Samolot z papieru - jak go zrobić krok po kroku?
Samolot z papieru to zabawka, którą znamy od pokoleń. Najczęściej kojarzymy go z beztroskim dzieciństwem, zabawą wśród rówieśników i zawodami, który samolot poleci dalej. W wielu przypadkach przygoda z samolotami z papieru rozpoczyna się od doskonalenia podstawowej techniki składania samolotu, do którego dorzucamy unikalne modyfikacje. Jak zrobić samolot z papieru krok po kroku? Sprawdź!
1. Dlaczego dzieci uwielbiają samoloty z papieru?
Jak powszechnie wiadomo, zajęcia manualne i wszelkiego rodzaju rękodzieło to dobry sposób na rozwój dzieci. Modelowanie, malowanie, rysowanie, składanie origami doskonale wpływają na stymulację mózgu.
Inne korzyści płynące z zajęć manualnych to:
- zmniejszenie stresu;
- poprawę koncentracji;
- wyciszenie się;
- relaks;
- wytwarzanie endorfin - hormonu radości;
- zmniejszanie poziomu lęku i stresu;
- poprawa motoryki małej.
Połączenie ręka - mózg ma ogromne znaczenie dla samopoczucia ludzkiego. Tworzy coś w rodzaju pętli sprzężenia zwrotnego, która z pewnością może pomóc się rozwijać.
Dlatego też tak ważne jest, aby dzieci jak najszybciej nabywały sprawności poprzez zajęcia manualne, oraz pracowały nad motorycznymi umiejętnościami.
Jedną z takich czynności jest składanie samolotów z papieru. Dzieci od wielu pokoleń lubią puszczać papierowe samoloty, ścigać się w ich ulepszaniu i rywalizować w zawodach, który samolot poleci najdalej.
Oto mała ściągawka, jak zrobić samolot z papieru, krok po kroku. Do dzieła!
2. Jak zrobić samolot z papieru krok po kroku?
Co będzie potrzebne do wykonania samolotu z papieru? Jedyne, czego potrzebujemy to kartka papieru A4 - standardowa kartka, której używamy np. do xero.
Ten rozmiar jest konieczny jedynie na początku, potem, po zdobyciu wprawy w wykonywaniu samolotów, możemy zacząć używać kartek o innych wymiarach.
Najlepiej, aby nasza kartka była w kształcie prostokąta - nie jest to konieczne, jednak znacząco ułatwia samodzielne wykonywanie samolotu z papieru.
Sposób wykonania:
- Kartkę składamy na pół.
- Po rozłożeniu jej dwa górne rogi zaginamy do środka, aby powstały swoiste trójkąty.
- W następnym krok znów zaginamy dwa górne rogi do środka, jednak tym razem tak, by powstał pewnego rodzaju szpic.
- Całość składamy tak, jak w pierwszym kroku - na pół.
- Robimy skrzydła, odginając mniej więcej 1 cm od miejsca, gdzie złożyliśmy kartkę na pół.
- Skrzydła otwieramy i samolot może w końcu poszybować.
Który samolot poleci najdalej?