Trwa ładowanie...

Świadczenia na dzieci 2020. 500+, 300 zł na szkolną wyprawkę, becikowe, kosiniakowe, zasiłki rodzinne. Co, komu i ile przysługuje?

Wychowanie dziecka wiąże się z wieloma wydatkami. W związku z tym warto się dokładniej przyjrzeć państwowym świadczeniom. Wiele polskich rodzin co roku korzysta z takiej pomocy. Jednak przed złożeniem wniosku należy sprawdzić, jakie świadczenia nam przysługują.

Zobacz film: "Matka demaskuje okrutną nianię, nagrywając ją na kamerę"

1. Świadczenia na dziecko

Najbardziej popularne świadczenie to becikowe. Jest to jednorazowa wypłata, która przysługuje zaraz po narodzinach dziecka. Wynosi ona 1000 zł. Należy jednak spełnić dwa podstawowe warunki: dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 1 922 zł netto, a matka dziecka, od co najmniej 10. tygodnia ciąży, była pod opieką medyczną.

Z zasiłku macierzyńskiego może skorzystać tylko jeden z rodziców. Rodzic musi być zatrudniony na umowę o pracę lub dobrowolnie opłacać składki chorobowe. Świadczenie wypłacane jest łącznie przez 52 tygodnie.

Z kosiniakowego mogą skorzystać osoby, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński. Są to osoby zatrudnione na umowy śmieciowe, bezrobotni i studenci. Świadczenie jest wypłacane przez 52 tygodnie w przypadku jednego dziecka, 65 tygodni, jeśli urodziło się dwoje dzieci i 67 tygodni w przypadku trojga dzieci. Kosiniakowe wynosi 1000 zł.

W 2016 roku wprowadzono świadczenie 500+. Pierwotnie przysługiwało jedynie rodzinom wielodzietnym. Rok temu wprowadzono jednak zmiany w przepisach i dodatkowe 500 zł przysługuje rodzicom wszystkich dzieci do 18. roku życia. Nie ma kryterium dochodowego.

Po sukcesie 500+ wprowadzono siostrzane świadczenie 300+. Jest to dodatek jednorazowy na wydatki związane ze skompletowaniem wyprawki dla dzieci w wieku szkolnym.

1 sierpnia tego roku wprowadzono także bon 500+ na wakacje. Jedynym kryterium jest korzystanie ze świadczenia 500+.

2. Zasiłek wychowawczy a zasiłek rodzinny

Rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji przysługuje zasiłek rodzinny. Jednak trzeba spełnić warunki kryterium dochodowego. Dochód na jedną osobę nie może przekraczać 674 zł. Kwota zasiłku jest uzależniona od wieku dziecka.

Samotni rodzice mogą wystąpić o dodatek do świadczenia rodzinnego bez względu na płeć. Dodatek wynosi 193 zł miesięcznie.

Zasiłek wychowawczy przysługuje rodzicom, którzy przebywają na urlopie wychowawczym i którym przyznany został zasiłek rodzinny. Jest to 400 zł miesięcznie.

Rodzice mogą wystąpić również o dofinansowanie na opiekunkę dla dziecka. Mogą z niego skorzystać rodzice dzieci od 20. tygodnia życia do 4. roku życia, którzy z jakichś przyczyn nie mogą zapewnić opieki przedszkolnej.

3. Ulgi na dziecko

Z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać rodziny na każde dziecko do 18. roku życia lub, jeśli nadal się uczy do 25. roku życia. Jedynym warunkiem jest spełnienie kryterium dochodowego. Ewentualny dochód nie może przekroczyć 3089 zł rocznie. Rodzinom przysługuje 1112,04 zł.

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom, w których jest przynajmniej troje dzieci. Zniżki obejmują stacje benzynowe, kina, czy bilety komunikacyjne.

Z kolei świadczenia opiekuńcze przysługują rodzicom dzieci niepełnosprawnych. W zależności od sytuacji rodziny i dziecka można starać się m.in. o zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy i świadczenie pielęgnacyjne.

Jeżeli samotny rodzic zarabia mniej niż 2600 brutto, może zarejestrować się w urzędzie pracy i złożyć wniosek o zwrot kosztów za opiekę nad dzieckiem. Dodatkowo świadczenie umożliwia pierwszeństwo w przyjęciu do żłobka czy przedszkola.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.