Przejdź na WP

Rozdzielenie bliźniaczek syjamskich. Były połączone głowami

Erin i Abby Denaley urodziły się w lipcu 2016 roku. Dziewczynki były połączone głowami. W czerwcu 2017 roku przeszły operację rozdzielenia. Były jednymi z najmłodszych dzieci, które kiedykolwiek przeszły taki zabieg. Jak sobie teraz radzą?

Zobacz film: "Wzruszające zdjęcie bliźniaków"

1. Rzadkie bliźnięta syjamskie

Heather i jej mąż Riley byli bardzo podekscytowani, gdy dowiedzieli się, że spodziewają się dziecka. Podczas pierwszego badania USG okazało się, że para spodziewa się bliźniaków. Zła wiadomość była taka, że dzieci były połączone głowami. To bardzo rzadka przypadłość.

Bliźniaczki syjamskie były połączone szczytami czaszki
Bliźniaczki syjamskie były połączone szczytami czaszki (facebook.com)

Heather wspomina, że byli oszołomieni, gdy usłyszeli od lekarza, w jakim stanie są ich dzieci. Wiedzieli jednak, że chcą donosić ciążę. Kobieta uznała, że nie ma prawa decydować o życiu i śmierci swoich dzieci.

Erin i Abby urodziły się 24 lipca 2016 roku podczas cesarskiego cięcia. Bliźniaczki były ze sobą zrośnięte na szczycie czaszki. Takie zrośnięcie występuje najrzadziej wśród bliźniąt syjamskich. Ok. 40 proc. bliźniąt zrośniętych czaszkami rodzi się martwych, a 33 proc. umiera przy urodzeniu.

Lekarze ostrzegali rodziców, że zabieg rozdzielenia ich córek może skończyć się śmiercią jednej lub obu dziewczynek. Po wielu miesiącach przygotowań bliźniaczki były gotowe do operacji.

2. Operacja rozdzielenia bliźniąt syjamskich

7 czerwca 2017 roku bliźniaczki rozstały rozdzielone. Operacja trwała 11 godzin. Miały wtedy 11 miesięcy, co prawiło, że są jednymi z najwcześniej rozdzielonych bliźniąt syjamskich zrośniętych czaszkami. Dziewczynki dzieliły m.in. zatokę strzałkową, która umożliwia odpływ krwi z mózgu.

Podczas operacji jedna z bliźniaczek zachowała to naczynie krwionośne. Na szczęście obie przeżyły. Przez tydzień znajdowały się w stanie śpiączki farmakologicznej. Dzięki temu ich mózgi miały czas na regenerację.

Pierwsza ze śpiączki została wybudzona Erin. Abby obudziła się kilka godzin później. Abby cierpiała na krwawienie z mózgu, zakażenie krwi i była zarażona wirusem. To sprawiło, że dochodziła do zdrowia dłużej niż jej siostra.

3. Bliźnięta po operacji rozdzielenia

Po operacji i powrocie do zdrowia bliźniaczki rozpoczęły intensywną rehabilitację i terapię rozwojową. Trzy razy w tygodniu chodzą na zajęcia, a raz w tygodniu terapeutka odwiedza je w domu.

Bliźniaczki są jednymi z najmłodszych dzieci, które przeszły operację rozdzielenia
Bliźniaczki są jednymi z najmłodszych dzieci, które przeszły operację rozdzielenia (facebook.com)

Abby niedawno zaczęła sama siadać, coraz lepiej też czuje się na czworakach. Niedługo zacznie sama chodzić. Erin rozwija się szybciej niż siostra. Raczkuje, próbuje się podnosić i samodzielnie stać. Zaczęła też mówić pojedyńcze słowa.

W czerwcu bliźniaczki czeka wiele konsultacji medycznych. Mają spotkać się z neurochirurgiem, chirurgiem plastykiem, neurlologiem, chirurgiem ogólnym i dietetykiem.

Bliźniaczki karmione są przez sondę do żołądka. Docelowo nauczą się jeść same, ale na razie mają z tym duży problem.

Mama bliźniaczek prowadzi bloga, gdzie opisuje codzienne sukcesy dziewczynek. Przypadek Erin i Abby daje nadzieję innym rodzicom i pokazuje, jak bardzo medycyna poszła do przodu w kontekście operacji rozdzielania bliźniąt syjamskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo, które cieszą się największą popularnością:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.