Trwa ładowanie...

Czytam sobie - dzieci polubią naukę czytania

Avatar placeholder
06.09.2021 10:03
Materiał sponsorowany przez
(Materiał Partnera)

Nowości w serii „Czytam Sobie” to kolejna niezwykle ciekawa odsłona. Do księgarń trafiło pięć, jak zwykle różnorodnych tematycznie, tytułów przeznaczonych zarówno dla dzieci, które zaczynają składać słowa, jak i dla tych, które opanowały już sztukę płynnego czytania.

Wśród nich „Wars i Sawa”, „Lem i zagadki Kosmosu”, „Szkoła na Dobrej” oraz dwie pozycje z podserii eko „Po co wieje wiatr” i „Futuropolis – miasto jutra”.

Tradycyjnie książki napisali najlepsi współcześni polscy autorzy i autorki (m.in. Olech, Widłak, Witek), a ilustracje to dzieło uznanych polskich ilustratorek i ilustratorów (choćby Ewa Poklewska-Koziełło czy Jola Richter-Magnuszewska). Nie zabrakło ważnych, współczesnych tematów. To książki, które nie tylko pomogą dzieciom ćwiczyć się w sztuce czytania, lecz także dostarczą wielu tematów do przemyśleń i dyskusji.

CZYTAM SOBIE! TO FRAJDA

Dzieci są pełnoprawnymi czytelnikami, którzy jak dorośli mają swoje gusta, pasje i zainteresowania, tym samym chcieliby zaspakajać swoją rosnącą ciekawość i z czytania mieć przyjemność oraz rozrywkę. Według badań naukowców to właśnie ci, którzy potrafią czytać dla przyjemności osiągają sukcesy w nauce, a potem w dorosłym życiu. Co więcej czytanie ma większy wpływ na edukacyjne sukcesy niż pochodzenie socjoekonomiczne dziecka! Są dowody, że bogatsze słownictwo dziecka i jego chęć udziału w dyskusji to wynik samodzielnego czytania, dodatkowo są one bardziej empatyczne i łatwiej nawiązują relacje, czego pozbawieni są nieczytający rówieśnicy.

Warto zadbać, żeby dzieci czytały, ale również, by czytanie pokochały! To prosta droga do zdobywania i weryfikowania wiedzy, poznawania różnych punktów widzenia, wyrabiania własnego zdania na różne sprawy, rozwijania umiejętności samodzielnego myślenia.

Jakie powinny być pierwsze książki do samodzielnego czytania?

Pozycje książkowe, które mają wtajemniczyć dzieci w świat samodzielnej umiejętności czytania, powinny być zupełnie inne niż te, które czytają dzieciom dorośli choćby podczas rytuału wieczornego czytania. Sukcesem jest pierwsza samodzielnie przeczytana książka, dlatego musi to być pozycja z prostszym tekstem, napisana dużą czcionką, której objętość nie przekracza możliwości dziecka. A co najważniejsze tematyka powinna nawiązywać do zainteresowań młodego czytelnika. Taka jest seria „Czytam sobie”, która powstała z myślą o dzieciach zaczynających samodzielnie czytać. Prowadzi młodego czytelnika od składania liter do płynnego czytania. Pozwala dziecku szybko poczuć smak sukcesu, wynikającego z samodzielnej lektury pierwszej książki. Poczucie to wzmacniają kolorowe naklejki i dyplom, będące nieodłącznymi elementami każdej książki. Ważne jest, aby namawiać dzieci do czytania i pomagać im w nauce samodzielnego czytania. Czytanie to nie tylko przyjemność. Dzięki książkom lepiej rozumiemy świat i siebie wzajemnie.

FAKTY, LEGENDY, EKOTEKSTY, SAME DOBRE OPOWIEŚCI

Młodzi, ciekawi wszystkiego czytelnicy w aktualnej odsłonie nowości w cyklu „Czytam sobie” mają do dyspozycji pasjonujące opowieści. Historie zawsze wciągające, czasem z dreszczykiem, innym razem pełne humoru, przygód, emocji i wzruszeń – każdy znajdzie wśród licznych tytułów coś dla siebie.

W ramach cyklu Eko:

  • Po co wieje wiatr (poziom 1) Rafał Witka z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej. Opowieść o wietrze, który narozrabiał w życiu Kingi. Jednocześnie to historia uwrażliwiająca na stan natury i jej zasobów w dzisiejszym świecie. Rozmowy rodzeństwa o zielonej energii, żeglowaniu, usypywaniu wydm i balonie porwanym przez psotne wietrzysko, które staje się pretekstem do zadania tytułowego pytania. Czy wiatr to tylko zwykły psotnik, czy jest z niego jakiś pożytek?

  • Futuropolis – miasto jutra (poziom 2) Joanny Jagiełło z ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło. Książka dla młodych miłośników i miłośniczek science fiction. Dzieci chętnie wyobrażają sobie, jak będą wyglądały miasta i technologie przyszłości. To doskonały punkt wyjścia do rozmów o nowoczesnej urbanistyce i energii odnawialnej, której nie brakuje w tytułowym Futuropolis.

W cyklu Legendy:

  • Wars i Sawa (poziom 1) Wojciecha Widłaka z ilustracjami Joli Richter-Magnuszewskiej. Legenda według interpretacji autora opowiedziana prostymi słowami i niezwykłymi obrazkami. Jak z małej rybackiej wioski powstała Warszawa? Kim byli Wars i Sawa i jakie było ich największe, niespełnione marzenie? Dlaczego to właśnie syrena stała się symbolem i obrończynią polskiej stolicy? To klasyczna opowieść o tym, że czynione dobro kiedyś do nas wróci.

W cyklu Fakty:

  • Lem i zagadki Kosmosu (poziom 2) Marcina Barana z ilustracjami Tomka Kozłowskiego. Wydana z okazji obchodów Roku Lema i setnej rocznicy urodzin biografia pisarza. Książka spodoba się dzieciom zainteresowanym tajemnicami kosmosu. To opowieść nie tylko o dzieciństwie i młodości Stanisława Lema, ale również o powstaniu wszechświata. Autor pisze również o tym, jakie ukryte treści można znaleźć w prozie Lema, zachęcając jednocześnie młodych czytelników i czytelniczki do tworzenia własnych opowieści.

W głównym cyklu:

  • Szkoła na Dobrej (poziom 3) Joanny Olech z ilustracjami autorki. Opowieść o wyjątkowej podstawówce. Scenki z życia szkoły składają się na historię, która uczy tolerancji i uwrażliwia na potrzeby innych. To szkoła do której tęsknią teraz wszystkie dzieci. Książka powstała we współpracy z programem „Szkoła ucząca się”, przedsięwzięciem realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

CZYTAM SOBIE – FENOMEN SERII

„Czytam sobie” - jest pierwszym takim programem wydawniczym w Polsce do nauki czytania na trzech poziomach zaawansowania czytelniczego - podbiło rynek wydawniczy i przekonało już tysiące dzieci do rozpoczęcia przygody z czytaniem.

Alicja Kost, pomysłodawczyni i główna autorka bloga Mataja, tak opisuje doświadczenia z serią:

"Pierworodna nauczyła się czytać de facto sama chwilę przed 7 urodzinami. Młody tymczasem znał literki, umiał złożyć z nich proste wyrazy typu mama, tata, ale jak z tego bezboleśnie przejść do czytania książek, pozostawało dla mnie zagadką. (…) Czytam sobie, której celem jest wspieranie samodzielnego czytania dzieciaków. U nas był to autentycznie strzał w dziesiątkę – dzięki tym książeczkom młody odpalił i to właśnie podczas „siedzenia” w domu w trakcie pierwszego lockdownu poszybował z czytaniem w kosmos (…), a przypominam, że nie potrafił niczego poza składaniem prościutkich wyrazów."

Dziś w istotny sposób cykl Czytam sobie wyróżnia bogactwo tematyki i różnorodność. W obrębie tej samej serii można znaleźć książki dla pasjonatów astronomii, przyrody, historii, miłośników gotowania, wiernych fanów postaci z popularnych filmów, tych, którzy lubią rozwiązywać zagadki kryminalne, tych co kochają zwierzęta, dla których ekologia jest ważna i wiele, wiele innych. Autorzy traktują małych czytelników poważnie: książki popularnonaukowe dostarczają rzetelnej, aktualnej wiedzy, powieści intrygują, kryminały nie dają się odłożyć, a według przepisów kulinarnych naprawdę można gotować.

Barbara Maria Morawiec, autorka i redaktor naczelna portalu Lustro Biblioteki, inspirującego serwisu dla bibliotekarzy, o „Czytam sobie” pisze tak:

"wartościowe książki wpierające naukę czytania i pobudzające młodych odkrywców do poznawania świata literackiego. Sprawdza się tutaj bardzo dobrze powiedzenie – nauka przez zabawę. Wciągające historie pióra wybitnych polskich autorów, barwna warstwa obrazowa najlepszych polskich ilustratorów i komentarze specjalistów to dowód na to, że książeczki z tej serii powinny być dostępne w każdej bibliotece."

Dziś w serii jest już ponad 100 tytułów, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 2 000 000 egzemplarzy! Cykl ma na swoim koncie też 11 nagród niezależnych gremiów. Co więcej – „Czytam sobie” wciąż się rozwija i dopasowuje do potrzeb nowych czytelników. Każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Cykl adresowany jest do dzieci w wieku 5–7 lat, ale są to granice umowne.

Chcesz poznać nowości w serii? Obejrzyj film

Zobacz film: "Chcesz poznać nowości w serii? Obejrzyj film"

Więcej informacji o książkach z serii Czytam sobie na: https://czytamsobie.pl/ https://www.facebook.com/CzytanieToDziala https://www.instagram.com/harperkids_polska/ http://www.harpercollins.pl/

Książki są dostępne w sprzedaży tutaj.

O KSIĄŻKACH:

POZIOM 1

Składam słowa, pierwszy poziom serii „Czytam sobie”, to wspaniały początek nauki czytania. Proste i zabawne historie są dziełem wybitnych polskich autorów. Opowiadania napisane są krótkimi zdaniami. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron wyrazy w ramkach służą do ćwiczenia głoskowania. Ilustracje najlepszych polskich twórców są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu. Forma książek zgodna jest z zaleceniami metodyków.

(Materiał Partnera)

"Wars i Sawa" Autor: Wojciech Widłak Ilustrator: Jolanta Richter-Magnuszewska Oprawa: miękka Objętość: 32 strony Format: 145x185 Cena: 12,99 ISBN: 978-83-276-6318-4

Oto legenda o Warsie i Sawie, opowiedziana prostymi słowami i niezwykłymi obrazkami. Mali czytelnicy jeszcze długo będą pamiętali tę historię, dobry uczynek Warsa, fascynującą syrenę i jej piękny prezent.

POZIOM 2

Składam zdania, drugi poziom „Czytam sobie” to propozycja dla dzieci, które rozpoczęły już swoja przygodę z czytaniem. Zdania są tu dłuższe, a w tekście jest więcej dialogów. Duża czcionka ułatwia czytanie, a wyrazy w ramkach pomagają w ćwiczeniu sylabizowania. Ciekawe, zabawne historie pióra wybitnych polskich autorów i ilustracje autorstwa najlepszych polskich ilustratorów sprawią, że czas spędzony na czytaniu, będzie czasem świetnej zabawy. Zgodne z zaleceniami metodyków.

"Lem i zagadki Kosmosu" Autor: Marcin Baran Ilustrator: Tomasz Kozłowski Oprawa: miękka Objętość: 48 stron Format: 145x185 Cena: 12,99 ISBN: 978-83-276-6119-7

Książka, w której Marcin Baran opowiada o świecie, wszechświecie i Stanisławie Lemie. Od samego początku – od nicości, bezgłosu i chaosu po rok 1921, kiedy to przyszedł na świat Stanisław Lem. Dowiadujemy się, że pisarz lubił Tatry, swój dom i desery. Pisał książki i fascynował go Kosmos. Książka inspirująca do rozmów z nauczycielem i rodzicem, stawiająca wiele pytań i skłaniająca do poszukiwań.

POZIOM 3

Połykam strony, trzeci poziom serii „Czytam sobie” przeznaczony dla dzieci, które już czytają samodzielnie. Duża czcionka ułatwia czytanie, a słowa zaznaczone gwiazdką są wyjaśnione w alfabetycznym słowniczku na końcu książki. Czarno-białe ilustracje i przewaga ilościowa tekstu nad ilustracjami dają poczucie obcowania z prawdziwą książką. Forma książek zgodna jest z zaleceniami metodyków.

"Szkoła na Dobrej" Autor: Joanna Olech Ilustrator: Joanna Olech Oprawa: miękka Objętość: 64 strony Format: 145x185 Cena: 14,99 ISBN: 978-83-276-6316-0

"Szkoła na Dobrej" to zwyczajna podstawówka, do której tęsknią teraz wszystkie dzieci. To miejsce pełne radości i śmiechu, gdzie każdy czuje się dobrze. Pytania nigdy nie pozostają bez odpowiedzi, a nauczyciele są przyjaźni i chętnie pomagają swoim uczniom. Chociaż problemy, z którymi się spotykają są czasem bardzo trudne.

CZYTAM SOBIE EKO

Czytam sobie EKO to książki do nauki czytania, w których szczególna rola przypada tematyce związanej z ochroną środowiska i tak zwaną inteligencją ekologiczną. To uwrażliwienie na stan natury i jej zasobów jest w dzisiejszym świecie już nie tylko ważne – jest odpowiedzialnością każdego człowieka, małego i dużego. A za to, czy młodzi ludzie zdobędą tę wrażliwość – odpowiadamy my dorośli. W tym przypadku wydawcy. Czytam sobie EKO to wkład w budowanie podwalin lepszego świata przez edukację młodego czytelnika i dostarczanie mu nie tylko narzędzia do zdobycia kluczowej umiejętności czytania, ale także rozwinięcia świadomości tego, co dzisiaj oznacza wspólna odpowiedzialność człowieka za środowisko i przyszłość Ziemi.

POZIOM 1

Po co wieje wiatr Autor: Rafał Witek Ilustrator: Aleksandra Krzanowska Oprawa: miękka Objętość: 32 strony Format: 145x185 Cena: 12,99 ISBN: 978-83-276-6317-7

Pewnego dnia Kinga dostała piękny balon. Niestety wiatr porwał go wysoko ponad dachy domów. Czy wiatr to tylko psotnik, czy jest z niego jakiś pożytek?

POZIOM 2

"Futuropolis - miasto jutra" Autor: Joanna Jagiełło Ilustrator: Ewa Poklewska-Koziełło Oprawa: miękka Objętość: 48 stron Format: 145x185 Cena: 12,99 ISBN: 978-83-276-6116-6

Futuropolis to miasto przyszłości. Są w nim domy po same chmury, ukwiecone balkony, a energia pochodzi z ekologicznych źródeł. Dookoła miasta biegną autostrady tramwajowe. Kiedy Antek trafia do tego niezwykłego miejsca, nie może się nadziwić tym wszystkim cudom.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze