Trwa ładowanie...

Specjaliści ostrzegają – tablet może zaburzać rozwój dziecka

Coraz więcej rodziców pozwala swoim dzieciom na zabawę tabletami i smartfonami. Takie urządzenia nie są już rzadkością w rękach kilkulatków. Specjaliści przestrzegają jednak przed takim postępowaniem. Maluchy nie powinny mieć z nimi styczności, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na ich rozwój. Nawet w przypadku starszych dzieci korzystanie z urządzeń z ekranami dotykowymi powinno być jak najbardziej ograniczane przez rodziców.

Zobacz film: "Pokolenie internautów - co im grozi"

Stanowisko American Academy of Pediatrics jest w tym względzie bardzo konkretne – dzieci poniżej 2. roku życia w ogóle nie powinny stykać się z urządzeniami takimi jak tablety czy smartfony. Podobnego zdania jest znany brytyjski psycholog, dr Richard House. Specjalista dowodzi, że dzieci na tym etapie dopiero uczą się poznawania świata. Kiedy rodzice pozwalają im na kontakty z kolorowymi ekranami, po których mogą bez ograniczeń przesuwać palcami, są tym żywo zainteresowane. Może to jednak wpływać na zniekształcenie ich obrazu rzeczywistości oraz zaburzać prawidłowy rozwój. Urządzenia z ekranami dotykowymi są im zupełnie niepotrzebne i mogą bardzo zaszkodzić.

W podobny sposób wypowiada się na ten temat inny specjalista – dr Lee Hadlington z Uniwersytetu De Montfort w Wielkiej Brytanii. Podkreśla on, że tak naprawdę nie jesteśmy w stanie stwierdzić, w jaki sposób kontakty z takimi urządzeniami mogą wpłynąć na rozwój małych dzieci oraz ich procesy poznawcze. Swoje wnioski możemy jedynie opierać na tym, jak nowoczesne technologie negatywnie wpływają na osoby dorosłe.

Nie wszyscy są jednak tak sceptyczni w stosunku do ekranów dotykowych w rękach maluszków. W tej grupie znajduje się między innymi profesor Anette Karmiloff-Smith z Birkbeck Centre for Brain and Cognitive Development. Jej zdaniem smartfony czy tablety nie muszą negatywnie wpływać na rozwój dzieci. Wręcz przeciwnie – zdaniem specjalistki mogą wręcz wspierać ich rozwój i zdolności.

Co w takiej sytuacji powinni zrobić rodzice? Najlepszym rozwiązaniem będzie zdrowy umiar. Maluchy tak naprawdę nie potrzebują w swoim otoczeniu tabletów, smartfonów czy laptopów. Lepszym rozwiązaniem będą tradycyjne zabawki przeznaczone dla dzieci w tym wieku. Ekrany dotykowe lepiej sprawdzą się natomiast w rękach dorosłych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.