały punkt wyjścia do rozmów o nowoczesnej urbanistyce i energii odnawialnej, której nie brakuje w tytułowym Futuropolis.

W cyklu Legendy:

  • Wars i Sawa (poziom 1) Wojciecha Widłaka z ilustracjami Joli Richter-Magnuszewskiej. Legenda według interpretacji autora opowiedziana prostymi słowami i niezwykłymi obrazkami. Jak z małej rybackiej wioski powstała Warszawa? Kim byli Wars i Sawa i jakie było ich największe, niespełnione marzenie? Dlaczego to właśnie syrena stała się symbolem i obrończynią polskiej stolicy? To klasyczna opowieść o tym, że czynione dobro kiedyś do nas wróci.

W cyklu Fakty:

  • Lem i zagadki Kosmosu (poziom 2) Marcina Barana z ilustracjami Tomka Kozłowskiego. Wydana z okazji obchodów Roku Lema i setnej rocznicy urodzin biografia pisarza. Książka spodoba się dzieciom zainteresowanym tajemnicami kosmosu. To opowieść nie tylko o dzieciństwie i młodości Stanisława Lema, ale również o powstaniu wszechświata. Autor pisze również o tym, jakie ukryte treści można znaleźć w prozie Lema, zachęcając jednocześnie młodych czytelników i czytelniczki do tworzenia własnych opowieści.

W głównym cyklu:

  • Szkoła na Dobrej (poziom 3) Joanny Olech z ilustracjami autorki. Opowieść o wyjątkowej podstawówce. Scenki z życia szkoły składają się na historię, która uczy tolerancji i uwrażliwia na potrzeby innych. To szkoła do której tęsknią teraz wszystkie dzieci. Książka powstała we współpracy z programem „Szkoła ucząca się”, przedsięwzięciem realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

CZYTAM SOBIE – FENOMEN SERII

„Czytam sobie” - jest pierwszym takim programem wydawniczym w Polsce do nauki czytania na trzech poziomach zaawansowania czytelniczego - podbiło rynek wydawniczy i przekonało już tysiące dzieci do rozpoczęcia przygody z czytaniem.

Alicja Kost, pomysłodawczyni i główna autorka bloga Mataja, tak opisuje doświadczenia z serią:

"Pierworodna nauczyła się czytać de facto sama chwilę przed 7 urodzinami. Młody tymczasem znał literki, umiał złożyć z nich proste wyrazy typu mama, tata, ale jak z tego bezboleśnie przejść do czytania książek, pozostawało dla mnie zagadką. (…) Czytam sobie, której celem jest wspieranie samodzielnego czytania dzieciaków. U nas był to autentycznie strzał w dziesiątkę – dzięki tym książeczkom młody odpalił i to właśnie podczas „siedzenia” w domu w trakcie pierwszego lockdownu poszybował z czytaniem w kosmos (…), a przypominam, że nie potrafił niczego poza składaniem prościutkich wyrazów."

Dziś w istotny sposób cykl Czytam sobie wyróżnia bogactwo tematyki i różnorodność. W obrębie tej samej serii można znaleźć książki dla pasjonatów astronomii, przyrody, historii, miłośników gotowania, wiernych fanów postaci z popularnych filmów, tych, którzy lubią rozwiązywać zagadki kryminalne, tych co kochają zwierzęta, dla których ekologia jest ważna i wiele, wiele innych. Autorzy traktują małych czytelników poważnie: książki popularnonaukowe dostarczają rzetelnej, aktualnej wiedzy, powieści intrygują, kryminały nie dają się odłożyć, a według przepisów kulinarnych naprawdę można gotować.

Barbara Maria Morawiec, autorka i redaktor naczelna portalu Lustro Biblioteki, inspirującego serwisu dla bibliotekarzy, o „Czytam sobie” pisze tak:

"wartościowe książki wpierające naukę czytania i pobudzające młodych odkrywców do poznawania świata literackiego. Sprawdza się tutaj bardzo dobrze powiedzenie – nauka przez zabawę. Wciągające historie pióra wybitnych polskich autorów, barwna warstwa obrazowa najlepszych polskich ilustratorów i komentarze specjalistów to dowód na to, że książeczki z tej serii powinny być dostępne w każdej bibliotece."

Dziś w serii jest już ponad 100 tytułów, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 2 000 000 egzemplarzy! Cykl ma na swoim koncie też 11 nagród niezależnych gremiów. Co więcej – „Czytam sobie” wciąż się rozwija i dopasowuje do potrzeb nowych czytelników. Każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Cykl adresowany jest do dzieci w wieku 5–7 lat, ale są to granice umowne.

Chcesz poznać nowości w serii? Obejrzyj film

Zobacz film: "Chcesz poznać nowości w serii? Obejrzyj film"

Więcej informacji o książkach z serii Czytam sobie na: https://czytamsobie.pl/ https://www.facebook.com/CzytanieToDziala https://www.instagram.com/harperkids_polska/ http://www.harpercollins.pl/

Książki są dostępne w sprzedaży tutaj.

O KSIĄŻKACH:

POZIOM 1

Składam słowa, pierwszy poziom serii „Czytam sobie”, to wspaniały początek nauki czytania. Proste i zabawne historie są dziełem wybitnych polskich autorów. Opowiadania napisane są krótkimi zdaniami. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron wyrazy w ramkach służą do ćwiczenia głoskowania. Ilustracje najlepszych polskich twórców są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu. Forma książek zgodna jest z zaleceniami metodyków.

(Materiał Partnera)

"Wars i Sawa" Autor: Wojciech Widłak Ilustrator: Jolanta Richter-Magnuszewska Oprawa: miękka Objętość: 32 strony Format: 145x185 Cena: 12,99 ISBN: 978-83-276-6318-4

Oto legenda o Warsie i Sawie, opowiedziana prostymi słowami i niezwykłymi obrazkami. Mali czytelnicy jeszcze długo będą pamiętali tę historię, dobry uczynek Warsa, fascynującą syrenę i jej piękny prezent.

POZIOM 2

Składam zdania, drugi poziom „Czytam sobie” to propozycja dla dzieci, które rozpoczęły już swoja przygodę z czytaniem. Zdania są tu dłuższe, a w tekście jest więcej dialogów. Duża czcionka ułatwia czytanie, a wyrazy w ramkach pomagają w ćwiczeniu sylabizowania. Ciekawe, zabawne historie pióra wybitnych polskich autorów i ilustracje autorstwa najlepszych polskich ilustratorów sprawią, że czas spędzony na czytaniu, będzie czasem świetnej zabawy. Zgodne z zaleceniami metodyków.

"Lem i zagadki Kosmosu" Autor: Marcin Baran Ilustrator: Tomasz Kozłowski Oprawa: miękka Objętość: 48 stron Format: 145x185 Cena: 12,99 ISBN: 978-83-276-6119-7

Książka, w której Marcin Baran opowiada o świecie, wszechświecie i Stanisławie Lemie. Od samego początku – od nicości, bezgłosu i chaosu po rok 1921, kiedy to przyszedł na świat Stanisław Lem. Dowiadujemy się, że pisarz lubił Tatry, swój dom i desery. Pisał książki i fascynował go Kosmos. Książka inspirująca do rozmów z nauczycielem i rodzicem, stawiająca wiele pytań i skłaniająca do poszukiwań.

POZIOM 3

Połykam strony, trzeci poziom serii „Czytam sobie” przeznaczony dla dzieci, które już czytają samodzielnie. Duża czcionka ułatwia czytanie, a słowa zaznaczone gwiazdką są wyjaśnione w alfabetycznym słowniczku na końcu książki. Czarno-białe ilustracje i przewaga ilościowa tekstu nad ilustracjami dają poczucie obcowania z prawdziwą książką. Forma książek zgodna jest z zaleceniami metodyków.

"Szkoła na Dobrej" Autor: Joanna Olech Ilustrator: Joanna Olech Oprawa: miękka Objętość: 64 strony Format: 145x185 Cena: 14,99 ISBN: 978-83-276-6316-0

"Szkoła na Dobrej" to zwyczajna podstawówka, do której tęsknią teraz wszystkie dzieci. To miejsce pełne radości i śmiechu, gdzie każdy czuje się dobrze. Pytania nigdy nie pozostają bez odpowiedzi, a nauczyciele są przyjaźni i chętnie pomagają swoim uczniom. Chociaż problemy, z którymi się spotykają są czasem bardzo trudne.

CZYTAM SOBIE EKO

Czytam sobie EKO to książki do nauki czytania, w których szczególna rola przypada tematyce związanej z ochroną środowiska i tak zwaną inteligencją ekologiczną. To uwrażliwienie na stan natury i jej zasobów jest w dzisiejszym świecie już nie tylko ważne – jest odpowiedzialnością każdego człowieka, małego i dużego. A za to, czy młodzi ludzie zdobędą tę wrażliwość – odpowiadamy my dorośli. W tym przypadku wydawcy. Czytam sobie EKO to wkład w budowanie podwalin lepszego świata przez edukację młodego czytelnika i dostarczanie mu nie tylko narzędzia do zdobycia kluczowej umiejętności czytania, ale także rozwinięcia świadomości tego, co dzisiaj oznacza wspólna odpowiedzialność człowieka za środowisko i przyszłość Ziemi.

POZIOM 1

Po co wieje wiatr Autor: Rafał Witek Ilustrator: Aleksandra Krzanowska Oprawa: miękka Objętość: 32 strony Format: 145x185 Cena: 12,99 ISBN: 978-83-276-6317-7

Pewnego dnia Kinga dostała piękny balon. Niestety wiatr porwał go wysoko ponad dachy domów. Czy wiatr to tylko psotnik, czy jest z niego jakiś pożytek?

POZIOM 2

"Futuropolis - miasto jutra" Autor: Joanna Jagiełło Ilustrator: Ewa Poklewska-Koziełło Oprawa: miękka Objętość: 48 stron Format: 145x185 Cena: 12,99 ISBN: 978-83-276-6116-6

Futuropolis to miasto przyszłości. Są w nim domy po same chmury, ukwiecone balkony, a energia pochodzi z ekologicznych źródeł. Dookoła miasta biegną autostrady tramwajowe. Kiedy Antek trafia do tego niezwykłego miejsca, nie może się nadziwić tym wszystkim cudom.

Informacja prasowa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza