Sport dla dziewczynki – jaką dyscyplinę wybrać?
Sport dla dziewczynki to nie tylko popularna akrobatyka i tańce. To również inne dyscypliny. Które będą najlepsze? I jaki jest najzdrowszy sport dla dzieci?
1. Sport dla dziewczynki: jaką dyscyplinę wybrać?
Bez znaczenia, czy mówimy o chłopcach czy dziewczynkach: sport jest ważny w życiu każdego dziecka. Od nich też zależy, którą z dyscyplin będą uprawiać.
Każdy z nas ma co prawda określone predyspozycje, niekiedy też występują pewne przeciwwskazania prozdrowotne, jednak to jaki sport dla dzieci będzie odpowiedni, powinien decydować sam zainteresowany.
Trudno określić więc, jaki sport dla dziewczynki będzie odpowiedni. Niektóre wybiorą akrobatykę (w tej dyscyplinie rzeczywiście przeważa płeć żeńska), inne będą dobrze radzić sobie grając w siatkówkę czy koszykówkę. Niektóre dziewczynki odnoszą sukcesy w dyscyplinach zdominowanych przez chłopców, jak choćby w piłce nożnej, hokeju czy w sztukach walki.
Napiszmy to jednak raz jeszcze: zawsze powinien to być wybór dziecka. Narzucanie swojej wizji aktywności naszej pociechy, np. poprzez zapisywanie jej na zajęcia dodatkowe mimo jej oporu, nie przyniesie pozytywnych rezultatów, przeciwnie – może zrodzić niechęć do fizycznej aktywności i słabić więzi w rodzinie.
Zawsze więc słuchaj swojego dziecka. Zwróć uwagę na jego predyspozycje i umiejętności. Możesz podpowiedzieć mu, w jakich dyscyplinach sportu najlepiej się sprawdzą.
2. Dlaczego sport jest ważny dla dzieci?
Nie trzeba nikogo przekonywać, że sport to zdrowie dla dzieci, i nie tylko! To profilaktyka otyłości i chorób cywilizacyjnych, m.in. cukrzycy typu 2 i nadciśnienia tętniczego.
Odpowiednia ilość ruchu poprawia nastrój, samoocenę, koncentrację oraz zwiększa zdolność przyswajania wiedzy szkolnej, co pozwala na osiąganie lepszych wyników w nauce.
Ważne jest nie tylko, jaki sport dla dzieci wybierzemy, ale też to, aby:
- aktywność fizyczna była dopasowana do wieku dziecka i jego możliwości motorycznych oraz obejmujmować każdy rodzaj ruchu,
- dzieci i młodzież poświęcały na aktywność fizyczną co najmniej 60 minut dziennie,
- 3 razy w tygodniu dziecko wykonywało ćwiczenia wzmacniające kości, np. skakanie, które powinny być dołączane do treningu,
- trening aerobowy zajmował większość z 60 minut codziennego treningu.
2.1. Co daje sport dla dzieci?
- Buduje pewność siebie i podnosi samoocenę – warto zatem zachęcać dziecko do udziału w zajęciach, dopingować je, motywować i chwalić
- Uczy radzić sobie z niepowodzeniami
- Rozwija umiejętności społeczne – dzieci uczą się współpracy
- Kształtuje umiejętności przywódcze, buduje asertywność, uczy empatii
- Jest źródłem przyjemności i zabawy
- Pozwala na przebywanie z rówieśnikami, co sprzyja nawiązywaniu bliższych relacji i pozytywnie wpływa na rozwój dzieci
- Uczy samodyscypliny i konsekwencji (by coś osiągnąć, trzeba pracować)
- Zmniejsza poczucie osamotnienia i ryzyko depresji