Trwa ładowanie...

Sposoby na suchą skórę u noworodka

 Agnieszka Gotówka
31.03.2021 16:06
Sposoby na suchą skórę u noworodka
Sposoby na suchą skórę u noworodka

Noworodki bardzo często mają suchą skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji. Gdy dziecko przychodzi na świat, wówczas jego skóra jest wrażliwa i narażona na wysuszenie. Ma to związek z faktem, iż lipidowy płaszcz ochronny na skórze niemowlęcia jest cienki, a gruczoły łojowe i potowe – jeszcze nie w pełni dojrzałe.

spis treści

1. Skóra niemowląt

Skóra niemowlęcia posiada inny niż u dorosłych odczyn pH. Jej wysuszeniu sprzyjają ponadto czynniki zewnętrzne, tj. promieniowanie słoneczne, wiatr, mróz, klimatyzacja, centralne ogrzewanie. Szkodzić może również długa kąpiel w wanience wypełnionej wodą z dodatkiem zasadowych mydeł i płynów.

Należy dbać o suchą skórę u niemowląt i często ja nawilżać
Należy dbać o suchą skórę u niemowląt i często ja nawilżać (123RF)
Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Do codziennej pielęgnacji suchej skóry dziecka należy używać kosmetyków dla niemowląt. W niektórych przypadkach suchość skóry może wskazywać na problemy skórne, m.in. atopowe zapalenie skóry lub łuszczycę. Wówczas należy skonsultować się z pediatrą lub dermatologiem, który doradzi, jakie kosmetyki stosować do kąpieli, a jakie do natłuszczania skóry dziecka. Sucha skóra może być również objawem cukrzycy lub nadczynności tarczycy.

Najlepsze sposoby na suchą skórę
Najlepsze sposoby na suchą skórę [7 zdjęć]

Dieta, która poprawi kondycję suchej skóry powinna być bogata w witaminy A, E oraz C. Witamina A czyli

zobacz galerię

2. Jak pielęgnować suchą skórę dziecka?

Należy wybierać kosmetyki dedykowane dzieciom od pierwszego dnia życia, które pozbawione są barwników i substancji zapachowych. Z pewnością przyda się płyn do kąpieli i oliwka. Noworodka powinno się kąpać w wanience dla niemowląt, jej dno zabezpieczając specjalną matą (dziecko nie będzie się ślizgać). Do niezbyt gorącej wody (do 36°C, jej ciepłotę warto sprawdzać łokciem lub specjalnym termometrem) warto wlać emolient, emulsję z dodatkiem ciekłej parafiny, olejek sojowy lub arachidowy (bardzo dobrze nawilży skórę i zapobieganie jej wysuszeniu). Po delikatnym osuszeniu skóry dziecka ręcznikiem, należy ją szybko natłuścić. Sprawdzi się do tego celu oliwka. Nie wolno jednak używać jej zbyt dużo, bo nadmiar może zaczopować ujścia gruczołów łojowych.

Musisz to wiedzieć

Skóra atopowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Do bardzo suchej skóry używać należy dermokosmetyków, które działają nawilżająco i natłuszczająco, a ponadto wyróżniają się właściwościami leczniczymi. Ubranka niemowlęce należy prać w hipoalergicznych płynach dla niemowląt lub płatkach mydlanych, bardzo dokładnie je płucząc.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze