Trwa ładowanie...

Obejrzyj wartościowe warsztaty dla rodziców "Skuteczne metody na usypianie malucha"

Obejrzyj wartościowe warsztaty dla rodziców "Skuteczne metody na usypianie malucha"
Obejrzyj wartościowe warsztaty dla rodziców "Skuteczne metody na usypianie malucha"

Sen to coś więcej niż odpoczynek. W organizmie małego człowieka zachodzi wówczas wiele zmian, które są korzystne dla jego zdrowia i rozwoju. Ważne więc, by zapewnić dziecku odpowiednie warunki do regeneracji. Jak sprawić, by usypianie malucha nie było dla rodziców skomplikowaną operacją? Mówi o tym ekspert Fisher-Price, psycholog dziecięcy dr Aleksandra Piotrowska.

Partnerem treści jest Fisher-Price

Wiele niemowląt po ukończeniu sześciu miesięcy potrafi przespać kilka godzin w ciągu nocy, ale to tylko teoria. W praktyce dzieci budzą się znacznie częściej. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z najczęstszych powodów przerwania snu jest głód, do innych należą m.in. konieczność zmiany pieluszki, ząbkowanie lub po prostu potrzeba bliskości. Gdy niemowlę usypia przytulone do mamy, nic dziwnego, że w łóżeczku czuje się potem zdezorientowane i samotne. Płacze, ponieważ nie potrafi samodzielnie zasnąć. Na szczęście są metody, aby je tego nauczyć. Opowiadała o nich psycholog dziecięcy dr Aleksandra Piotrowska podczas pierwszego z serii warsztatu online dla rodziców pod patronatem Fisher-Price pt. "Skuteczne metody na usypianie malucha".

W jaki sposób budować rytm snu dziecka?

Dzieci lubią przewidywalność i rytuały. Można się o tym przekonać, obserwując ich zabawę. Mimo że często sprawia ona wrażenie spontanicznej, są w niej pewne stałe elementy. Dotyczy to także pory karmienia i odpoczynku. Gdy szkrab wie, że coś się powtarza, czuje się bezpiecznie. Nie zapominajmy również o tym, że sen podlega w ciągu nocy cyklicznym zmianom. Przejście od aktywności do snu odbywa się przez fazę senności, dlatego na jakość snu znaczny wpływ ma sposób, w jaki dziecko zasypia.

Maluszki budzące się z płaczem sygnalizują, że mimo odpowiedniej liczby godzin snu potrzebują większej regeneracji. Są wtedy niespokojne i częściej marudzą, co odbija się na samopoczuciu rodziców. Ważne jest zatem przygotowanie dziecka do snu poprzez wprowadzenie rytuałów, takich jak relaksująca kąpiel, założenie śpioszków czy zaśpiewanie kołysanki. Pozwala to maluszkowi poczuć się bezpiecznie.

Co robić, gdy maluch nie chce zasnąć?

Na spokojną noc dziecko pracuje cały dzień, dlatego warto zapewnić mu odpowiednie warunki. Stała pora drzemki i wieczornego wyciszania przed snem pomaga uregulować zegar biologiczny. Nie odsuwajmy jej w czasie nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że maluch jest w ferworze zabawy. Nadmiar bodźców działa niekorzystnie na układ nerwowy, dlatego na dwie godziny przed snem wyłączmy wszelkie rozpraszacze, takie jak telewizor, i sięgnijmy po książki. A co, jeśli mimo wszystko dziecko nadal nie chce zasnąć bez naszej pomocy? Czy walczyć o to, by maluch zasypiał samodzielnie?

– Z pewnością warto się o to starać, jednak uważajmy, by nasza determinacja nie zamieniła się w pole bitwy. Pamiętajmy, że biologia rządzi się swoimi prawami i nie da się zapanować nad wszystkim. Nie próbujmy też wchodzić w poczucie winy. Każda mama ma pełne prawo wybrać takie rozwiązanie, które jej najbardziej odpowiada – sugeruje dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.

Od kiedy dziecko powinno spać w łóżeczku?

Niektóre dzieci już przed ukończeniem pierwszego roku życia są gotowe spać samodzielnie. Są jednak i takie maluchy, u których próby przeniesienia do łóżeczka kończą się rozpaczą. Zdarza się, że rodzice stosują metodę przetrzymania malucha, aż w końcu przestaje płakać. Przestaje, bo jest zmęczony, a nie dlatego, że nauczył się samodzielnie zasypiać. Musimy więc odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym nam tak naprawdę zależy. Na zapewnieniu maleństwu bezpieczeństwa czy na tym, by mieć odrobinę spokoju?

– Nie ma jednej uniwersalnej recepty na to, kiedy dziecko powinno spać samo. Bywa, że nawet dwulatki protestują przeciwko separacji. Jeżeli starsza pociecha nadal nie chce spać w swoim pokoju, możemy ją do tego zachęcić. Jak? Na przykład wspólnie wybierając nowe łóżeczko zaprojektowane w stylu, który będzie podobał się dziecku – radzi ekspertka.

Jakie gadżety i zabawki ułatwiają zasypianie?

Dzieci dopiero poznają świat, a w ciągu dnia wielokrotnie przeżywają silne emocje, takie jak radość, lęk czy zaskoczenie. Po intensywnych doświadczeniach potrzebują przed zaśnięciem czegoś spokojnego i dobrze im znanego. Świetnym rozwiązaniem, które pomaga rodzicom wypracować zdrowy nawyk zasypiania, są innowacyjne przytulanki od Fisher-Price. Jedną z nich jest Wydra Oddychający Uspokajacz – jej miękki brzuszek rytmicznie podnosi się i opada jak przy oddychaniu, co w naturalny sposób koi maluszka. Słodki pyszczek i satynowy ogonek pobudzają zmysł dotyku, a 30 minut uspokajającej muzyki relaksuje umysł niemowlaka. Są tu również inne dźwięki przyjazne dziecku, takie jak bicie serca, słodkie pochrapywanie czy biały szum, a także delikatne światełko, które daje poczucie bezpieczeństwa.

Komfortowe warunki zapewni również Senna Chmurka Usypiacz – ta urocza mięciutka zabawka sprawdza się już od pierwszych miesięcy życia, zwłaszcza że łatwo można ją przyczepić do większości łóżeczek. Delikatną muzykę i efekty dźwiękowe ze specjalnej playlisty Ready, Settle, Sleep™ zsynchronizowano z pokazem światełek po to, by stworzyć przytulną atmosferę zapewniającą spokojny sen. Możemy wybierać zarówno różne odgłosy natury, jak i poziom głośności czy kolor światła. A gdy dziecko podrośnie, uspokajacz może zamienić się w ulubioną zabawkę.

W nauce samodzielnego zasypiania dla dzieci w wieku od 18 mies. może pomóc Króliczek Usypianka "Zaśnij ze mną". Jest to mięciutka zabawka, która ma dzięki opracowanej przy współpracy ekspertów w dziedzinie snu muzyce pomaga szybciej zasnąć. Brzuszek króliczka podświetla się różnymi kolorami, przez co maluchy wiedzą, kiedy czas do łóżka, a kiedy można wstać i zacząć nowy dzień pełen przygód. Wygodna aplikacja Smart Connect™ umożliwia dostosowanie wszystkich ustawień i sterowanie nimi bez zakłócania snu dziecka na smartfonie rodzica

Kiedy warto wprowadzić takie zabawki?

Zdaniem psycholog dr Aleksandry Piotrowskiej warto najpierw dać maluszkowi czas na zapoznanie się z otoczeniem. Po upływie 6-8 tygodni możemy już zacząć wprowadzać nowe elementy, takie jak zabawki z melodyjką czy karuzele. Wszystko zależy jednak od dziecka – niektóre maluchy wykazują zainteresowanie przedmiotami już od pierwszych dni życia.

Wśród gadżetów ułatwiających zasypianie znajdują się nie tylko maskotki, ale także Chmurkowa Karuzelka Uspokajacz – pomaga dziecku zasnąć dzięki ruchowi słodkich chmurek nad głową oraz uspokajającym dźwiękom, muzyce i delikatnemu światłu. Gdy sensor dźwięku wykryje płacz maluszka, karuzelka automatycznie aktywuje się. Produkt ten można przekształcić także w stojący uspokajacz na szafkę gdy maluch podrośnie. To świetne rozwiązanie, które pozwala utrzymać rytuał zasypiania również w późniejszym okresie.

– W większości przypadków takie gadżety oddają rodzicom nieocenioną przysługę. Ich oddziaływanie jest wielotorowe. Na przykład karuzela może mieć odczepiane elementy lub świecić delikatnym światełkiem. Z kolei dźwięki wydawane przez maskotki powstały na podstawie badań przeprowadzonych na sporych grupach dzieci. Biały szum, odgłosy deszczu lub spokojne melodie to dźwięki przyjazne maluchom. Warto też wiedzieć, że zabawki obsługiwane są przez aplikację Smart Connect, a po wyjęciu mechanizmu można prać je w pralce – mówi ekspertka.

Czemu służą wibracje w przytulankach?

Według psycholog, wibracje pobudzają zmysły dziecka – dotyk oraz tzw. czucie głębokie. Oprócz tego jest to bodziec powtarzalny, tak samo jak szum w suszarce, przy którym często zasypiają maluchy. Tego typu efekty mają sprawić, by dziecko czuło się przede wszystkim bezpiecznie. Warto zatem korzystać z innowacyjnych zabawek, takich jak np. Jeż Uspokajacz z Wibracjami – ten słodki przyjaciel sprawdzi się zarówno w domu, jak i w podróży. Miękki materiał, spokojna muzyka i wibracje pomogą wypracować zdrowe nawyki. Zabawka ma 4 różne ustawienia, co pozwala jej lepiej dostosować się do zmieniających się potrzeb dziecka.

Czy maluch powinien spać przy zapalonym świetle?

Obecność wyraźnego światła zaburza proces snu malucha, dlatego wieczorem najlepiej nie zostawiać włączonej lampki. Jeżeli dziecko będzie niespokojne, możemy zamontować na ścianie np. innowacyjną Chmurkę Lumalou– uspokajacz, która sprawdzi się zarówno w dzień, jak i w nocy. To niepozorne urządzenie ułatwi dziecku zasypianie w przyjaznym środowisku. Łagodna muzyka i światła pomogą stworzyć atmosferę idealną do snu. Gdy szkrab podrośnie, będzie mógł korzystać z dodatkowych funkcji urządzenia, dzięki którym wyrobi zdrowe nawyki dotyczące codziennych czynności takich jak zasady higieny czy utrzymywanie porządku. Wyświetlane na chmurce ikony pozwolą dziecku zrozumieć niektóre związki przyczynowo-skutkowe. Specjalny pilot umożliwi oznaczenie wykonanego zadania, a zabawna muzyka i światła będą przyjemną nagrodą.

Wypracowanie codziennych nawyków u malucha nie jest dla rodzica łatwym zadaniem. Ważne jednak, by dziecko wiedziało, że otaczający go świat jest bezpieczny i przyjazny. Innowacyjne zabawki od Fisher-Price są nieocenionym wsparciem w tej sferze.

Chcesz poznać więcej ciekawych zagadnień związanych z wychowywaniem maluszka? Jeśli tak, zapraszamy na kolejne spotkanie pt. "Zabawki dawniej i dziś – za czym tęsknimy z własnego dzieciństwa", którego gościem ponownie będzie psycholog dr Aleksandra Piotrowska.

Webinar odbędzie się w czwartek, 27.05 o godz. 19. Zapraszamy! Zapisz się TUTAJ.

Partnerem treści jest Fisher-Price

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (869 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.