Izrael. Operacja rozdzielenia bliźniąt syjamskich. "Każdy najmniejszy błąd mógł zakończyć się śmiercią"
2 września w Izraelu miała miejsce niezwykła operacja. Lekarze podjęli się rozdzielenia bliźniaczek syjamskich, które urodziły się złączone potylicami. Zabieg trwał 12 godzin i brało w nim udział 50 osób. W tym tygodniu dziewczynki spotkały się po raz pierwszy.
1. Bliźniaczki złączone głowami
W sierpniu 2020 roku w Soroka University Center w Beer Szebie na świat przyszły bliźniaczki syjamskie. Dziewczynki były połączone potylicami, co komplikowało ewentualny zabieg rozdzielenia ich. Mimo to lekarze postanowili opracować plan działania i w tym celu stworzyli modele 3D, na których mogli ćwiczyć skomplikowaną operację.
"Każdy najmniejszy błąd mógł zakończyć się śmiercią dziewczynek – mówi dr Isaac Lazar, dyrektor Oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej w Centrum Medycznym Uniwersytetu Soroka w Beer Szebie. - Operacja dotyczyła głównych naczyń krwionośnych w głowach niemowląt. Wszyscy wiedzieliśmy, że każde krwawienie może mieć katastrofalne konsekwencje" - dodaje.
Lekarze postanowili przeprowadzić najpierw zabieg przygotowawczy, podczas którego włożyli sylikonowe worki do czaszek dziewczynek, by wytworzyć nadmiar skóry i tkanek do zamknięcia rany powstałej po operacji rozdzielenia.
"Co kilka dni do worków wstrzykiwano sterylną wodę, zwiększając ich objętość - wyjaśnia. - To powoli naciągnęło skórę" - tłumaczy.
2. Operacja rozdzielenia
Zabieg rozdzielenia bliźniaczek odbył się 2 września i trwał 12 godzin. Chirurdzy rozdzielili czaszki niemowląt, zrekonstruowali ich potylice i odtworzyli powłoki skórne. Takich zabiegów na całym świecie było dotąd zaledwie 20. Szczęśliwie operacja poszła pomyślnie.
Po zabiegu bliźniaczki zostały przeniesione na oddział intensywnej terapii. Następnego dnia już samodzielnie oddychały, a zaledwie trzy dni później spotkały się po raz pierwszy.
"Dziewczynki patrzyły na siebie, wydawały dźwięki i delikatnie się dotykały, to było piękne. Można było zobaczyć komunikację między nimi i była po prostu wyjątkowa" – mówi.
לאחר 16 שעות מטורפות הסתיים ניתוח ראשון בארץ להפרדת תאומות סיאמיות שהיו מחוברות בראשן.
— Igal Malka 🇮🇱🇮🇱🇮🇱 (@igal_malka) September 5, 2021
מדהים! pic.twitter.com/zSpnbhNlpE
Ekspert dodaje, że ze względu na brak możliwości ruszania głową w pierwszym roku życia, istnieje lekkie upośledzenie fizyczne. Jednak dzięki odpowiedniej rehabilitacji dziewczynki mogą nadrobić zaległości. Według niego istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą żyć normalnie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl