Trwa ładowanie...

Sposób, który ułatwia zajście w ciążę. Badania chińskich naukowców

Avatar placeholder
31.05.2021 21:35
sposoby na szybkie zajście w ciążę
sposoby na szybkie zajście w ciążę (123rf.com)

Pary, które starają się o dziecko, często próbują różnych sposobów na szybsze zajście w ciążę. Do tej pory panowało przekonanie, że ograniczenie nadmiernej aktywności seksualnej przez mężczyzn poprawia jakość nasienia, Chińscy naukowcy są jednak innego zdania.

spis treści

1. Problemy z zajściem w ciążę

W Polsce niepłodność dotyka średnio co piątą parę w wieku reprodukcyjnym. Jest to taki stan, w którym kobieta nie może zajść w ciążę w przeciągu roku, mimo regularnego współżycia bez zabezpieczenia. Przyczyny niepłodności nie są do końca poznane i często trudno je zdiagnozować.

Pary, które starają się o dziecko dość długo, po pewnym czasie zaczynają szukać sposobów na szybsze zajście w ciążę. Z pomocą przychodzą im naukowcy z Shengijng Hospital w Chinach. Przebadali oni próbki nasienia pobranego od 250 mężczyzn w różnym czasie. Pierwsza próbka pobrana została kilka dni po ostatnim wytrysku, druga w ciągu trzech godzin od poprzedniego.

Zobacz film: "To nieprawda, że inni uprawiają więcej seksu"

Do jakich wniosków doszli badacze?

2. Seks dwa razy w ciągu jednej nocy

Okazuje się, że plemniki pobrane w ciągu trzech godzin po poprzednim wytrysku są bardziej ruchliwe. Zawierają też więcej białek potrzebnych do zapłodnienia. Według naukowców, plemniki dłużej przechowywane w jądrach przed wytryskiem są bardziej narażone na uszkodzenia DNA, przez co zmniejsza się szansa na poczęcie dziecka.

Błędy, które utrudniają zajście w ciążę
Błędy, które utrudniają zajście w ciążę [6 zdjęć]

Kiedy para marzy o poczęciu dziecka, stara się zrobić wszystko, co mogłoby ułatwić zajście w ciążę.

zobacz galerię

Kierownik badań, dr Da Li uważa, że pary, które mają względnie normalne parametry nasienia powinny często uprawiać seks w czasie owulacji. Może to znacznie przyśpieszyć ich starania o dziecko.

3. Większa szansa przy in vitro

Chińscy naukowcy przebadali również 500 par przygotowujących się do zapłodnienia in vitro. Od mężczyzn pobrano takie same próbki nasienia jak przy poprzednim badaniu. Badacze odkryli, że zarodki zapłodnione plemnikami pobranymi nie później niż w ciągu trzech godzin po poprzednim wytrysku mają o 30 proc. więcej szans na przeżycie.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie ''Molecular&Cellular Proteomics''.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze