Trwa ładowanie...

Nawet 500 zł mandatu. Tego nie możesz robić na balkonie

Avatar placeholder
22.04.2024 11:57
Savoir vivre na balkonie. Uważać należy nie tylko na pranie, inaczej grozi nam 500 zł mandatu
Savoir vivre na balkonie. Uważać należy nie tylko na pranie, inaczej grozi nam 500 zł mandatu (East News)

Czas na wiosenne porządki, a to oznacza całą masę prania. Kiedy pogoda sprzyja, ubrania chętnie suszymy na balkonie. Niewiele osób jednak wie, że w pewnych okolicznościach grozi nam za to mandat.

spis treści

1. Problematyczne pranie

Pranie schnące na balkonach to powszechny widok i nikogo raczej nie dziwi. Przy sprzyjającej pogodzie chętnie się na taki krok decydujemy, dzięki czemu suszarka nie zabiera miejsca w domu.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w niektórych sytuacjach wieszanie prania na balkonie może skończyć się mandatem. W pewnych okolicznościach możemy spotkać się z karą wynoszącą nawet 500 zł.

Zobacz film: "Domowa pułapka na komary. Prosty sposób na krwiopijcze owady"

"Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany" - czytamy w art. 75 par. 1 Kodeksu wykroczeń.

2. Co to oznacza w praktyce

O jakich sytuacjach mowa w Kodeksie wykroczeń? Otóż kapiące pranie, z którego woda spływa na balkony sąsiadów, jest jedną z nich. Mokre ubrania mogą też uprzykrzyć życie osobom przechodzącym, jeśli są zawieszone nad chodnikiem.

Uważać należy także na pranie rozwieszone tuż nad balustradą lub poza nią. Ciężkie ubrania, koce czy pościel może spać i stanowić potencjalne zagrożenie dla mieszkańców oraz zaparkowanych samochodów.

Rozwieszając pranie na balkonie warto więc upewnić się, że jest ono odpowiednio wyciśnięte. Ponadto ubrania należy zabezpieczyć spinaczami, by wszystko pozostało na miejscu.

3. Balkonowy savoir vivre

Choć balkon należy do naszej dyspozycji, warto pamiętać o kilku ważny sprawach. Mycie powierzchni, szczególnie wykorzystując silne detergenty, nie powinno sprawiać kłopotów sąsiadom mieszkającym pod nami.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku podlewania kwiatków. Warto się też upewnić, że doniczki są dobrze przymocowane, by nie sprawiały zagrożenia dla innych osób oraz znajdujących się w okolicy pojazdów.

Ponadto balkon nie jest odpowiednim miejscem do grillowania. Palacze powinni zachować porządek, by popiół oraz niedopałki nie uprzykrzały życia. Za złamanie tych zasad również możemy otrzymać mandat w wysokości 500 zł.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze