Przejdź na WP

Bliźniaczki syjamskie zostały rozdzielone. Seria operacji w Londynie trwała ponad 50 godzin

Bliźniaczki syjamskie, Safa i Marwa Ullah, urodziły się zrośnięte głowami. Pakistańskie dziewczynki przeszły w Londynie serię operacji w celu rozdzielenia.

Zobacz film: "Dopiero podczas porodu okazało się, że będą mieć bliźniaki"

1. Bliźniaczki syjamskie zrośnięte głowami zostały rozdzielone

Bliźniaczki syjamskie, Safa i Marwa Ullah, urodziły się w Pakistanie. W ich ojczyźnie nie było nikogo, kto podjąłby się operacji rozdzielenia.

Gdy dzieci skończyły 2 lata, z pomocą przyszli brytyjscy lekarze. Dziewczynki przeszły w Londynie trzy duże operacje i szereg mniejszych zabiegów. Łącznie przez 4 miesiące połączone bliźnięta jednojajowe były poddawane różnym procedurom medycznym.

W trwających w sumie 55 godzin operacjach uczestniczyło 100 pracowników medycznych londyńskiego szpitala.

Bliźniaczki syjamskie zrośnięte głowami
Bliźniaczki syjamskie zrośnięte głowami (facebook)

Niezbędne było rozdzielenie czaszek i mózgów, a później rekonstrukcja kawałków kości, skóry, nerwów, naczyń krwionośnych. Krok po kroku zabiegi prowadziły do sukcesu.

Mama dziewczynek, Zainab Bibi, nie ukrywa radości. Życie jej nie oszczędzało, bo jej mąż i ojciec dzieci już nie żyje. W opiece nad chorymi córkami wspiera ją ich dziadek.

Bliźniaczki syjamskie po rozdzieleniu, z mamą i dziadkiem
Bliźniaczki syjamskie po rozdzieleniu, z mamą i dziadkiem

Zabieg młodych Pakistanek opłacił tamtejszy biznesman Murtaza Lakhani. Operacje odbywały się na przestrzeni kilku miesięcy, od października 2018 do lutego 2019 roku. 1 lipca 2019 dzieci wypisano ze szpitala. Czeka je jeszcze kilka miesięcy leczenia i rehabilitacji. W przyszłym roku dziewczynki będą mogły wrócić do domu w Pakistanie.

Najpiękniejsze bliźniaczki w historii. Jak dziś wyglądają?
Najpiękniejsze bliźniaczki w historii. Jak dziś wyglądają? [5 zdjęć]

Gdy 8 lat temu urodziły się w amerykańskim stanie Kalifornia, nie tylko ich rodzice uważali, że dostały...

zobacz galerię

Bliźniaki syjamskie złączone głowami to rzadkość. Większość podobnych przypadków kończy się śmiercią dzieci podczas ciąży jeszcze w okresie płodowym, podczas porodu lub we wczesnym niemowlęctwie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.