Sprawa wielkiej wagi! Dlaczego należy dbać o poziom białka w diecie niemowląt i małych dzieci?
Najlepszym sposobem karmienia niemowląt jest karmienie piersią. Nic nie dorówna mleku matki. Jego skład zmienia się w czasie laktacji i dostosowuje do potrzeb oraz możliwości trawiennych dziecka, zapewniając mu zdrowy wzrost i rozwój. Kobiecy pokarm zmienia się w zależności od wieku niemowlęcia, od pory dnia, od pogody, a nawet w trakcie pojedynczego karmienia.
1. Białko - kluczowy składnik
Zasadniczym składnikiem mleka kobiecego, którego ilość podlega istotnym zmianom jest białko. Jego całkowity poziom w pokarmie ewoluuje od pierwszego dnia laktacji. Na początku życia dziecka, mleko kobiece zawiera duże ilości tego składnika, ponieważ maluch potrzebuje go do intensywnego w tym okresie wzrostu. Z czasem ilość białka w kobiecym mleku ulega zmniejszeniu, ponieważ potrzeby dziecka maleją. Dostosowując się do zmniejszającego się tempa wzrostu i związanego z tym obniżeniem zapotrzebowania dziecka na białko, ilość białka w mleku mamy zmniejsza się, idealnie dopasowując się do potrzeb malucha.
2. A ja rosnę i rosnę...
Przed ukończeniem 6. miesiąca życia dziecko podwaja swoją masę urodzeniową, a w ciągu roku – potraja, jego wzrost natomiast zwiększa się o połowę. Ten pierwszy rok życia to najbardziej gwałtowny okres jego rozwoju. Aby tak szybki wzrost był możliwy, niemowlę potrzebuje odpowiedniej jakości białka. Takim białkiem jest białko w mleku kobiecym.
WHO zaleca karmienie piersią przez co najmniej pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Takie postępowanie zapewni dziecku odpowiedni poziom białka w diecie i zdrowy start w przyszłość. Optymalnie jest karmić naturalnie tak długo, jak kobieta ma pokarm, a dziecko chce ssać pierś.
3. Co za dużo, to niezdrowo!
Eksperci ds. żywienia są zdania, że należy kontrolować ilość i jakość białka, jaką otrzymuje niemowlę w pierwszym roku życia. Rolą rodzica jest podawanie optymalnej ilości białka dostosowanej do wieku dziecka i zmieniających się potrzeb – nie za mało, ale i nie za dużo. Od tego, co dziecko je w okresie prenatalnym i w pierwszych 3 latach życia, mogą zależeć jego nawyki żywieniowe i przyszłe zdrowie. Jest to bowiem okres, w którym programuje się metabolizm organizmu. Powszechnie panującym błędem jest podawanie dzieciom zbyt dużych ilości produktów białkowych. Jeśli mama karmi wyłącznie piersią, nie musi martwić się o ilość dostarczanego dziecku białka, ponieważ mleko matki zapewnia wysokiej jakości białko w ilościach potrzebnych dla rozwijającego się organizmu.
Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub położną, w jaki sposób kontrolować ilość białka w diecie dziecka, jeśli nie karmisz wyłącznie piersią.