Trwa ładowanie...

Spodziewała się bliźniąt. Dopiero po porodzie okazało się, że dziecko ma dwie głowy

 Maria Krasicka
31.03.2022 09:06
Dziecko z dwiema głowami
Dziecko z dwiema głowami (Facebook)

Ciężarna kobieta z Indii wiedziała, że wkrótce zostanie mamą bliźniaków. Jednak tuż po porodzie okazało się, że dziecko jest jedno. Lekarze byli w szoku, ponieważ żadne badania nie wykazały nieprawidłowości. Maluch urodził się z dwiema głowami.

1. Dziecko z dwiema głowami

Kiedy Shaheen Khan z Ratlam w Madhya Pradesh (Indie) dowiedziała się, że będzie miała bliźnięta, nie kryła radości. Wszystkie badania ultrasonograficzne były prawidłowe, a ciąża przebiegała bez żadnych problemów.

Wszystko się jednak zmieniło po porodzie. Okazało się wtedy, że dziecko urodziło się z dwiema głowami, dwoma serduszkami i trzema rękoma, z czego jedna z nich była skierowana do tyłu. Dlatego też lekarze nie dopatrzyli się nieprawidłowości.

Dziecko urodziło się z dwiema głowami
Dziecko urodziło się z dwiema głowami (Facebook)

Stan ten znany jest jako policefalia - organizm ma tylko jedno ciało, ale więcej niż jedną głowę. Mogą one w równym stopniu dysponować ciałem, a w niektórych przypadkach uznaje się je za oddzielne osoby.

2. Policefalia - konsekwencje

Policefalia często jest przyczyną obumarcia płodu lub martwego urodzenia. Jednak w tym przypadku lekarze nie planują operacji.

Badanie RTG noworodka
Badanie RTG noworodka (Facebook)

Maluch został przetransportowany do specjalistycznego szpitala w mieście Indore, gdzie jest monitorowany przez lekarzy.

- Tego rodzaju przypadki są rzadkie, a stan dzieci pozostaje niepewny, szczególnie w pierwszych dniach – dr Lahoti. - W związku z tym utrzymujemy je pod obserwacją. Na razie nie planujemy żadnej operacji – dodał.

Noworodek ma dwie głowy, dwa serca i trzy ręce
Noworodek ma dwie głowy, dwa serca i trzy ręce (Facebook)

3. Usunięcie drugiej głowy

Podobny przypadek miał miejsce w 2018 roku w Aleppo. Sana Hilel urodziła wtedy swoje siódme dziecko, które od razu po porodzie zostało przeniesione do szpitala Iskenderun. Tam przeprowadzono ratującą życie operację usunięcia drugiej głowy.

- Przepuklinę mózgowo-rdzeniową obserwuje się w jednym na pięć tysięcy żywych urodzeń – powiedział wtedy dr Mehmet Koparan, który przeprowadził operację. – Stopień trzeci i czwarty tej wady są mniej powszechne i bardzo śmiertelne. Przypadek z Aleppo to trzeci stopień – podsumował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze