Trwa ładowanie...

Sprawa dziecka porzuconego na działkach. Pomoc oferuje mnóstwo osób

Avatar placeholder
21.11.2019 18:23
Dziewczynka dostała na imię Zosia
Dziewczynka dostała na imię Zosia (iStock)

Personel Szpitala Bródnowskiego w Warszawie informuje, że do placówki zgłasza się mnóstwo osób. Wszyscy chcą pomóc dziewczynce porzuconej na terenie ogródków działkowych dwa tygodnie temu.

1. Porzucona przez matkę

Kilkanaście dni temu media krajowe obiegła informacja o porzuceniu noworodka na ogródkach działkowych przy ul. Głębockiej w Warszawie. Dzięki szybkiej interwencji policji i ratowników medycznych dziewczynka przeżyła.

Jeszcze tego samego dnia policja zatrzymała matkę dziewczynki, której postawiono zarzuty. Grozi jej do pięciu lat więzienia.

Mała Zosia (tak pracownicy szpitala nazwali dziewczynkę) wraca do zdrowia w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Jak przyznają pracownicy placówki, każdego dnia odbierają dziesiątki telefonów od osób, które chcą małej.

Zobacz film: "Wszystko co przyszła mama powinna wiedzieć o karmieniu piersią"

Dzwoniący oferują różnorodną pomoc. Niektórzy chcą przekazać zabawki, inni przedmioty i artykuły potrzebne przy opiece nad noworodkiem. Niespodzianką dla szpitala są dzwoniący ojcowie, którzy oferują, że przyjdą ponosić i pokołysać dziewczynkę.

Zobacz też: Mężczyzna znalazł dziecko spacerując po parku

Choć szpital nie może przyjąć takich prezentów, to personel chciałby przekazać wszystkim ludziom, którzy oferują pomoc, że to co się teraz dzieje "przywra im wiarę w człowieka”.

Lekarze chcą się upewnić, że stan zdrowia dziewczynki pozwala na wypisanie jej ze szpitala. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie Zosia trafi do rodziny zastępczej. Problemem pozostaje kwestia praw rodzicielskich matki. Pomimo tego, że porzuciła dziecko, nadal obowiązuje sześciotygodniowy okres ochronny nad dzieckiem i matką. Dopiero półtora miesiąca po porodzie można odebrać kobiecie prawa rodzicielskie.

Po tym okresie sąd ustanowi opiekuna dziewczynki, który będzie jej szukał rodziny zastępczej.

Według badań Ministerstwa Zdrowia przygotowanych dla fundacji Gajusz w 2017 roku, w Polsce co dziesięć godzin porzucane jest dziecko. W szpitalach każdego roku pozostawianych jest osiemset noworodków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze