Trwa ładowanie...

Samolot z papieru - jak go zrobić krok po kroku?

Samolot z papieru to zabawka, którą znamy od pokoleń. Najczęściej kojarzymy go z beztroskim dzieciństwem, zabawą wśród rówieśników i zawodami, który samolot poleci dalej. W wielu przypadkach przygoda z samolotami z papieru rozpoczyna się od doskonalenia podstawowej techniki składania samolotu, do którego dorzucamy unikalne modyfikacje. Jak zrobić samolot z papieru krok po kroku? Sprawdź!

Zobacz film: "Całodobowe przedszkola dla dzieci"

spis treści

1. Dlaczego dzieci uwielbiają samoloty z papieru?

Jak powszechnie wiadomo, zajęcia manualne i wszelkiego rodzaju rękodzieło to dobry sposób na rozwój dzieci. Modelowanie, malowanie, rysowanie, składanie origami doskonale wpływają na stymulację mózgu.

Inne korzyści płynące z zajęć manualnych to:

 • zmniejszenie stresu;
 • poprawę koncentracji;
 • wyciszenie się;
 • relaks;
 • wytwarzanie endorfin - hormonu radości;
 • zmniejszanie poziomu lęku i stresu;
 • poprawa motoryki małej.

Połączenie ręka - mózg ma ogromne znaczenie dla samopoczucia ludzkiego. Tworzy coś w rodzaju pętli sprzężenia zwrotnego, która z pewnością może pomóc się rozwijać.

Dlatego też tak ważne jest, aby dzieci jak najszybciej nabywały sprawności poprzez zajęcia manualne, oraz pracowały nad motorycznymi umiejętnościami.

Jedną z takich czynności jest składanie samolotów z papieru. Dzieci od wielu pokoleń lubią puszczać papierowe samoloty, ścigać się w ich ulepszaniu i rywalizować w zawodach, który samolot poleci najdalej.

Oto mała ściągawka, jak zrobić samolot z papieru, krok po kroku. Do dzieła!

Origami dla dzieci
Origami dla dzieci

Rysowanie na kartce papieru jest jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu przez dziecko. Tymczasem

przeczytaj artykuł

2. Jak zrobić samolot z papieru krok po kroku?

Co będzie potrzebne do wykonania samolotu z papieru? Jedyne, czego potrzebujemy to kartka papieru A4 - standardowa kartka, której używamy np. do xero.

Ten rozmiar jest konieczny jedynie na początku, potem, po zdobyciu wprawy w wykonywaniu samolotów, możemy zacząć używać kartek o innych wymiarach.

Najlepiej, aby nasza kartka była w kształcie prostokąta - nie jest to konieczne, jednak znacząco ułatwia samodzielne wykonywanie samolotu z papieru.

Sposób wykonania:

 1. Kartkę składamy na pół.
 2. Po rozłożeniu jej dwa górne rogi zaginamy do środka, aby powstały swoiste trójkąty.
 3. W następnym krok znów zaginamy dwa górne rogi do środka, jednak tym razem tak, by powstał pewnego rodzaju szpic.
 4. Całość składamy tak, jak w pierwszym kroku - na pół.
 5. Robimy skrzydła, odginając mniej więcej 1 cm od miejsca, gdzie złożyliśmy kartkę na pół.
 6. Skrzydła otwieramy i samolot może w końcu poszybować.

Który samolot poleci najdalej?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.