Trwa ładowanie...

Tragiczna wizyta w ZOO

5-letni Kade i 3-letnia Kallan zostali zabrani do zoo przez rodziców. Oboje bardzo lubią zwierzęta, dlatego ucieszyli się z tego powodu. Po powrocie do domu stało się coś dziwnego. Dzieci zaczęły mieć ostrą biegunkę, wymiotowały krwią.

Zobacz film: "Zakażenia układu moczowego"

Zarówno Kallan, jak i jej brat, zarazili się bakterią E.coli. Za jej przyczyną doszło u nich do zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS). Niestety, dziewczynka zmarła, a jej starszy brat cały czas walczy o życie.

Nie wiadomo dokładnie jak to się stało, że dzieci zostały zarażone. Najbardziej prawdopodobna jest teza, że dzieci zaraziły się w zoo. Wchodziły one w bliski kontakt ze zwierzętami, przytulały je i głaskały.

Zobacz także: Kobieta podjęła trudny temat, z którym borykają się młode mamy. Wystarczyło jedno zdjęcie

Matka dzieci powiedziała: ''Toksyny z bakterii E.coli uszkodziły nerki Kallan oraz jej system neurologiczny. Serce i mózg doznały również uszkodzenia. Nasza kochana, mała dziewczynka poszła do nieba''.

(supermamy.pl)

Bakteria E.coli pełni ważną funkcję w naszym organizmie. Jest ona częścią flory bakteryjnej układu pokarmowego. Występuje w jelicie grubym człowieka oraz zwierząt stałocieplnych. Jej działanie w jelitach powoduje lepsze trawienie i wytwarzanie witamin z grupy K i B. Niestety, oprócz pomocy naszemu organizmowi, może też bardzo zaszkodzić.

1. Niebezpieczna bakteria

Bakteria ta, jeżeli dostanie się do innych miejsc w organizmie, może spowodować duże szkody. Mowa tutaj o infekcjach, które mogą okazać się nawet śmiertelne. Objawami zakażenia bakterią E.coli są np.: bóle głowy i brzucha, wymioty, ostra biegunka, gorączkowanie, krew w kale oraz ogólne osłabienie organizmu.

(123rf)

Jeżeli bakteria dostanie się do układu moczowego, może doprowadzić do zapalenia cewki moczowej, jajników oraz do ostrej niewydolności nerek. Zakażenie E.coli, może spowodować również sepsę. Na zakażenie się tą bakterią narażone są w szczególności małe dzieci, ze względu na ich niższy poziom odporności . Wywołać może ona u dzieci zapalenie opon mózgowych oraz otrzewnej.

Zobacz także: Zapraszamy do wypełnienia ankiety, dzięki której nasz serwis zmieni się według opinii czytelników!

2. Jak uniknąć zagrożenia?

Aby uniknąć zakażenia bakterią E.coli należy przede wszystkim zachować zasady higieny. Bakteria ta nie jest odporna na wysoką temperaturę, dlatego też wskazane jest używanie do mycia gorącej wody. Częste mycie dłoni w ciepłej wodzie i mydle, również pomoże uniknąć zakażenia. Pamiętajmy o dokładnym czyszczeniu toalet i kuchni. Usuwanie brudu z przedmiotów używanych do przyrządzania posiłków, jest tak samo wskazane.

(supermamy.pl)

Szczególną ostrożość należy zachować w miejscach odwiedzanych przez nas np. na wakacjach. Pamietajmy, aby nie zaspokajać pragnienia w publicznych wodopojach, nie używać lodu do zimnych napojów w restauracjach oraz myć zawsze owoce i warzywa. Należy także uważać przy kontaktach ze zwierzętami w takich miejscach jak zoo, kempingi oraz na wsi.

Zobacz także: Gdzie na wakacje z dzieckiem? Przegląd najatrakcyjniejszych ofert na wyjazdy rodzinne w Europie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.