Trwa ładowanie...

Świadczenie rodzicielskie dla bezrobotnych i studentów

Skutki niżu demograficznego zaczynają chyba dawać się we znaki. Aby zachęcić studiujących i bezrobotnych do powiększenia rodziny, rząd przygotował dla nich specjalną pomoc w postaci comiesięcznego świadczenia.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Dla dobra rodziny

Dzięki nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 roku dotyczącej świadczeń rodzinnych, studenci, a także osoby pozostające bez zatrudnienia będą mogły liczyć na finansowe wsparcie w wysokości 1000 zł miesięcznie. Pomoc skierowana będzie także do osób, które ze względu na charakter wykonywanej pracy obecnie nie mogą ubiegać się o pieniądze z tytułu posiadania dziecka lub choroby. Pieniądze od 2016 roku mają być wypłacane przez gminę.

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

Młodym rodzicom świadczenie przysługiwać będzie przez okres 52 tygodni. Ulegnie on jednak przedłużeniu w przypadku przyjścia na świat, przysposobienia lub adopcji wieloraczków. Jeżeli np. opieką objęte zostaną trojaczki, rodzice będą mogli dostawać pieniądze przez 67 tygodni. Aby możliwe było uzyskanie świadczenia, wniosek należy złożyć nie później niż przed upływem 3 miesięcy od narodzin lub objęcia opieką malucha. Wnioskodawca będzie zobowiązany do poniesienia kosztów administracyjnych, które wynoszą w tym przypadku 30 zł.

2. Kolejna zmiana?

Trwają prace nad kolejną nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych. Rozważa się wprowadzenie istotnych zmian dotyczących procesu ubiegania się o zasiłek na dziecko oraz możliwości otrzymania dodatków do tego typu zapomogi. Na dzień dzisiejszy nie może na niego liczyć rodzina, w której dochód na jednego jej członka przekracza sumę 564 zł i 664 zł w przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Dzięki zmianom przepisów, przyznany im zasiłek będzie pomniejszony o pomnożoną przez liczbę członków kwotę, o jaką dochód został przekroczony. W przypadku jednak, kiedy kwota ta będzie wynosić 20 zł lub mniej, rodzice nie będą mogli otrzymywać ani zasiłku, ani dodatku.

Szacuje się, że w przyszłym roku, kiedy zmiana miałaby zostać wprowadzona, prawo do ubiegania się o zasiłek będzie miało 124,6 tys. osób.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.